Czyżby nadchodził przełom? Architektura AMD Zen 3 ma obsługiwać do 4 wątków na rdzeń dzięki funkcji SMT4. Przy aktualnej liczbie rdzeni CPU oznacza to obliczanie setek wątków jednocześnie.

Jeżeli internetowe przecieki się potwierdzą, to czeka nas przełom w wydajności, przynajmniej w niektórych zastosowaniach. W końcu już teraz mamy na rynku 64-rdzeniowy procesor AMD EPYC 7742, zdolny do pracy jednocześnie ze 128 wątkami. Gdyby SMT4 okazało się prawdą, taka jednostka pracowałaby nawet z, bagatela, 256 wątkami.

Współbieżna wielowątkowość (ang. Simultaneous Multi-Threading) u Intela pod postacią Hyper Threading, u AMD po prostu jako SMT, jest z nami od naprawdę dawna. Po raz pierwszy pojawił się w procesorze Xeon Foster MP w marcu 2002. „Pod strzechy” technologia ta trafiła wraz z procesorami Pentium 4 z rdzeniem Northwood. Od tego czasu zadanie SMT/HT było jedno – zwiększać wydajność wielowątkową poprzez przypisanie dwóch procesorów wirtualnych na każdy rdzeń fizyczny, a następnie dzieli obciążenie obliczeniami pomiędzy wszystkie rdzenie. To pozwala na skuteczniejsze rozłożenie zadań, a w efekcie zwiększa wydajność w obliczeniach równoległych.

W sieci pojawiła się informacja, że mikroarchitektura procesorów AMD następnej generacji będzie miała zupełnie nową funkcję o nazwie SMT4, a jak sama nazwa wskazuje, będzie to funkcja wielowątkowości. Podczas gdy rdzeń Zen 2 poprawia możliwości SMT oryginalnej architektury Zen, Zen 3 ma przynieść ogromny skok możliwości, podwajając liczbę wątków wykonania na rdzeń z dwóch do czterech.

AMD nie będzie pierwszą firmą, która robi takie rzeczy. Niektóre wersje architektury Power IBM obsługują do ośmiu wątków wykonania na rdzeń. Jednak, jeśli wierzyć plotkom, AMD jako pierwszy wprowadzi podobne rozwiązanie w układach mikroarchitektury x86. Nie przeceniałbym jednocześnie znaczenia tej technologii dla procesorów desktopowych, gdzie już teraz liczba rdzeni i wątków przekracza to, co potrafi wykorzystać niemała część oprogramowania. SMT4 może natomiast okazać się świetnym rozwiązaniem w stacjach roboczych i, w szczególności, serwerach.