Cyfrowy Start – podcasty o higienie cyfrowej, kompetencjach, bezpieczeństwie w sieci i nie tylko

Główne tematy, jakie pojawiają się w serii podcastów z cyklu „Cyfrowy Start”, organizowanego przez Związek Cyfrowa Polska, to higiena cyfrowa, kompetencje technologiczne oraz zachowanie zdrowego dystansu między światem wirtualnym a realnym.

To kolejna odsłona akcji, którą prowadzi polska branża cyfrowa, chcąc dotrzeć do uczniów, rodziców i nauczycieli z przekazem, jak dobrze korzystać z dobrodziejstw technologii. Patronat nad kampanią „Cyfrowy Start” sprawują Rzeczniczka Praw Dziecka oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

„Technologia to pojęcie bardzo niejednorodne – wyjaśnia Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. – Jej elementem są zarówno doskonałe pomoce naukowe, rozwijające umysł gry, jak i możliwości szybkiego, sprawnego kontaktu z dowolną osobą na świecie. To ogromne zdobycze cywilizacyjne. Ale z drugiej strony pojawia się problem z uzależnieniem od internetu, fake newsami czy tak zwanymi patostreamami. Nie możemy zamykać oczu i udawać, że tego nie widzimy. Dlatego w ramach akcji „Cyfrowy Start” chcemy edukować młodych ludzi, jak umiejętnie korzystać z tej dobrej strony technologii, nie dając się omamić tej złej”.

Cyfrowa Polska w ramach kampanii przygotowała już podręcznik dla uczniów szkół podstawowych oraz ich rodziców, organizowała także specjalne lekcje w wybranych szkołach, na których wyjaśniała najmłodszym, jak postępować właściwie w cyfrowym świecie. Teraz branża cyfrowa rozpoczyna produkcję podcastów z udziałem ekspertów, które skierowane są do rodziców oraz nauczycieli.

Pierwszy odcinek nowej serii podcastów dedykowany jest szeroko pojętej higienie cyfrowej. Gościem Cyfrowej Polski była Iwona Pietrzak-Płachta, Nauczycielka Roku 2022 oraz Radosław Potrac, Nauczyciel Roku 2023, członek inicjatywy Szkoła 4.0. W dyskusji pojawiło się się pojęcie „zmysłoczułych przerw” pomiędzy szkolnymi lekcjami, przywołane zostały argumenty, dlaczego w cyfrowym pędzie warto się na chwilę zatrzymać, zadano też pytanie o potrzeby uczniów, nauczycieli i rodziców w cyfrowym kontekście.

W efekcie ogłoszonego wcześniej konkursu organizatorzy opublikowali też scenariusze lekcji przygotowane przez nauczycieli z całego kraju dot. higieny cyfrowej oraz pokazujące odpowiednie wykorzystanie nowych technologii podczas lekcji.

Bezpłatne audycje można znaleźć na stronie www.cyfrowystart.pl oraz na YouTube na kanale Cyfrowej Polski (https://www.youtube.com/@digitalpolandassociation).