Czy Intel nadal planuje inwestycje dotyczące chipów w Wietnamie?

Intel odłożył na półkę planowaną inwestycję w Wietnamie, która mogłaby niemal podwoić działalność amerykańskiego producenta chipów w tym kraju, co stanowi cios dla rosnących ambicji kraju w branży chipów – tak podało źródło agencji Reuters. 

W centrum produkcji elektroniki w Azji Południowo-Wschodniej znajduje się największa na świecie fabryka Intela zajmująca się montażem, pakowaniem i testowaniem chipów i liczy na dalszy rozwój firmy w tym miejscu, zwłaszcza po tym, jak Joe Biden ogłosił podczas wrześniowej wizyty umowy dotyczące wsparcia wietnamskiego przemysłu chipów.

Podczas wizyty Bidena w Hanoi Biały Dom ujawnił nowe inicjatywy i inwestycje amerykańskich producentów chipów, w tym firm Amkor, Synopsys i Marvell. O Intelu nie wspomniano.

Wietnam pragnie zająć pozycję alternatywy dla Chin i Tajwanu w obliczu ryzyka politycznego i napięć handlowych ze Stanami Zjednoczonymi. Jednak wkrótce po wizycie Bidena urzędnicy amerykańscy mieli poinformować wybraną grupę amerykańskich biznesmenów i ekspertów, że Intel odłożył na półkę plan ekspansji.

Źródło, które odmówiło podania nazwiska ze względu na poufność informacji, podało, że Intel podjął tę decyzję już około lipca. Firma nie ujawniła, dlaczego odwołała ekspansję, dodała ta osoba, ale drugie źródło, które w ostatnich tygodniach uczestniczyło w dwóch oddzielnych spotkaniach amerykańskich firm z czołowymi urzędnikami wietnamskimi, stwierdziło, że Intel wyraził obawy dotyczące stabilności dostaw energii i nadmiernej biurokracji.

Decyzja Intela miała zapaść po ogłoszeniu w czerwcu dużych inwestycji w Europie. Do tego w tym samym miesiącu w Wietnamie wystąpiły niedobory energii, co zmusiło wielu producentów do tymczasowego zawieszenia produkcji. Intel rozszerza także swoje inwestycje w opakowania chipów w Malezji, jednym z głównych rywali Wietnamu w Azji Południowo-Wschodniej.

Zwrot w inwestycjiach Intela byłby ciosem dla rosnących ambicji Wietnamu, który chce odgrywać większą rolę w światowym przemyśle półprzewodników. Kraj prowadzi rozmowy z producentami chipów, mając nadzieję, że zwabi firmy chcące zdywersyfikować swój łańcuch dostaw.

W lutym agencja Reuters podała, że Intel planuje nową inwestycję w Wietnamie o wartości około 1 miliarda dolarów, aby rozbudować swoją fabrykę w tym kraju o wartości 1,5 miliarda dolarów.

Oficjalny portal rządu Wietnamu wspominał o planach przyciągnięcia od Intela dodatkowych inwestycji o wartości 3,3 miliarda dolarów, ale później usunął tę wzmiankę po doniesieniach mediów. Intel i inne międzynarodowe koncerny naciskały na rząd wietnamski, aby zaoferował wielomilionowe ulgi w związku z wprowadzeniem nowego podatku dla dużych firm w ramach globalnej zmiany podatków. Wciąż trwają dyskusje nad planami podatku i dopłat, które mają zostać wprowadzone w przyszłym roku.

IT RESELLER nr 353/2023 “Schneider Electric pomaga budować bardziej zrównoważoną przyszłość” – podkreśla w wywiadzie okładkowym Małgorzata Kasperska, wiceprezeska Schneider Electric – Secure Power Division MEE Cluster PL/CZ/SK/UA