Co dalej ze zwolnieniem z kontroli eksportowych dla TSMC?

W październiku 2022 r. Stany Zjednoczone nałożyły na Chiny nową serię kontroli eksportowych chipów, ale ostatecznie TSMC otrzymało od Departamentu Handlu USA przedłużenie zwolnienia z kontroli eksportowych. Zwolnienie to wygaśnie 31 maja, co może mieć wpływ na harmonogram dostaw z fabryki w Nanjing. 

Wojna handlowa między USA a Chinami, która rozpoczęła się w 2018 r., spowodowała, że w październiku 2022 r. Stany Zjednoczone nałożyły bardziej rygorystyczne kontrole eksportu niektórych wysokowydajnych chipów komputerowych i produktów półprzewodnikowych eksportowanych do określonych krajów.

Podczas gdy południowokoreańskie firmy produkujące półprzewodniki, takie jak Samsung, otrzymały bezterminowe przedłużenia zwolnień z kontroli sprzętu półprzewodnikowego w Chinach, w przypadku spółki zależnej TSMC w Nanjing rząd USA przyznał jedynie roczne zwolnienie, co nie uszło uwadze ekspertów.

TSMC stwierdziło, że w październiku ubiegłego roku firma złożyła wniosek o bezterminowe zwolnienie do Biura Przemysłu i Bezpieczeństwa (BIS) Departamentu Handlu USA i proces ten nadal trwa.

Jak zauważa TrendForce na podstawie raportu „Commercial Times”, źródła branżowe zwróciły uwagę, że w przypadku nieuzyskania nowego zwolnienia fabryka w Nanjing będzie musiała od 1 czerwca ubiegać się o pozwolenia na eksport w indywidualnych przypadkach dla niektórych produktów pochodzących z USA.

Obecnie TSMC obsługuje fabryki 12-calowych procesorów w Nanjing i Songjiang w Szanghaju, a także fabryki 8-calowych, obsługujące lokalne firmy projektujące chipy. Najbardziej zaawansowany proces odbywa się w procesie 16 nanometrów.

W ciągu ostatnich pięciu lat udział TSMC w przychodach z Chin stopniowo spadał z 20% w 2019 r. do 12% w 2023 r. Według  „Commercial Times” najnowsze wiadomości od TSMC wskazują, że uzyskało ono autoryzację „Validated End User (VEU)”. Jednak według raportu rocznego TSMC nie ma gwarancji, że uzyskane zezwolenie nie zostanie wygaszone w przyszłości.

TSMC podkreśla, że choć bariery w handlu światowym mogą zwiększyć koszty produkcji firmy, to jak dotąd nie miało to znaczącego wpływu na jej działalność. Jednakże wraz z pogłębieniem się napięć w handlu światowym powiązane regulacje, przepisy i środki mogą w dalszym ciągu mieć negatywny wpływ na jej działalność i operacje.

TSMC potwierdza również swoje zaangażowanie w dalsze monitorowanie zmian w politykach i środkach handlowych pomiędzy głównymi gospodarkami oraz podejmowanie odpowiednich środków w oparciu o późniejszy rozwój sytuacji. Źródła branżowe cytowane w tym samym raporcie przewidują, że konieczność występowania w przyszłości przez fabrykę TSMC w Nanjing o pozwolenia na eksport w oparciu o analizę poszczególnych przypadków nieuchronnie wydłuży procedury operacyjne i wydłuży harmonogram dostaw płytek w tym regionie.

Dodatkowo 4 czerwca akcjonariusze TSMC przeprowadzą kompleksowe wybory do zarządu. Jedna z niezależnych dyrektorek, Ursula Burns, pełni także funkcję wiceprzewodniczącej Komitetu Doradczego ds. Konkurencyjności Łańcucha Dostaw w Departamencie Handlu Stanów Zjednoczonych. Zamówienia z konkretnych krajów niewątpliwie będą w przyszłości przedmiotem szczególnej uwagi Zarządu.