Czy Intel „przeskoczy” jeden etap rozwoju i rzuci rękawicę układom Apple’a?

W sieci pojawiają się coraz częściej spekulacje na temat przyszłych układów „niebieskich”. Wiele wskazuje na to, że już Meteor Lake mogą powstać w nowocześniejszym procesie technologicznym niż zakładano pierwotnie.

Pomimo ostatnich informacji ze strony Intela na temat stałego rozwoju własnego procesu produkcyjnego 7 nm (Intel 4), źródła branżowe, na które powołuje się DigiTimes, twierdzą, że Intel może zmienić plany odnośnie generacji Meteor Lake (generacja 14, następca Raptor Lake). Według tych doniesień byłyby one produkowane w zakładach TSMC z użyciem procesu N5.

Meteor Lake to nazwa kodowa czternastej generacji procesorów planowana na późny 2023 rok. CEO firmy, Pat Gelsinger, w komunikacie dotyczącym przyszłych układów stwierdził, że „na Intel 4 Meteor Lake pomyślnie uruchomił systemy Windows i Linux” oraz „szybkość, z jaką zespół był w stanie osiągnąć ten kamień milowy, co jest istotnym znakiem kondycji zarówno Meteor Lake, jak i naszej technologii procesowej Intel 4.” Jednak źródła branżowe zbliżone do DigiTimes twierdzą, że Intel obecnie ocenia możliwość wyprodukowania wszystkich chipów Meteor Lake na węzłach N5 TSMC. To naturalnie zaburzyłoby dotychczasowy plan Intela – ogłoszony w zeszłym roku podczas Intel Architecture Day 2021.

Plany te zakładały, że główna część układu miałaby być produkowana przez Intela (np. compute tile czyli tzw. kafelek obliczeniowy, zawierający właściwe rdzenie CPU), podczas gdy TSMC wyprodukowałby zintegrowany kafelek GPU i prawdopodobnie kafelek I/O. Według doniesień, na które powołuje się DigiTimes, Intel chce uniknąć opóźnień w produkcji, w pełni wykorzystując możliwości TSMC dla wszystkich kafelków składowych Meteor Lake. Te zmiany planów mogą być związane z wizytą Pata Gelsingera w TSMC w kwietniu tego roku. Intel nigdy publicznie nie przyznał się do ostatniej wizyty Gelsingera na Tajwanie, ale lokalne źródła DigiTimes szybko spekulowały, że dyrektor generalny Intela był tam, aby renegocjować zamówienia z TSMC i poprosić o potencjalnie zwiększoną wydajność produkcyjną.

Co oznaczałoby przejście na proces produkcyjny TSMC w te generacji CPU? Byłby to wyraźny przeskok rozwojowy, co pozwoliłoby Intelowi skuteczniej rywalizować z Apple. Aktualnie to właśnie firma z Cupertino wydaje się mieć najbardziej godne uwagi SoC dla komputerów mobilnych, korzystając przy ich produkcji właśnie z usług TSMC.

 

Innowacje zmieniające oblicze świata, budowa bardziej ekologicznego i inteligentnego świata, głównymi tematami Huawei Global Analyst Summit.