Cyfrowa Polska na Forum Ekonomicznym o zabójczym parapodatku czyli o opłacie reprograficznej, o rynku e-commerce i cyberbezpieczeństwie.

Wyzwania na rynku e-commerce, bezpieczeństwo cyfrowe w związku z wojną na Ukrainie, inwestycje w rozwój cyfrowy, a także cyfrowa kultura i pojawiający się w tym kontekście pomysł rozszerzenia opłaty reprograficznej – to główne tematy dyskusji z udziałem przedstawicieli Cyfrowej Polski podczas kolejnej edycji Forum Ekonomicznego, które odbyło się w dniach 6-8 września w Karpaczu.

Związek Cyfrowa Polska na miejscu reprezentował prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik oraz Jacek Łęgiewicz, Członek Zarządu organizacji. W Forum uczestniczyli także przedstawiciele firm członkowskich, w tym Lenovo, Amazon oraz Google, którzy rozmawiali o ważnych z punktu widzenia cyfrowej gospodarki tematach.

 

Przeciwko opłacie reprograficznej

6 września w Salonie „Rzeczpospolitej” prezes Cyfrowej Polski debatował o regulacjach związanych z cyfrową kulturą. Głównym tematem była kwestia ustawy o artystach zawodowych, która zakłada rozszerzenie opłaty reprograficznej na kolejne urządzenia elektroniczne. Z tak pozyskanych środków resort kultury chce finansować m.in. emerytury twórców.

 

– Zgadzamy się z samą ideę ustawy: wydajny system emerytalny dla artystów jest niezmiernie ważne i konieczne. Jednak tworzenie go na podstawie opłaty reprograficznej to nie dobra droga. Przeciwko temu protestujemy – mówił Michał Kanownik.

 

Jak przekonywał nowe regulacje uderzą bezpośrednio w konsumentów. Zabić mogą również polski sektor dystrybucji, którym trudniej będzie konkurować z zachodnią konkurencją.

 

– Producenci i dystrybutorzy nie mogą wziąć na siebie nowej opłaty reprograficznej. Nie pozwolą im na to ich marże, które dziś są w wysokości 0,5 – 2 proc. Nie da się zatem odprowadzić ponad 100 mln zł z opłaty od sprzedaży przynoszącej np. 12 mln zysku, a do tego doprowadzi planowana regulacja – wskazywał prezes Cyfrowej Polski.

 

Uszczelniać rynek e-commerce

Z kolei 7 września przedstawiciel Związku rozmawiał o nowych wyzwaniach na rynku e-commerce. Jak przekonywał Michał Kanownik, znaczenie tego sektora rośnie, szczególnie w kontekście firm MŚP.

 

– To dla nich szansa rozwojowa i możliwość pozyskania nowych rynków zbytu. W tym procesie dużą rolę spełniają platformy sprzedażowe, które łączą klientów z dostawcami – mówił Michał Kanownik.

 

Zwrócił jednak przy tym uwagę na potrzebę regulacji unijnego i krajowego rynku w tym zakresie tak, aby utrudniać wchodzenie na europejski rynek platform e-commerce z krajów trzecich. ­– System ten musi być szczelny także pod względem podatkowym. Jednak ważne jest, aby tego rynku nadmiernie nie przeregulować – stwierdził Michał Kanownik dodając, że rynek e-commerce wciąż mierzy się z problemem nieuczciwych sprzedawców.

 

– Mamy też problem z podróbkami. Regulator musi utrudnić tego typu praktyki. Presja na platformy sprzedażowe na kontrolowanie tego, co sprzedaje będzie rosła – powiedział prezes Cyfrowej Polski.

 

Inwestycje w polskie cyberbezpieczeństwo

Podczas Forum w Karpaczu w ramach „Forum Bezpieczeństwa”, strefy zbudowanej przez Cyfryzację KPRM, rozmawiano również o cyfrowym bezpieczeństwie w kontekście wojny na Ukrainie. Michał Kanownik zwracał uwagę na potrzebę zwiększenia wydatków nie tylko na narzędzia, które pomagają w zwiększanie cyberbezpieczeństwa, ale także inwestowania w wiedzę w tym zakresie i budowanie świadomości zagrożeń w całym społeczeństwie. Prezes Cyfrowej Polski zauważył również, że w Polsce już działają firmy, które mogą zapewniać rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa.

 

– Powinniśmy je wspierać. One są gotowe nie tylko wdrażać je w naszym kraju, ale również budować globalne partnerstwa – mówił podczas debaty w Karpaczu.

 

IT Champions 2022 – Prestiżowe nagrody branżowe, wydawnictwa IT Reseller zostały wręczone! Na gali gościła czołówka branży IT!