Cofnięcie licencji eksportowych dla ASML było motywowane obawami o budowanie militarnej przewagi przez Chiny – mówi duński rząd
Pod naciskiem Stanów Zjednoczonych rząd holenderski wprowadził w zeszłym roku wymóg licencyjny dla maszyn DUV średniej klasy firmy ASML. Najbardziej zaawansowane narzędzia firmy nigdy nie były sprzedawane w Chinach.
Holenderska firma ASML, największa europejska firma technologiczna, dominuje na światowym rynku systemów litograficznych potrzebnych producentom chipów komputerowych do tworzenia obwodów elektrycznych.
Obawy, że chipy komputerowe ASML zostaną wykorzystane do celów chińskiej armii, leżą u podstaw niedawnych decyzji o odmowie przyznania spółce licencji eksportowych, stwierdził holenderski minister handlu w odpowiedzi na pytania parlamentu.
ASML potwierdziła w Nowy Rok, że holenderski rząd cofnął licencję po raporcie Bloomberg News. Konsekwencje wynikające z tego anulowania nie miały wpływu na zyski ASML w czwartym kwartale, ale przedmiotowe narzędzia Deep Ultraviolet kosztowały około 60 milionów dolarów każde i stanowiłyby ważną część planów klientów.
W styczniu ASML oświadczył, że spodziewa się, że sprzedaż do Chin w 2024 r. pozostanie „solidna” po wyjątkowym roku 2023. Firma oświadczyła, że nie spodziewa się wysyłać do Chin żadnego ze swoich NXT:2000i ani bardziej zaawansowanych narzędzi w ramach holenderskiego systemu licencyjnego, oraz że nie będzie w stanie eksportować swoich linii produktów NXT:1970 i NXT:1980i do „garstki” chińskich zakładów ze względu na ograniczenia amerykańskie.
Geoffrey van Leeuwen, duński minister handlu powiedział, że narzędzia ASML są wykorzystywane do wytwarzania zaawansowanych półprzewodników, które można wykorzystać w „systemach uzbrojenia o wysokiej wartości i broni masowego rażenia”, a rząd holenderski podczas przeglądu decyzji w sprawie licencji na eksport skupia się na „ryzyku niepożądanego zastosowania końcowego”.
W ostatnich latach firma sprzedała chińskim klientom takie narzędzia o wartości setek milionów euro. Van Leeuwen w odpowiedziach unikał tego pytania, dodając, że „od czasu wprowadzenia wymogu licencyjnego we wrześniu” „wydano kilka licencji na eksport zaawansowanego sprzętu półprzewodnikowego do Chin”.
ASML akcentuje ryzyko w coraz większych ograniczeniach eksportowych