Chmura w Przemyśle 4.0 – Możliwości, jakie chmura obliczeniowa oferuje systemom produkcji, odpowiada idei samego Przemysłu 4.0, czyli całkowitej transformacji cyfrowej – komentuje Maciej Kuźniar, COO Oktawave.

Chmura obliczeniowa jest jedną z głównych składowych koncepcji czwartej rewolucji przemysłowej. Dalsza popularyzacja jej wykorzystania w kolejnych gałęziach gospodarki może całkowicie zmienić sposób, w jaki funkcjonują tradycyjne przedsiębiorstwa produkcyjne, w obliczu kluczowych wyzwań, przed którymi stoją. Chodzi tu nie tylko o zwiększanie zwinności operacyjnej, optymalizację produkcji i minimalizowanie strat, lecz również o redukowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. – podkreśla Maciej Kuźniar, COO, Oktawave.

 

Jak zastosowanie chmury może wpłynąć na Przemysł 4.0?

Możliwości, jakie technologia chmurowa oferuje systemom produkcji, odpowiadają idei samego Przemysłu 4.0, czyli całkowitej transformacji cyfrowej produktów, usług i modeli biznesowych. Chmura może wspierać ten proces na każdym etapie – od momentu złożenia zamówienia na potrzebne komponenty, przez ich dostarczenie, rozlokowanie i zastosowanie, po wysyłkę gotowego produktu do klientów.

 

A wszystko to w oparciu o analitykę danych, które można gromadzić i przetwarzać w chmurze w czasie rzeczywistym, aby na ich podstawie całkowicie automatyzować decyzje biznesowe czy procesowe. Zgromadzone i skutecznie analizowane dane mogą znacząco usprawnić ten proces. Zdecydowana większość, bo ponad 80 proc. uczestników badania PwC „Przemysł 4.0, czyli wyzwania współczesnej produkcji”[1] twierdzi, że w przeciągu najbliższych lat będą one miały fundamentalne znaczenie w procesie decyzyjnym. – zaznacza Maciej Kuźniar, COO, Oktawave.

 

Już dziś firmy produkcyjne deklarują, że najczęściej wykorzystują analitykę danych do optymalizacji ogólnego planowania biznesowego i zadań kontrolnych, ulepszenia produkcji i planowania operacji, poprawy relacji z klientem i wiedzy klienta na temat produktu, bardziej efektywnego wykorzystania zasobów oraz opracowania nowych lub optymalizacji istniejących produktów i usług.

 

Na przykład dzięki informacjom o odchyleniach w procesie produkcji, uzyskiwanym i analizowanym w czasie rzeczywistym, można uniknąć kosztownych przestojów czy awarii. Z kolei oprogramowanie czy aplikacje oparte na chmurze pozwalają na integrację wirtualnych procesów z pracą ludzką, skracając procesy decyzyjne. Oznacza to skuteczniejsze planowanie operacji i wykorzystanie zasobów przy jednoczesnym zwiększeniu kontroli jakości. – podkreśla Maciej Kuźniar, COO, Oktawave.

 

Jeśli zaś chodzi o kontrolowanie wpływu na środowisko naturalne, to scentralizowane zasoby data center już same w sobie oznaczają większą efektywność energetyczną. Zakład produkcyjny nie musi już uruchamiać na swoim terenie całej infrastruktury serwerowej, czyli tak zwanych “blach”. Wiąże się to bezpośrednio z mniejszym zużyciem energii. Z kolei dzięki strumieniowemu przetwarzaniu danych w chmurze można na bieżąco zbierać i analizować informacje płynące ze znajdujących się na terenie zakładu czujników, aby kontrolować i redukować emisję dwutlenku węgla.

 

W jakim obszarze Przemysłu 4.0 technologie chmurowe są najwydajniejsze?

Aplikacje chmurowe wpływają na każdy aspekt związany z funkcjonowaniem nowoczesnych firm produkcyjnych – od planowania zasobów, przez projektowanie produktów, sposób ich wytwarzania i używania przez klientów, po zarządzanie operacjami i finansami.

 

„Największe korzyści związane z wykorzystaniem chmury można zaobserwować w obszarach robotyki, sztucznej inteligencji, internetu rzeczy czy big data, które dopiero zaczynają być wykorzystywane w zdigitalizowanym przemyśle w Polsce.” – podkreśla Maciej Kuźniar, COO, Oktawave.

Rozwiązania oparte na chmurze umożliwiają pełną kontrolę rozbudowanej sieci dostawców, partnerów i odbiorców. Wykorzystanie internetu rzeczy pozwala też na inteligentne strumieniowanie danych prosto z hali produkcyjnej. Możliwość przeprowadzenia szybkiej i skutecznej analizy danych ma z kolei największy wpływ na dalszą efektywność konkurowania w biznesie z uwagi na możliwości optymalizacji produkcji i zarządzania procesami.

 

Czy przenoszenie procesów do chmury jest popularne wśród polskich przedsiębiorstw technologicznych? 

Przenoszenie danych i systemów do chmury jest niewątpliwie światowym trendem, który już dotarł do Polski. Wciąż możemy jednak mówić o znacznej dysproporcji w porównaniu do rynków zachodnich, jeśli chodzi o skalę wykorzystania cloud computingu. Na podstawie raportu GUS wiemy, że w ubiegłym roku jedynie 11,5 procent polskich przedsiębiorstw korzystało z płatnych usług chmury obliczeniowej[2], podczas gdy globalnie nawet 93 procent już wdrożyło lub planuje wdrożenie technologii[3].

 

O coraz większym zainteresowaniu technologią chmurową świadczy jednak raport PMR, Rynek przetwarzania danych w chmurze w Polsce 2018. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2018–2023[4], z którego wynika, że sektor tego typu usług rośnie niemal sześciokrotnie szybciej niż cały rynek IT. Za najważniejsze czynniki odpowiadające za jego rozwój uznano kolejno: poszukiwanie oszczędności, bezpieczeństwo oraz coraz większą ilość przetwarzanych danych.

 

https://itreseller.pl/itrnewrosnie-zapotrzebowanie-na-wsparcie-ekspertow-od-chmury-to-glowny-wniosek-z-raportu-idg-i-oktawave-chmura-publiczna-w-polsce-2019-wykorzystanie-bezpieczenstwo-plany-rozwoju/

 

[1]  Przemysł 4.0czyli wyzwania współczesnej produkcji, 2018, PWC

[2] Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2018 roku, 2018, Główny Urząd Statystyczny

[3] Globalne inwestycje w chmurę podwoją się w ciągu trzech lat, 2018, Deloitte

[4] Rynek przetwarzania danych w chmurze w Polsce 2018. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2018-2023, 2018, PMR