Czy udział Samsunga w rynku pamięci masowych zaliczy spadek?
Przewiduje się, że Samsung Electronics odnotuje 19-procentowy spadek sprzedaży kwartalnej w okresie lipiec-wrzesień, co spowoduje, że gigant technologiczny spadnie na drugie miejsce na światowym rynku półprzewodników pod względem sprzedaży. Pierwsze miejsce obejmuje TSMC.
Przewiduje się, że przychody Samsunga z działalności związanej z układami scalonymi, która obejmuje pamięci, produkcję układów scalonych w tym procesorów mobilnych, wyniosą w trzecim kwartale 18,29 mld dolarów, co oznacza spadek o 19% w porównaniu z drugim kwartałem, kiedy to przychody wyniosły 22,62 mld dolarów.
IC Insights przypisał to „rynkowi pamięci znajdującemu się obecnie w fazie spadku” w drugiej połowie 2022 roku, co pozwoliło TSMC, którego sprzedaż była o 31 procent mniejsza niż Samsunga w 2021 roku, przejąć pierwsze miejsce. IC Insights dodał, że producenci układów pamięci będą cierpieć z powodu nadmiernych zapasów do początku 2023 roku. Produkty pamięciowe, takie jak DRAM, NAND Flash i dyski półprzewodnikowe, stanowiły prawie 75 procent całkowitej sprzedaży Samsunga w jego biznesie półprzewodników przez pierwsze pół roku.
Jednak gwałtowny spadek obrotów, który rozpoczął się w czerwcu, spowodował spadek cen modułów pamięci.
TrendForce w sierpniu skorygował w dół ceny DRAM dla konsumentów o 5 punktów procentowych, oczekując, że w trzecim kwartale cena DRAM spadnie co najwyżej o 18 procent.
„Samsung Electronics i SK hynix zaoferują klientom specjalną ofertę z agresywnymi cenami, ale biorąc pod uwagę duże zapasy i wyczekiwanie klientów na obniżkę cen obi firmy mają zastosować strategię „wait-and-see”” – zauważył Nam Dae-jong, analityk Ebest Investment & Securities.
Nam dodał, że nadpodaż zarówno produktów DRAM jak i NAND Flash będzie prawdopodobnie utrzymywać się już w pierwszym kwartale 2023 roku.