Cisco Networking Academy ogłosiło cel na najbliższe 10 lat, chce wykształcić 25 milionów specjalistów IT oraz ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa.

Cisco Networking Academy ogłosiło cel na najbliższe dziesięciolecie. Firma chce zapewnić kształcenie w zakresie umiejętności cyfrowych i cyberbezpieczeństwa 25 milionom uczniów. Jak podaje World Economic Forum, do 2025 roku dzięki postępowi w technologii i automatyzacji powstanie 97 milionów nowych miejsc pracy. Cisco pomaga milionom ludzi na całym świecie uzyskać dostęp do tych stanowisk poprzez edukację i szansę rozwoju kariery w ramach programu Networking Academy.

 

Cisco Networking Academy włącza w cyfrową gospodarkę młodych ludzi z różnych środowisk

Zainicjowana w 1997 r. Cisco Networking Academy obchodzi 25. rocznicę działalności. To jeden z najdłużej działających na świecie programów umożliwiających zdobycie umiejętności z obszaru IT. Akademia Cisco zapewnia wysokiej jakości kursy z zakresu IT i cyberbezpieczeństwa oraz praktyczne możliwości poszerzania wiedzy za pośrednictwem platformy edukacyjnej wspierającej instruktorów i angażującej uczniów i studentów w 190 krajach. Do tej pory ponad 17,5 miliona osób z całego świata wzięło udział w kursach Cisco Networking Academy, aby zdobyć umiejętności cyfrowe. Ponadto 95% słuchaczy, którzy wzięli udział w kursach umożliwiających uzyskanie certyfikatów Cisco, przyznaje, że zawdzięcza Akademii Cisco zdobycie pracy lub możliwość dalszego kształcenia.

 

– Od 25 lat Cisco Networking Academy zmienia życie studentów i uczniów dzięki potędze edukacji i technologii. Ten program to szerokie spektrum kursów, ścieżek edukacyjnych oraz dostęp do sieci pracodawców i niezrównanego ekosystemu partnerstw z rządami, instytucjami akademickimi i organizacjami pozarządowymi. Wszystko to razem sprawia, że możemy wyrównywać szanse na rynku pracy – mówi Laura Quintana, dyrektorka generalna Cisco Networking Academy. – Świętujemy naszą „srebrną rocznicę” z ambitnym celem dotarcia do 25 milionów osób w ciągu najbliższych 10 lat, aby włączyć w rynek pracy przyszłości jak najwięcej młodych, zdolnych ludzi.

 

Program Cisco Networking Academy został zainicjowany w 1997 roku jako partnerstwo z kilkoma szkołami średnimi, a następnie rozszerzony na kolejne szkoły i uniwersytety. Obecnie służy uczniom nie tylko w tradycyjnych klasach. Ekosystem partnerów umożliwił dotarcie z programem do tak różnych miejsc, jak więzienia, domy kultury czy bazy wojskowe, a także rozszerzenie możliwości w obszarze dostępu do edukacji wśród wykluczanych cyfrowo członków naszych społeczności.

 

 

Polska wśród europejskich liderów pod względem liczby studentów Cisco Networking Academy

W Polsce Akademia Cisco działa już od 2000 roku. Do dziś tysiące instruktorów wsparło w obszarze rozwoju kompetencji IT ponad 310 tys. uczniów i uczennic. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy nad Wisłą z programu Cisco Networking Academy skorzystały aż 43 tys. osób.

 

Szczycimy się tym, że Polska ma jedną z najwyższych w Europie liczbę studentów Networking Academy. Dzięki współpracy z niemal 400 szkołami i uczelniami oraz nieustannemu zaangażowaniu nauczycieli i akademików, którzy włączają nasze kursy do swoich programów nauczania, pobudzamy zainteresowanie młodych ludzi nowymi technologiami. Budujemy ich kompetencje i przygotowujemy do udanej kariery, rozwijając umiejętności poszukiwane przez pracodawców w dobie transformacji cyfrowej – podkreśla Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce.

 

Cisco zasypuje lukę kompetencyjną

Cisco Networking Academy wciąż się rozwija i promuje nowe możliwości szkoleniowe i edukacyjne. Celem jest korzystanie z programów i partnerstw, które są niezbędne w budowaniu umiejętności cyfrowych i inkluzywnej przyszłości. Mowa m.in. o:

  • Nowym partnerstwie z Experis, globalnym liderem w dziedzinie pozyskiwania specjalistów IT i usług projektowych, będącym częścią ManpowerGroup. Partnerstwo Cisco Networking Academy i Experis będzie koncentrować się na oferowaniu ścieżek edukacyjnych w obszarach, w których zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników znacznie przewyższa podaż, a więc w takich dziedzinach jak IT, cyberbezpieczeństwo oraz programowanie i zarządzanie danymi.
  • Niedawnym uruchomieniu Skills for All, darmowego programu, który dostarcza innowacyjne materiały edukacyjne. Mowa m.in. o kursach do samodzielnego wykorzystania czy interaktywnych narzędziach i zasobach pozwalających rozwijać karierę, które są zaprojektowane przez ekspertów branżowych.
  • Nowej ścieżce edukacyjnej w obszarze cyberbezpieczeństwa, której zwieńczeniem jest certyfikacja na poziomie podstawowym, zapewnia uczniom umiejętności umożliwiające zdobycie pracy w szybko rozwijającym się sektorze cyberbezpieczeństwa.
  • Dalszym rozwoju partnerstw z rządami, takich jak zobowiązanie Cisco podczas National Cyber Workforce and Education Summit w lipcu 2022 r. do przeszkolenia dodatkowych 200 tys. studentów w Stanach Zjednoczonych w ciągu najbliższych trzech lat, a także partnerstw z organizacjami non-profit i instytucjami akademickimi w celu zapewnienia większej liczby kursów i możliwości dla osób uczących się na całym świecie.

 

– Ogromnie nas cieszy otwartość instytucji edukacyjnych – szkół i uczelni – na współpracę z Cisco Networking Academy. Dzięki temu kursy oferowane w ramach projektu są włączane do programów nauczania w wielu instytucjach edukacyjnych w Polsce, a uczniowie i studenci mają możliwość realizacji atrakcyjnych kursów w ramach ścieżek kształcenia. Jednocześnie zyskują oni kompetencje poszukiwane przez pracodawców i przygotowują się do uznawanych na całym świecie certyfikacji w zakresie programowania, cyberbezpieczeństwa czy sieci komputerowych – mówi Anna Czacharowska-Rybkowska, liderka programu Cisco Networking Academy w Polsce. Ciągle rozwijamy ten program i dostosowujemy swoją ofertę edukacyjną do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Właśnie uruchomiliśmy pierwszy kurs w najnowszej ścieżce kształcenia w zakresie Data Science, której ukończenie zdecydowanie ułatwi znalezienie pracy jako analityk danych.

 

IT RESELLER nr. 347/2022 „Jeszcze wiele możemy zrobić dla rozwoju cyfryzacji, szczególnie w regionie CEE” – podkreśla Chris Papaphotis z firmy Microsoft.