„W Huawei czujemy odpowiedzialność za rozwój” – podkreśla Alicja Tatarczuk, Public Affairs & CSR Managerka w Huawei Enterprise Polska.

Będąc w Helsinkach na Huawei Talent Summit 2021 miałem okazję porozmawiać z Alicją Tatarczuk, Public Affairs & CSR Managerką w Huawei Enterprise Polska.

O samym wydarzeniu więcej piszę w osobnym artykule i bardzo polecam przeczytać go w pierwszej kolejności. Kontekst jest tu ważny, bowiem Huawei Talent Summit 2021 było wydarzeniem niezwyczajnym, innym niż typowe wydarzenia organizowane przez producentów sprzętu elektronicznego. To przede wszystkim platforma do networkingu między młodymi, wybitnymi naukowcami, twórcami startupów, wynalazcami.

Na moje pytania odpowiadała Alicja Tatarczuk, Public Affairs & CSR Manager w Huawei Enterprise Polska, a więc osoba która w firmie odpowiada za działania skupione na społecznej odpowiedzialności biznesu. O skuteczności tychże działań świadczy nie tylko znaczenie programów edukacyjnych, ale szerszy zakres aktywności, w tym m.in. wspieranie kobiet w branży IT. Obserwujemy dokładnie działalność CSR wielu firm, od edukacji po zaangażowanie ekologiczne, aż po, jak w tym przypadku, wspieranie młodych naukowców i widzimy, że w ciągu ostatnich kilku lat stało się to znacznie bardziej istotnym niż wcześniej obszarem aktywności przedsiębiorstw ICT. To m.in. zainicjowany przez Alicję Tatarczuk Huawei Startup Challenge, ale też Seeds For The Future były motywatorami dla tegorocznej nagrody IT Champion 2021 w kategorii “Działania CSR”, przyznanej właśnie Huawei.

 

To był pierwszy Huawei Talent Summit, czy planowane są następne? Skąd pomysł na ten event?

Jest silne nastawienie w Huawei na wspieranie uzdolnionych studentów na całym świecie. Program Seeds of the Future, który jest flagowym, globalnym programem Huawei w zakresie CSR, jest realizowany co roku w 107 krajach. Talent Summit, ICT Academy czy School For Female Leadership in the Digital Age – te wszystkie inicjatwy współgrają ze sobą. Talent Summit tutaj, w Helsinkach, to pierwsza edycja, ale z pewnością nie ostatnia. To wydarzenie jest bezpośrednio związane z Seeds of the Future.

 

Czyli będzie kontynuacja, co, przyznaję, bardzo mnie cieszy, bo Huawei Talent Summit 2021 zrobiło na mnie znakomite wrażenie. Muszę jednak zapytać o to jaki jest główny cel tego wydarzenia? Platforma do spotkania między między studentami i naukowcami?

Tak. Widzimy ogromną potrzebę networkingu, chęć poznawania rówieśników z całego świata wśród studentów biorących udział w programie. Dialog to ogromna wartość. Skutkami są wspaniałe współprace, jak np. projekt społeczny Tech4Good, który ma na celu odpowiadanie na ważne wyzwania społeczne. Ten stworzony przez grupę studentów z Polski, Holandii i Kamerunu biorących udział w programie Seeds for the Future uzyskał wyróżnienie. Taki miks kulturowy pozwala tworzyć niezwykle nowatorskie rozwiązania, jest ciekawy i ożywczy. “

 

 

Jak Huawei wspiera młodych naukowców i czy wsparcie to trafia tylko w obszary ważne dla Was jako firmy, czy także takie, w których nie macie biznesowego udziału?

“Huawei angażuje się w inicjatywy społecznej odpowiedzialności biznesu we wszystkich krajach, w których działa. Chcemy wspierać lokalne społeczności tym, co mamy najlepszego: technologiami, wiedzą, innowacyjną edukacją, pomocą czołowych ekspertów ze świata. Tym się dzielimy. W tym wydarzeniu rzeczywiście nie ma bezpośredniego interesu biznesowego. Oczywiście, bardzo cieszylibyśmy się, gdyby tacy utalentowani studenci kiedyś zechcieliby z nami pracować. Dajemy im szansę, by mogli nas poznać. Nie wspieramy jednak naukowców i studentów według klucza branż, którymi my się zajmujemy. Zamykanie się do konkretnych obszarów to przeszłość. Nasza branża już teraz potrzebuje nie tylko talentów ścisłych. Nauki społeczne, psychologia, socjologia. Dziś nie ma już czegoś takiego, jak “branża technologiczna”. Technologia jest w każdej branży.

 

Znakomicie powiedziane. Zatem wspierając młodych naukowców z różnych dziedzin, wspieracie po prostu naukę i rozwój?

Chcemy, by ludzie, którzy technologie tworzą, byli nie tylko zdolni, ale i różnorodni. Im bardziej zróżnicowane zespoły projektowe, tym wyższa ich innowacyjność, ciekawsze projekty. Chodzi nam o rozwój talentów w całej Europie. Czujemy odpowiedzialność za rozwój krajów, w których działamy.

 

Często pojawiał się podczas Huawei Talent Summit 2021 temat roli kobiet w, użyjmy tu jako pewnego uproszczenia “branży technologicznej”. To ważny aspekt dla waszej firmy?

Zależy nam na tym, by w szeroko rozumianych technologiach było więcej kobiet. 51% społeczeństwa globalnie stanowią właśnie kobiety. Tymczasem w branżach, które dziś odpowiadają za wzrost światowej gospodarki, czyli związanych z nowymi technologiami, kobiet jest niewiele. Nie możemy być wykluczone z tworzenia technologii, bo na koniec dnia będą one niedostosowane do potrzeb 51% światowej populacji. Znane jest zjawisko tzw. uprzedzonych algorytmów, a przecież coraz silniej wpływają na nasze życie i już dziś podejmują za nas część decyzji. W kreowaniu innowacji ogromną rolę odgrywa różnorodność i to w szerokim kontekście – nie tylko płci, ale i wieku, pochodzenia etc.”

 

Jak zatem wygląda struktura u Was, w polskim oddziale Huawei?

“W Polsce, w biurze regionalnym, mamy duży miks kulturowy. Są ludzie z krajów regionu, ale też z Chin. W strukturze zatrudnienia widzimy to samo zjawisko, które istnieje w branży. Kobiety stanowią 20 do 25% pracowników. Zależy nam, by było ich więcej. Dlatego jesteśmy głównym partnerem kampanii „Dziewczyny na Politechniki!” i „Dziewczyny do Ścisłych!”. Potrzebujemy inżynierek i programistek. Dlatego staramy się, by w każdym naszym programie edukacyjnym było minimum 30% kobiet” a także stworzyliśmy akademię młodych liderek.

 

Hewlett Packard Enterprise podczas Kongresu Partnerów HPE 2022 pod hasłem „Przyszłość już tu jest” nagrodziło swoich najlepszych partnerów biznesowych.