Co dalej z Google po orzeczeniu o nielegalnym zmonopolizowaniu rynku?
W wyroku wydanym w zeszłym tygodniu orzeczono, że Google naruszyło prawo antymonopolowe, wydając miliardy dolarów na stworzenie nielegalnego monopolu i stanie się domyślną wyszukiwarką na świecie. Orzeczenie to jest postrzegane jako pierwsze duże zwycięstwo władz federalnych w przejmowaniu dominacji rynkowej Big Tech.
Jak donosi Bloomberg News Departament Sprawiedliwości USA rozważa opcje obejmujące rozbicie Google tydzień po tym, jak sędzia orzekł, że gigant technologiczny nielegalnie zmonopolizował rynek wyszukiwania online.
Inne opcje Departamentu Sprawiedliwości obejmują zmuszenie Google do udostępniania danych konkurentom i wprowadzenie środków zapobiegających uzyskaniu nieuczciwej przewagi w produktach AI, jak podaje raport Bloomberga, powołującego się na osoby zaznajomione ze sprawą. Pozbycie się systemu operacyjnego Android było jednym z najczęściej omawianych przez prawników Departamentu Sprawiedliwości środków zaradczych, jak podano w raporcie.
Urzędnicy rozważali również próbę wymuszenia ewentualnej sprzedaży AdWords, programu reklamowego Google w wyszukiwarkach, i ewentualnego pozbycia się przeglądarki internetowej Chrome, zgodnie z raportem.
Federalni regulatorzy antymonopolowi pozwali Meta Platforms, Amazon.com i Apple w ciągu ostatnich czterech lat, twierdząc, że firmy te nielegalnie utrzymywały monopole.
Microsoft zawarł ugodę z Departamentem Sprawiedliwości w 2004 r. w sprawie roszczeń, że narzucił użytkownikom systemu Windows swoją przeglądarkę internetową Internet Explorer.