Czym różnią się dyski NAS i twarde dyski do systemów nadzoru od zwykłych dysków stosowanych w komputerach czy laptopach?
Czym różnią się dyski NAS i twarde dyski do systemów nadzoru od zwykłych dysków stosowanych w komputerach czy laptopach? Dyski sieciowe NAS (network-attached storage) oraz twarde dyski do systemów nadzoru są projektowane i testowane z myślą o niezawodnej, stałej pracy 24/7. Założenia przy tworzeniu dysków wykorzystywanych w większości komputerów stacjonarnych i laptopów są nieco inne. Ponadto, wewnętrzne twarde dyski NAS takie jak Toshiba N300, podobnie jak twarde dyski do systemów nadzoru zazwyczaj są wyposażone w czujniki drgań (RV sensors). Dzięki temu w jednej obudowie można zamontować wiele dysków obok siebie, zachowując jednocześnie ich niezawodność. Brak takich czujników wiązałby się z ryzykiem powstawania „dominowych” wibracji w systemach o konfiguracji wielownękowej.
Gdzie umiejscowić dyski NAS i dyski do systemów monitoringu w porównaniu z wysokiej klasy dyskami wewnętrznymi instalowanymi w serwerach?
Podobnie jak dyski NAS i dyski do systemów monitoringu, dyski twarde do serwerów tworzone są z myślą o ciągłej pracy 24/7 i systemach, w których równocześnie pracuje wiele dysków położonych blisko siebie. Kluczową różnicę stanowi zdolność do przetwarzania danych: serwerowe dyski twarde zaprojektowane są do dużych obciążeń, intensywnego wykorzystania baz danych przez wielu użytkowników. Dyski NAS i dyski do systemów monitoringu stosowane są do mniejszych obciążeń typowych dla systemów bezpieczeństwa i centralnych sieciowych magazynów danych. W związku z tym, dyski NAS i dyski do systemów monitoringu można umiejscowić pomiędzy dyskami serwerowymi i dyskami do desktopów, zarówno ze względu na obciążenia, jak i ceny.
Coraz więcej danych przechowujemy w chmurze. Skąd bierze się zapotrzebowanie na lokalne pamięci masowe, szczególnie NAS?
Wszyscy słyszeliśmy o światowej eksplozji danych i, podczas gdy chmura zapewnia część rozwiązań pamięci masowej, wciąż są sytuacje, w których dane muszą być przechowywane lokalnie. Rośnie również świadomość znaczenia solidnych i niezawodnych kopii zapasowych. Tworzymy coraz więcej danych, które chcemy kopiować. Potrzebujemy większych magazynów pamięci zarówno do użytku domowego, systemów dozoru i korporacyjnych sieci NAS. Systemy NAS ewoluowały i teraz zawierają wiele funkcji, które wcześniej można było znaleźć jedynie w kosztownych korporacyjnych systemach pamięci masowej w architekturze Fibre Channel. Oznacza to, że w miarę wzrostu zapotrzebowania biznesu na przechowywanie danych, systemy NAS z dyskami wewnętrznymi Toshiba N300 mogą być coraz szerzej wykorzystywane.
Dyski SSD systematycznie tanieją. Czy wciąż jest miejsce dla dysków talerzowych?
Ceny dysków półprzewodnikowych (SSD) znacząco spadły i faktycznie część wysokiej klasy systemów NAS korzysta z nich. Dyski SSD są wydajne, jednak dyski talerzowe (HDD) nadal mają przewagę dużej pojemności przy zachowaniu niskiej ceny. Dzięki pracom nad zwiększeniem gęstości zapisu i liczby talerzy w dyskach HDD, ich pojemności powinny rosnąć przy znaczącej obniżce ceny w przeliczeniu na gigabajt pamięci. W związku z tym przez najbliższych 10 lat twarde dyski NAS nadal będą stanowiły istotną część ekosystemu przechowywania danych.
Dlaczego skalowanie dysków HDD jest bardziej opłacalne od skalowania dysków SSD?
Dysk SSD składa się z komórek pamięci, z których każda ma swój własny tranzystor zapisu i przewody. Pomimo mniejszych rozmiarów i trójwymiarowego układania komórek, dublując pojemność, duplikuje się jednocześnie liczbę komórek pamięci, co z kolei podwaja liczbę niezbędnych tranzystorów i przewodów, a to zwiększa koszty. Przy obrotowym dysku HDD istnieją sposoby zagęszczania zapisu i dodania tańszych talerzy bez zwiększania fizycznej wielkości dysku i znaczącego podnoszenia kosztów.
Jakich pojemności dysków NAS możemy spodziewać się w bliższej i dalszej perspektywie?
Ostatnio zaszły zmiany w sposobie zapisu i liczbie talerzy standardowo mieszczących się w 3,5-calowej obudowie. Dzięki temu mamy już dyski NAS o pojemności 8 TB. Następnym krokiem może być wprowadzenie dysków wypełnionych helem – już dziś można je znaleźć w niektórych rozwiązaniach serwerowych – do systemów NAS. Pozwala to na zastosowanie cieńszych talerzy, a więc umieszczenie ich większej liczby w standardowej obudowie. To powinno doprowadzić nas do około 14 TB dysków NAS. Równocześnie na rynku HDD trwają prace nad nowymi technologiami zapisu, które pozwolą przekroczyć barierę 40 TB pojemności twardych dysków NAS.