Comarch zanotował dwucyfrowe wzrosty w segmencie ERP, po raz pierwszy w historii osiągnając lepszy wynik sprzedaży systemów ERP niż firma SAP.
Comarch, jako jedyna firma informatyczna z pierwszej dziesiątki zestawienia „Najwięksi dostawcy systemów ERP w 2020 roku” opublikowanym w tegorocznym raporcie Computerworld TOP200, osiągnęła dwucyfrowy wzrost sprzedaży. W 2020 roku przychody w tym segmencie wzrosły o 11% i osiągnęły wartość 240,8 mln złotych, co dało firmie drugie miejsce wśród producentów rozwiązań do zarządzania przedsiębiorstwem w Polsce.
Comarch po raz pierwszy w historii osiągnął lepszy wynik sprzedaży systemów ERP niż firma SAP. Na dalszych pozycjach są m.in. Unit4 Polska, Sage i IFS. Firma utrzymuje dobry wynik również w 2021 roku i po pierwszych sześciu miesiącach odnotowuje nadal dwucyfrowy wzrost sprzedaży oprogramowań klasy ERP.
Coraz silniejsza pozycja Comarch to efekt konsekwentnie realizowanej od wielu lat strategii inwestycji w innowacje (najwyższe nakłady na wydatki R&D w zestawieniu Computerworld TOP 200), rozwoju oferty odpowiadającej na potrzeby przedsiębiorstw w dobie pandemii koronawirusa, rosnącego popytu ze strony średnich i dużych firm na realizację projektów ERP oraz sprzedaży systemów dostępnych w Chmurze Comarch, która w pierwszym półroczu 2021 urosła o prawie 40%.
Poprawiamy swoją pozycję w zestawieniu dostawców systemów ERP przygotowanym przez redakcję magazynu Computerworld. Przez kilka lat zajmowaliśmy trzecie miejsce, a rok 2020 był przełomowy i zdobyliśmy srebrny medal. Myślę, że w 2021 roku sięgniemy po mistrzowski tytuł, bo jesteśmy w bardzo dobrej kondycji. W pierwszych miesiącach tego roku utrzymujemy dwucyfrowy wzrost, stąd ta ambitna prognoza pozycji w przyszłorocznym raporcie – zapowiada Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes zarządu Comarch oraz dyrektor Sektora ERP.
Comarch od kilkunastu lat notuje nieprzerwany wzrost sprzedaży w sektorze rozwiązań ERP. Spółka planuje dalszy rozwój w segmencie systemów do zarządzania przedsiębiorstwem, realizując przyjętą na najbliższe lata strategię. Plan biznesowy zakłada kilka podstawowych elementów: większy nacisk na zastosowanie sztucznej inteligencji i aspekt UX w systemach klasy ERP, dalszy rozwój usług chmurowych oraz działalność w segmencie e-commerce.
Intensywnie pracujemy nad rozwojem istniejących oraz nowych systemów informatycznych. Stale inwestujemy w prace badawczo-rozwojowe z obszaru szerszego zastosowania technologii sztucznej inteligencji, tak aby systemy ERP były wiarygodniejszym wsparciem dla przedsiębiorców przy podejmowaniu decyzji biznesowych oraz pozwalały na automatyzację jeszcze większej ilości procesów z obszaru zarządzania w firmie. Kontynuujemy rozbudowę ofertę narzędzi informatycznych dla branży e-commerce. To segment, który mocno rozwinął się w czasie pandemii koronawirusa i zwyczaj robienia zakupów online z pewnością się utrzyma. Chcemy być firmą innowacyjną, dzięki tak dobrym wynikom stać nas na inwestycje w autorskie rozwiązania – podkreśla Zbigniew Rymarczyk.
W 2020 roku Comarch wydał na działania R&D 263 mln złotych, z czego 75,5 mln złotych zostało przeznaczonych na rozwój nowych rozwiązań w systemach klasy ERP.
Stabilnym filarem biznesu Comarch jest również sprzedaż rozwiązań informatycznych w modelu chmurowym, co pokazują wyniki zestawienia w kategorii „Największy dostawca usług w modelu cloud” w tegorocznej edycji raportu Computerworld TOP200 – firma zajęła w nim pierwsze miejsce. Comarch stale rozwija ofertę systemów dostępnych w chmurze oraz rozbudowuje własne ośrodki przetwarzania danych. W modelu cloud przedsiębiorcy mogą zakupić wszystkie rozwiązania producenta.
Przedsiębiorcy coraz chętniej wybierają systemy dostępne w chmurze z kilku prostych powodów, m.in.: eliminuje to wydatki inwestycyjne związane z zakupem infrastruktury serwerowe i koszty pracy informatyków, zapewnia znacznie większy poziom bezpieczeństwa danych niż lokalne serwerownie oraz daje mobilność i możliwość pracy zdalnej. Jak duże jest zainteresowanie chmurą ze strony polskich firm usługami cloudowymi pokazują wyniki sprzedaży produktów i usług sektora ERP w modelu cloud, która w pierwszym półroczu 2021 roku wzrosła o prawie 40 procent w porównaniu z 2020 – mówi Zbigniew Rymarczyk.
Aktualnie, po 20 latach konsekwentnego rozwoju biznesu cloud computing, z systemów do zarządzania przedsiębiorstwem dostępnym w Chmurze Comarch korzysta ponad 28 tys. firm.
https://itreseller.pl/powrot-jedi-wygrany-kontrakt-microsoftu-z-departament-obrony-usa-o-wartosci-10-mld-usd-anulowany-wyscig-zaczyna-sie-od-nowa-do-dotychczasowych-liderow-microsoft-i-amazon-dolaczaja-oracle-goog/