CMA stwierdził, że złożona propozycja Microsoftu dotycząca restrukturyzacji przejęcia Activision Blizzard „otwiera drzwi do zatwierdzenia transakcji”

Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) zablokował początkową transakcję giganta technologicznego z Redmond o wartości 69 miliardów dolarów, przedstawioną po raz pierwszy w styczniu 2022 r., w obawie, że ograniczy to konkurencję w rodzącym się sektorze gier w chmurze.

U podstaw zastrzeżeń CMA leżą obawy związane z potencjalną przewagą Microsoftu na rosnącym rynku gier w chmurze, który ma umożliwić użytkownikom strumieniowe przesyłanie gier za pośrednictwem usług subskrypcyjnych, podobnie jak oglądanie programów w serwisie Netflix – jak podsumowuje CNBC.

Co najważniejsze, gry w chmurze mogłyby wyeliminować potrzebę stosowania kosztownych specjalistycznych konsol, umożliwiając graczom dostęp do gier na komputerach stacjonarnych, telefonach komórkowych i telewizorach.

Microsoft zaproponował nową umowę przejęcia, oferując zbycie praw do chmury obliczeniowej do istniejących gier Activision na komputery PC i konsole – a także do nowych gier wydawanych przez Activision w ciągu najbliższych 15 lat – francuskiemu wydawcy gier Ubisoft Entertainment przed zakończeniem sprzedaży.

„Chociaż CMA ma jeszcze niewielkie obawy związane z nową umową, Microsoft przedstawił środki zaradcze, które wstępnie CMA uznała za rozwiązujące problem” – oznajmił w piątek organ regulacyjny, dodając, że nadal ma „ograniczone resztkowe obawy, że niektóre postanowienia umowy sprzedaży praw Activision do przesyłania strumieniowego w chmurze na rzecz Ubisoftu mogłoby zostać pominięte, wypowiedziane lub nieegzekwowane.”

Microsoft zaoferował środki zaradcze, aby zapewnić CMA możliwość wyegzekwowania warunków sprzedaży praw Activision na rzecz Ubisoftu, co tymczasowo według CMA powinno rozwiązać te utrzymujące się wątpliwości.

Brytyjski organ regulacyjny prowadzi obecnie konsultacje w tej sprawie do 6 października. Zarówno Microsoft, jak i Activision z radością przyjęły to ogłoszenie.

„Jesteśmy zachęceni tym pozytywnym rozwojem procesu przeglądu CMA. Zaprezentowaliśmy rozwiązania, które naszym zdaniem w pełni rozwiewają pozostałe obawy CMA związane ze strumieniowaniem gier w chmurze i będziemy nadal pracować nad uzyskaniem zgody na zamknięcie przed ostatecznym terminem 18 października” – powiedział Brad Smith prezes Microsoftu w przesłanym e-mailu oświadczenie.

CMA stawiła najostrzejszy sprzeciw wobec przejęcia przez Microsoft producenta Call of Duty, co spotkało się również z krytyką ze strony władz Unii Europejskiej i amerykańskich organów regulacyjnych.

Urzędnicy UE jako pierwsi zatwierdzili transakcję w maju, po tym jak Microsoft zaoferował koncesje w postaci bezpłatnych licencji platformom gier w chmurze na strumieniowe przesyłanie gier Activision zakupionych przez klienta. CMA odmówiło zaakceptowania podobnych warunków.