Co nas przekonuje do pracy w biurze? Najnowsze badania Cushman & Wakefield

Według badania „UX OFFICE W POLSCE. Biura przyjazne użytkownikom. Kwestie wpływające na użyteczność i odbiór środowiska pracy” mimo zmian w modelach pracy 84% pracowników wciąż odwiedza biura przynajmniej raz w tygodniu, a 61% pracuje wyłącznie stacjonarnie, wynika z raportu opublikowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield.

„Według badania Cushman & Wakefield rośnie rola biur w życiu Polaków – po czterech latach od rewolucji związanej z COVID-19 w modelu hybrydowym obowiązki wykonuje nieco więcej niż co czwarty uczestnik badania (27%). Jednak wizyty w biurze składa aż 88% pracowników i znakomita większość (84%) robi to co najmniej raz w tygodniu. Warto zaznaczyć, że im mniejsza jest miejscowość, tym więcej osób pracuje z siedziby firmy. Badanie wykazało, że pracę hybrydową lub zdalną częściej deklarowały osoby z miast z 200 tys. mieszkańców lub więcej” – jak można wyczytać z dokumentu.

Badanie pokazuje, że bezpłatny parking przy biurowcu, możliwość dojazdu do pracy w czasie krótszym niż 15 minut oraz dobra lokalizacja i dobrej jakości infrastruktura w okolicy to cechy budynku cenione przez ponad połowę ankietowanych Polaków. Innymi plusami przemawiającymi za pracą w biurze jest oferta gastronomiczna w budynku, szybka i łatwo dostępna winda oraz profesjonalna i uprzejma obsługa.

„Zwłaszcza mieszkańcy największych miast bardzo cenią swój czas i nie chcą go tracić na przemieszczanie się pomiędzy domem a pracą. Stąd tak duże zainteresowanie firm centralnymi, najlepiej skomunikowanymi biurowcami, wokół których dodatkowo mamy dostęp do szerokiej oferty gastronomicznej i usługowej. Jak pokazał nasz raport MarketBeat podsumowujący I kwartał 2024 roku na warszawskim rynku biurowym, wśród najemców widoczny jest wciąż trend optymalizacji powierzchni – mamy do czynienia z większą o 4% liczbą podpisanych umów r/r, ale na łącznie mniejszą powierzchnię. Jednocześnie przy niskiej aktywności deweloperów poziom pustostanów w centralnej części Warszawy skurczył się w ciągu roku o 3,4 pkt proc. do 9,6%” – podsumowuje w przytaczanej wypowiedzi Head of Research, Cushman & Wakefield Ewa Derlatka-Chilewicz.