Co wspólnego mają Intel i włoskie niedźwiedzie?

Sztuczna inteligencja chroni zagrożone niedźwiedzie brunatne we Włoszech – Intel wspiera nowoczesny system WADAS
W Apeninach, na terenie jednego z najstarszych parków narodowych we Włoszech, rozpoczęto wdrażanie nowoczesnego systemu ochrony przyrody opartego na sztucznej inteligencji. Włoski Park Narodowy Abruzji, Lacjum i Molise, w którym żyje zagrożony wyginięciem niedźwiedź brunatny marsykański, korzysta z nowego narzędzia – Wild Animals Detection and Alert System (WADAS), opracowanego przez organizację Salviamo L’Orso we współpracy z Intelem i Uniwersytetem w L’Aquili.

System WADAS wykorzystuje procesory Intel® Core™ Ultra 200V oraz zestaw narzędzi OpenVINO™, co pozwala na efektywną analizę obrazu z kamer monitorujących tereny parku – bez potrzeby stosowania dedykowanych układów graficznych ani infrastruktury chmurowej. To rozwiązanie, które jest nie tylko tanie i skalowalne, ale też łatwe do wdrożenia w trudno dostępnych, wiejskich lokalizacjach.
„Park Narodowy Abruzji, Lacjum i Molise to jedno z najstarszych chronionych obszarów przyrodniczych we Włoszech, gdzie zagrożone gatunki dzikich zwierząt współistnieją z lokalnymi społecznościami w delikatnej równowadze. Sztuczna inteligencja ma potencjał, by zwiększyć bezpieczeństwo tej koegzystencji dzięki wykorzystaniu czujników w czasie rzeczywistym, danych i siłowników, co przekłada się na większe bezpieczeństwo ludzi przy jednoczesnej ochronie przyrody” – powiedział Stefano Dell’Osa, architekt oprogramowania ds. bezpieczeństwa funkcjonalnego w firmie Intel, lider projektu WADAS i wolontariusz w organizacji Salviamo L’Orso.
System potrafi rozpoznawać w czasie zbliżonym do rzeczywistego obecność zwierząt, ludzi czy pojazdów, a następnie klasyfikować je, np. jako niedźwiedzia, jelenia lub wilka. Dzięki zintegrowanym funkcjom IoT, WADAS może aktywować m.in. podświetlane znaki drogowe w celu zapobiegania wypadkom lub inteligentne karmniki wspierające bezpieczne współistnienie dzikich zwierząt z ludźmi.
To kolejny przykład, jak nowoczesne technologie – również bez dostępu do zaawansowanej infrastruktury – mogą wspierać działania na rzecz ochrony bioróżnorodności i środowiska naturalnego.