Czas dla specjalizacji w technologiach chmurowych. Rynek cloud stale wzrasta, a wraz z nim rosną firmy, zarobki i popyt na pracowników.
Chmura zyskuje na popularności od dłuższego czasu, jednak to ostatnie dwa lata sprawiły, że tego rodzaju systemy upowszechniają się bardzo szybko. Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw nie jest już enigmatycznym określeniem dla biznesu, niezależnie od jego skali. Duże, średnie i małe przedsiębiorstwa w ostatnich latach zauważają korzyści płynące z chmury – takie jak globalny zasięg, skalowalność, przewidywalne koszty czy efektywne wykorzystanie zasobów.
Dodatkowo bezpieczeństwo i innowacyjność rozwiązań dają nowe możliwości organizacjom. Wobec tego firmy decydują się na transformację oraz inwestycje w rozwiązania chmurowe. Capgemini Polska do swojego oddziału Cloud Infrastructure Services w Katowicach i Lublinie planuje zatrudnić w tym roku kolejnych 100 ekspertów w tej dziedzinie – głownie dla technologii związanych z dostarczaniem usług głównych dostawców (Amazon, Microsoft oraz Google), a także specjalistów wspierających rozwiązania osadzone w środowiskach chmurowych.
Organizacje rosną wprost proporcjonalnie do rynku
Jak wynika z badań, wzrostowi ulega nie tylko branża usług opartych o rozwiązania chmurowe, ale także zarobki oferowane na tych stanowiskach. Sytuacji tej sprzyja dodatkowo fakt, że polscy specjaliści i ich umiejętności są doceniani na całym świecie, więc popyt na usługi rodzimych ekspertów od kilku, a nawet kilkunastu lat jest na krzywej wznoszącej. Zawód inżyniera ds. rozwiązań chmurowych znajduje się na liście 10 stanowisk, wśród których odnotowano największy wzrost wynagrodzeń w ciągu ostatniego roku, a podwyżki te szacuje się na średnim poziomie wynoszącym aż 38 proc.
– W branży, w której operujemy mamy do czynienia z znacznym wzrostem rynku – każdy z głównych dostawców chmury (AWS, AZURE i GCP) w 2021 roku odnotował wzrost przychodów na poziomie minimum 30 proc., a w związku z tym, zapotrzebowanie na usługi chmurowe oraz specjalistów z tej dziedziny wzrasta wprost proporcjonalnie. Dział Cloud & Data Services w Capgemini jest na to doskonałym przykładem – w roku 2022 planujemy powiększyć się o 100 dodatkowych ekspertów, którzy do nas dołączą i staną się częścią wysoko wykwalifikowanych zespołów, zyskując przy tym szansę na współtworzenie ambitnych usług i projektów dla dużych graczy na rynku oraz rozwój w tych nowoczesnych usługach. Ale to nie tylko szansa dla osób z doświadczeniem – stale zatrudniamy także stażystów. Jako międzynarodowa firma chcemy oferować możliwość pracy i nauki, poznawania wielokulturowego środowiska IT. Uruchomiliśmy program stażowy na początku tego roku z naciskiem na zdobywanie doświadczenia i rozwój w nowoczesnych technologiach. Nabór trwa – dodaje Artur Kmiecik, Head of Cloud and Data Services CIS w Capgemini Polska.
Oddział Infrastructure Services Capgemini w Polsce powstał już w 2004 roku, kiedy to otwarte zostało pierwsze centrum serwisowe w Krakowie. Od tego czasu ta odnoga organizacji bardzo się rozwinęła, a w 2015 roku zmieniła nazwę na Cloud Infrastructure Services, zgodnie ze strategią, która przyjęła przejście na usługi dla chmury. Tylko w 2021 roku zatrudniono 180 nowych ekspertów, a w tej chwili centrum mieszczące się w czterech polskich miastach (w Katowicach, Krakowie, Opolu oraz najmłodszym oddziale w Lublinie) liczy łącznie ponad 500 pracowników wyspecjalizowanych w rozwoju i implementacji rozwiązań chmurowych oraz dodatkowo blisko 2,5 tys. specjalistów w dziedzinie wsparcia oraz dostarczania projektów IT dla klientów z całego świata.
– To, co wyróżnia nasz oddział, to szeroki zakres obszarów i specjalizacji w ramach IT, które możemy zaoferować naszym pracownikom. Mogą oni rozpocząć karierę w IT, pracując w ramach Service Desk, tak aby nabierając doświadczenia rozwijać się i mierzyć ze wsparciem infrastruktury informatycznej w różnych domenach technologicznych, a także dostarczać projekty i duże transformacje. Atutem jest także możliwość pracy z wieloma partnerami technologicznymi oraz dobór najlepszych rozwiązań dla klientów. Ta różnorodność pozwala nam nie tylko na pełnowymiarową współpracę, ale przede wszystkim umożliwia specjalistom rozwój w obszarach, które ich interesują – zwłaszcza tym doświadczonym w klasycznych rozwiązaniach, którzy chcą wykorzystać swoją wiedzę w chmurze – mówi Artur Kmiecik, Head of Cloud and Data Services CIS w Capgemini Polska.
Jak podkreślają eksperci Capgemini Polska – aby zakończyć transformację chmurową sukcesem, pracownicy muszą brać aktywny udział w życiu organizacji. Aby tego dokonać, w każdy aspekt transformacji chmurowej należy włączyć ludzi — od wizji, przez uzasadnienie biznesowe, po obsadę kadrową — dzięki temu pracownicy, kontrahenci i partnerzy przyjmą zmiany z zadowoleniem i bez obaw.