Co 5 minut Polska zyskuje nowego specjalistę IT! Zobowiązanie jakie podjął Microsoft ubiegłego roku, przeszkolenia 150 tysięcy osób w 5 lat, realizuje się trzykrotnie szybciej niż zakładano.
Aż 105 tysięcy przeszkolonych profesjonalistów chmurowych w rok po ogłoszeniu inwestycji Microsoft w rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej. To 12 nowych specjalistów co godzinę, a w skali miesiąca 9000 ekspertów chmurowych. Zobowiązanie jakie podjął Microsoft ubiegłego roku, przeszkolenia 150 tysięcy osób w 5 lat, realizuje się trzykrotnie szybciej niż zakładano. Kompetencje cyfrowe nie schodzą z agendy najważniejszych spotkań branżowych – dla 72% uczestników badania „BARIERY i TRENDY” to największe wyzwanie transformacji cyfrowej. Liderzy biznesu podczas Microsoft Envision Forum jednogłośnie podkreślali, że w świecie pracy hybrydowej nie trudno o utalentowanych pracowników, trzeba tylko zapewnić im dostęp do odpowiednich kompetencji i ciągłego doskonalenia.
W maju 2020 Microsoft ogłosił kompleksowy plan inwestycyjny o wartości 1 miliarda dolarów, którego celem jest przyspieszenie innowacji i cyfrowej transformacji na rzecz rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej. Fundamentami tego wielopoziomowego planu jest otwarcie nowego regionu data center Microsoft w Polsce, przeszkolenie 150 000 specjalistów IT oraz strategiczne porozumienie Microsoft i Operator Chmury Krajowej, którego celem jest zapewnienie eksperckiej wiedzy z zakresu transformacji cyfrowej i szerokiego dostępu do rozwiązań chmurowych dla wszystkich branż i przedsiębiorstw w Polsce.
Szkolenia przeprowadzone w ciągu ostatnich 12 miesięcy były skierowane do profesjonalistów IT na różnych poziomach zaawansowania, od administratorów rozpoczynających przygodę z chmurą poprzez szkolenia dla specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa i developerów, na architektach kończąc. Poza wiedzą praktyczną przygotowują one do uznawanych i cenionych na całym świecie branżowych certyfikacji. Największym zainteresowaniem cieszyły się szkolenia i certyfikacje związane z Data and AI (wzrost ośmiokrotny w porównaniu z poprzednim rokiem) oraz Apps and Infra oraz Modern Workplace – wzrost o 250%.
Umiejętność wykorzystania potencjału technologii cyfrowych, w tym rozwiązań chmurowych – kompetencji cyfrowych przedsiębiorstw i ludzi – jest źródłem przewagi konkurencyjnej firm i gospodarek na całym świecie. Według najnowszego badania „BARIERY i TRENDY. Transformacja technologiczna firm w Polsce” przygotowanego przez Instytut Humanites*, dla 91 proc. rodzimych menedżerów cyfryzacja stała się wymogiem współczesnego świata. Potwierdzają to wdrażane na rynku strategie i projekty z zakresu wykorzystania chmury obliczeniowej. Aż 78 proc. organizacji z sektora średnich i dużych przedsiębiorstw jest w trakcie transformacji cyfrowej, a 36 proc. z nich jest na zaawansowanym etapie zmian. Są to przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 pracowników, w tym również Spółki Skarbu Państwa.
„Przy tak dynamicznym rozwoju technologii trudno wyobrazić sobie dalszy wzrost biznesu bez wysokiej klasy ekspertów IT. Już teraz Polska jest postrzegana jako kraj słynący z talentów technologicznych – 25% wszystkich programistów Europy Środkowo-Wschodniej znajduje się właśnie tutaj. Szkolenia przeprowadzone przez Microsoft są odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie rynku na cyfrowe kompetencje. Talent specjalistów, takich jak analitycy danych, programiści czy eksperci od sztucznej inteligencji, dzięki dodatkowej wiedzy i zdobytym certyfikatom pozwoli budować przewagi konkurencyjne biznesu nie tylko w Polsce.” – mówi Rafał Albin, członek zarządu polskiego oddziału Microsoft.
Stagnacja to wróg informatyka
Zapotrzebowanie na nowe umiejętności, związane z wykorzystaniem chmury obliczeniowej, ciągle rośnie. Cyfrowa agenda w jeszcze większym niż dotąd stopniu będzie przesądzać o sukcesie organizacji i kłaść na pracodawcach odpowiedzialność za aktualizowanie oraz zwiększanie kompetencji pracowników. Na konieczność szkolenia pracowników na każdym etapie cyfrowej transformacji firm wskazuje 77 proc. uczestników badania „BARIERY i TRENDY”. Co istotne, 42 proc. respondentów podkreśla wyzwanie, jakim jest brak właściwych kadr i kompetencji, koniecznych do wykonania technologicznego skoku przedsiębiorstw.
Informatyk, który się nie dokształca i nie poszerza wiedzy na temat nowych technologii, wkrótce przestanie być informatykiem – zgodnie ocenili uczestnicy dyskusji panelowej na Microsoft Envision Forum 2021 relacjonowanej w całości na blogu CIONET. Z kolei przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju podkreślają, że trend upskillingu istnieje już w świadomości studentów i absolwentów, przekonanych, że w dzisiejszych czasach konieczne jest ciągłe dokształcanie się, a studia są jedynie jednym z etapów w mającym trwać całe życie procesie zdobywania nowej wiedzy i doświadczeń.
„Patrząc, jak dziś wygląda świat, proces uczenia się jest ciągły i trudno oczekiwać, że kiedykolwiek się zakończy” – zauważa Radosław Ochotny, Skilling Program Manager w Microsoft Polska.
Firma, która chce odnieść sukces, musi przyciągać osoby, które potrafią i chcą się uczyć. Uczestnicy panelu skłaniają się w większości ku opinii, że samorozwój powinien być wpisany w kulturę pracy.
„Teraz pracownik bierze rozwój w swoje ręce i sam go kreuje. Jako organizacja dajemy mu na to czas i przestrzeń” – mówiła Agnieszka Gramatyka, odpowiedzialna za rozwój oprogramowania w BNP Paribas Bank Polska.
Z podobnego założenia wychodzi firma DB Schenker.
„To pracownik jest odpowiedzialny za rozwój, a menedżer ma mu pomagać i wspierać w tym procesie. Ludzie powinni wiedzieć, co chcieliby ze sobą zrobić i głośno komunikować swoje potrzeby, w tym również potrzebę wsparcia w tym obszarze” – wskazuje Marika Marcinkowska, HR BP w Schenker Technology Center.
W takim sektorze, jak IT, chęć samorozwoju jest powszechna. Pracownicy IT zdają sobie sprawę z tego, jak kształtują się trendy w branży i na jakie umiejętności panuje największe zapotrzebowanie. Stagnacja to wróg informatyka.
Wiedza z najwyższej półki
W coraz większym stopniu pracownicy sięgają po szkolenia z obszarów niezwiązanych bezpośrednio z ich zakresem odpowiedzialności. Pojawia się coraz więcej projektów i zespołów interdyscyplinarnych. Przedstawiciele biznesu czy sprzedaży coraz częściej sygnalizują potrzebę poznania rozwiązań sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego, co pozwoliłoby im czerpać korzyści z nowych, potencjalnie im przydatnych rozwiązań i systemów.
„Uwierzyliśmy w cyfrową formę szkoleń i przekazywania kompetencji. Mocno korzystamy z platformy LinkedIn Learning, większość szkoleń realizujemy w formule online – to tania możliwość zdobywania wiedzy z najwyższej półki” – mówił Michał Plechawski, CIO w mBanku.