Czytnik ebooków z kolorowym ekranem? PocketBook Color może być przełomem w dziedzinie e-czytelnictwa.

Dotychczas czytniki ebooków miały wyłącznie ekrany monochromatyczne, co wydaje się oczywiste ze względu na to jak działa technologia E-Ink. Teraz jednak jesteśmy o krok od debiutu pierwszych czytników książek elektronicznych wykorzystujących innowacyjną technologie E-Ink Print Color – pierwszym z nich będzie zapewne szwajcarski PocketBook Color.

PocketBook podał informacje o dobiegających końca pracach nad sześciocalowym czytnikiem z kolorowym wyświetlaczem E Ink Kaleido™. PocketBook Color, bo taką nazwę nosi nowe urządzenie szwajcarskiej firmy, będzie jednym z pierwszych dostępnych na rynku modeli z technologią e- papieru E Ink Print Color.

Oczywiście nie należy oczekiwać kolorów równie żywych i intensywnych co w smartfonowych wyświetlaczach OLED, czy nawet w klasycznych LCD. Mamy tu nadal do czynienia z technologią wyświetlania opartą na tej samej zasadzie co w „zwykłym” E-Ink – czyli przemieszczaniem się cząstek odpowiadających na odpowiednie namagnesowanie konkretnych „pikseli”. Dzięki temu ekrany te nie męczą wzroku, nie ma tu bowiem żadnego odświeżania. Oko nie rejestruje więc kilkudziesięciu obrazów na sekundę, a jeden, stały. Kolorowy E-Ink jest rozwinięciem tej technologii.

PocketBook Color został wyposażony w ekran, który pozwala na wyświetlenie do 4096 kolorów. Mówimy więc o dość wąskiej (w porównaniu z LCD czy OLED) palecie barw, ale też dostatecznie szerokiej aby dobrze oddać charakterystykę wielu treści graficznych. Producent zapewnia, że pomimo obsługi kolorów standardowy biało-czarny tekst pozostanie wyraźny i czytelny, będąc wyświetlanym w rozdzielczości 300 dpi.

Jesteśmy niezmiernie podekscytowani, mogąc zapowiedzieć nasz najnowszy produkt – PocketBook Color z kolorowym wyświetlaczem – mówi Maksym Zhelezniak odpowiedzialny za rozwój działalności firmy PocketBook w Polsce oraz całej Europie Środkowej i Wschodniej. – Warto przypomnieć, iż w 2012 roku mieliśmy w swojej ofercie pierwszy czytnik wyposażony zarówno w kolorowym wyświetlaczem wykonanym w technologii E Ink Triton™ oraz z przednim podświetleniem. Dziś postępy w pracach nad e-papierem są dużo bardziej zaawansowane i mamy nadzieję, że nasze rozwiązanie zyska uznanie użytkowników.

Po co w ogóle kolor w czytniku ebooków? Można założyć, że chodzi o czytelników, którzy z książkami dopiero zaczynają swoją przygodę. Czy kolorowe treści przekonają dzieci do książek elektronicznych? Zapewne tak. W przypadku czytelników dorosłych także widzę kilka zastosowań – chociażby dla uzyskaniu efektu „starego papieru” w czytanej książce. Kolorowy ekran w czytniku ebooków może przydać się także podczas korzystania z literatury fachowej, która często zawiera elementy graficzne w postaci wykresów, schematów czy diagramów.

Znajduje jeszcze jedno zastosowanie dla kolorowego ekranu w czytniku ebooków – to komiksy. Dotychczas też na czytnikach (przynajmniej tych, które poprawnie otwierają różne formaty plików) można było wprawdzie komiksy czytać, ale monochromatyczne ekrany dość silnie ograniczały tę formę rozrywki. Kolorowe ekrany w czytnikach takich jak PocketBook Color mogą to zmienić, chociaż należy pamiętać, że kolorowy E-Ink oferuje jakby „sprane” kolory.

Oficjalny debiut czytnika planowany jest na początek tegorocznych wakacji, a szczegóły specyfikacji zostaną podane w późniejszym terminie.

https://itreseller.pl/itrnewmaly-z-pojedynczym-aparatem-drogi-mimo-to-nowy-iphone-se-2020-moze-byc-swietnym-rozwiazaniem-dla-tych-ktorzy-nie-chca-nosic-olbrzymiego-smartfonu-a-do-robienia-zdjec-uzywaja-aparatu-fotografic/