CMA kontra Microsoft – to wciąż nie jest ostateczne starcie?
Długotrwała walka pomiędzy Microsoftem a Wielką Brytanią w sprawie umowy z Activision Blizzard zaliczyła we wtorek kolejny zwrot, przynosząc więcej pytań niż odpowiedzi na temat podejścia tego kraju do transakcji w epoce po brexicie.
Losy umowy Microsoftu w Wielkiej Brytanii postawiły pod znakiem zapytania, czy CMA jest w stanie udaremnić megatransakcję, jeśli nie będzie ona zgodna ze Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską i Chinami. Kwietniowa blokada CMA wywołała wściekłość łączących się partii, a Microsoft oświadczył, że Wielka Brytania jest zamknięta dla biznesu.
Jak podaje Reuters, brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) jest w sporze z amerykańskim gigantem oprogramowania w związku z jego ofertą zakupu producenta „Call of Duty” za 69 miliardów dolarów, odkąd sprzeciwił się temu przejęciu w kwietniu. W lipcu, zaledwie kilka minut po tym, jak amerykański organ regulacyjny nie podjął prób powstrzymania przejęcia w sądzie, oświadczył, że jest skłonny ponownie przyjrzeć się sprawie, gdy Microsoft wróci ze „szczegółową i złożoną” propozycją. We wtorek z kolei oświadczył, że podtrzyma swoją pierwotną decyzję o zablokowaniu tej decyzji. Rozważy jednak osobną, zrestrukturyzowaną umowę zaproponowaną przez Microsoft, w ramach której Activision zbędzie swoje prawa do transmisji strumieniowej w chmurze na rzecz strony trzeciej – francuskiego Ubisoft Entertainment – z wyłączeniem Unii Europejskiej.
Wydzielenie ma na celu nie zerwanie umowy z Brukselą, zgodnie z którą Microsoft ma licencjonować treści dla konkurencyjnych usług w chmurze. W odpowiedzi unijne organy regulacyjne ds. prawa antymonopolowego oświadczyły, że teraz sprawdzą, czy nowe warunki wpłyną na koncesje, które uzgodniły już z amerykańską firmą.
CMA sprzeciwiła się największej na świecie umowie dotyczącej gier w chmurze w związku z obawami, że utrudni ona konkurencję w rodzącym się sektorze gier w chmurze i stwierdziła, że oferta Microsoftu dotycząca udostępnienia gier Activision na wiodących konkurencyjnych platformach gier w chmurze nie wystarczy, aby rozwiać jej obawy.
Decyzja ta podkreśliła nowe, twarde stanowisko, jakie CMA przyjęła wobec wielkich technologii po tym, jak stała się samodzielnym organem regulacyjnym po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
CMA dokona teraz przeglądu nowej propozycji, a ostateczny termin jej ogłoszenia przypada na 18 października. Może zarządzić znacznie dłuższe dochodzenie, jeśli uzna, że nadal ma wątpliwości dotyczące konkurencji.