Crunchbase: finansowanie start-upów AI w II kwartale zwiększyło się ponad dwukrotnie

Według danych Crunchbase, inwestycje w start-upy zajmujące się sztuczną inteligencją wzrosły do ​​24 miliardów dolarów od kwietnia do czerwca. To ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem, co podkreśla rosnący apetyt na nową technologię. 

Inwestorzy i firmy Big Tech twierdzą jednak, że znaczące zyski z ich ogromnych inwestycji w sztuczną inteligencję zmaterializują się dopiero w ciągu najbliższych kilku lat.

Całkowite finansowanie start-upów wzrosło sekwencyjnie o 16%, osiągając w ostatnim kwartale 79 miliardów dolarów, głównie dzięki inwestycjom w sztuczną inteligencję, która po raz pierwszy stała się największym sektorem, wyprzedzając opiekę zdrowotną i biotechnologię.

Sukces ChatGPT OpenAI zapoczątkował wyścig w kierunku przyjęcia najnowszej technologii sztucznej inteligencji w obszarach takich jak produktywność biznesowa, opieka zdrowotna i produkcja.

Pięć z sześciu miliardowych rund finansowania trafiło do firm zajmujących się sztuczną inteligencją. Do najważniejszych transakcji należą: xAI Elona Muska, który zebrał 6 miliardów dolarów, oraz dostawca infrastruktury AI CoreWeave, który zebrał 1,1 miliarda dolarów w ostatniej rundzie finansowania. Na liście znalazły się także firma Wayve zajmująca się automatyzacją pojazdów i firma zajmująca się przygotowywaniem danych Scale AI.

Poza sztuczną inteligencją firma Wiz zajmująca się cyberbezpieczeństwem zebrała miliard dolarów w swojej ostatniej rundzie finansowania. Pomimo wzrostu w ostatnim kwartale, finansowanie start-upów pozostaje niskie w porównaniu z poziomami obserwowanymi w ciągu ostatnich trzech lat.

Według Crunchbase globalne finansowanie spadło o 5% do 147 miliardów dolarów w pierwszej połowie roku i utrzymało się na stałym poziomie w porównaniu z drugą połową 2023 roku. Ostra polityka pieniężna w USA przyczyniła się do powolnego ożywienia w zakresie pierwszych ofert publicznych, utrudniając korzystanie z jednego z największych źródeł zysków dla instytucjonalnych inwestorów na rynku prywatnym, którzy zazwyczaj inwestują w start-upy i sprzedają akcje podczas IPO.