Czy spowolnienie gospodarcze, które osłabia popyt na urządzenia elektroniczne i chipy po raz pierwszy od lat, zmniejszy kwartalny zysk firmy Samsung.

Zysk Samsung Electronics za trzeci kwartał może spaść o 25%, co jest pierwszym spadkiem rok do roku od prawie trzech lat, ponieważ spowolnienie gospodarcze osłabia popyt na urządzenia elektroniczne i chipy.

Na całym świecie widzimy niepokojące zjawiska makroekonomiczne: inflacja rośnie, banki centralne agresywnie podnoszą stopy procentowe, rosną obawy przed recesją, a niepewność co do skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest stale obecna. W rezultacie zarówno przedsiębiorstwa, jak i konsumenci ograniczyli wydatki. Niestety dla naszej branży, często „ofiarą” oszczędności padają wydatki na elektronikę użytkową. To odbiło się także na wynikach koreańskiego giganta.

Zysk operacyjny Samsunga, największego na świecie producenta układów pamięci i smartfonów, prawdopodobnie spadł do 11,8 biliona wonów (8,3 miliarda dolarów) w kwartale lipiec-wrzesień, według danych pochodzących z Refinitiv SmartEstimate.

 

„Będąc największym na świecie producentem chipów pamięci, liderem w produkcji telewizorów i mobilnych wyświetlaczy OLED oraz liderem w sprzedaży smartfonów, Samsung jest bardzo wrażliwy na gospodarkę, a zyski można łatwo powiązać z popytem” – powiedział Greg Roh, szef badań w Hyundai Motor Securities.

 

Byłby to pierwszy spadek zysku od pierwszego kwartału 2020 r., na początku pandemii i najniższy poziom kwartalnego zysku od pierwszego kwartału 2021 r. Do tego ostatniego kwartału duży popyt na urządzenia, ponieważ ludzie byli zmuszeni pozostać dom przyniósł duże zyski dla południowokoreańskiego giganta technologicznego. Zysk operacyjny dla biznesu chipów Samsunga prawdopodobnie spadł o ponad jedną czwartą, do 6,8 biliona wonów.

Oczekuje się, że w segmencie telefonii komórkowej zyski Samsunga spadną o 17% do 2,8 biliona wonów. Jednocześnie wskazuje się, że wprowadzenie na rynek nowych, drogich składanych telefonów firmy w tym kwartale podniosło średnią cenę sprzedaży.

Według danych TrendForce, ceny niektórych chipów pamięci DRAM spadły w tym kwartale o 14%, podczas gdy ceny chipów NAND flash spadły o 8%. Akcje Samsunga, który w piątek ogłosi wstępne wyniki spadły w tym roku o około 30%. Spada także, o 37%, wartość indeksu Philadelphia Semiconductor, który opiera się o koszyk firm branży półprzewodnikowej. Sytuacja nie jest więc uderzająca jedynie w Samsunga. Micron Technology, główny rywal Koreańczyków w obszarze pamięci, w zeszłym tygodniu znacznie obniżył inwestycje i oczekiwania na przyszły rok i ostrzegł przed nadchodzącymi trudniejszymi czasami.