Ciemny motyw w systemie Android jednak nie wpływa na wydłużenie czasu pracy na baterii?

Tzw. ciemny motyw zagościł stosunkowo niedawno w Androidzie i większość producentów uruchomiła go w swoich nakładkach. Ta opcja jest postrzegana jako korzystna pod względem zużycia baterii przez wielu użytkowników. Uważa się też, że w ten sposób do oczu użytkownika trafia mniej jasnego światła, a co za tym idzie, ciemny motyw miałby być też bardziej przyjazny pod względem bezpieczeństwa wzroku. A co na to naukowcy?

Badacze z amerykańskiego Purdue University, Pranab Dash, Michael i Katherine Birck oraz Charlie Hu, postanowili zbadać rzeczywisty wpływ ciemnego motywu na zużycie baterii w smartfonach z panelami typu AMOLED. Eksperyment ten został przeprowadzony w warunkach laboratoryjnych przy ograniczonej gamie zmiennych. Naukowcy z Purdue University przeprowadzili testy przy użyciu „6 najczęściej pobieranych aplikacji w Google Play”: Kalkulatora; Mapy Google; Kalendarza Google; Wiadomości Google; Google Phone i YouTube. Do testu posłużyły: Pixele 5 i 4, do których dołączyły Pixel 2 i Motorola Moto Z3.

Ciemny i jasny motyw był uruchamiany na dwoch identycznych konfiguracjach (Purdue University photo/John Underwood)

Co ustalili badacze? Doszli do wniosku, że korzystanie z telefonu ustawionego na 100% jasności z włączonym trybem ciemnym spowodowało zmniejszenie zużycia energii o 39% do 47% w porównaniu z tymi samymi warunkami przy włączonym trybie jasnym.

Czyli jednak ciemny motyw pozwala na oszczędność baterii? Nie jest to tak jednoznaczne. Jeśli zmniejszymy jasność do zakresu od 30 do 50% maksymalnej, to oszczędność uzyskana dzięki ciemnemu motywowi spadnie, według badaczy, do zakresu od 3 do 9%. Na podstawie tych ustaleń wydaje się, że tryb ciemny nie jest szczególnie korzystny, przynajmniej nie aż tak jak operowanie jasnością panelu.

 

Hisense wspólnie z Media Expert, przygotował wyjątkową promocję dla fanów domowego kina. Kupując wybrany Hisense Laser TV w sieci Media Expert, a drugi telewizor otrzymasz w prezencie!