DDR5 nie tylko dla graczy! Eksperci Kingston Technology zdradzają w jaki sposób pamięć RAM ułatwia pracę multimedialnym twórcom?
W 2023 roku oglądaliśmy średnio 17 godzin wideo online tygodniowo, mówią dane serwisu HubSpot. Badanie pokazuje, że treści wideo mają o 52% większe szanse na udostępnienie niż inne formaty. Trzy czwarte widzów ogląda krótkometrażowe wideo na swoich urządzeniach mobilnych. Jak pokazują dane Statista.com, globalny rynek zdjęć i wideo wzrośnie o 10,27% w latach 2022-2027, osiągając oszałamiającą wartość rynkową 18,41 miliarda dolarów do 2027 roku. Materiały wideo podbiły świat, ale rosną również nasze możliwości tworzenia doskonałej jakości zdjęć i grafik. Wszystko to dzięki wysokiej klasy podzespołom komputerowym, w tym wysokiej jakości modułom pamięci.
Pamięć RAM – nie tylko „dla graczy”
Ilość i szybkość pamięci RAM jest jednym z kluczowych elementów, na które gracze zwracają uwagę przy zakupie systemów do gier lub wyborze komponentów do budowy własnego komputera. Rzeczywiście, szybkość i pojemność pamięci może mieć duży wpływ na wrażenia użytkownika podczas grania. Niektóre gry mogą wymagać szybszej lub większej przepustowości pamięci niż inne. Dzięki szerokiej gamie dostępnych modułów i zestawów pamięci DDR5 Kingston FURY, zoptymalizowanych zarówno dla platform Intel, jak i AMD, użytkownicy mogą wybrać odpowiednią opcję pamięci oraz konfigurację zgodną z własnymi potrzebami. W dzisiejszych czasach należy jednak pamiętać, że gracze mogą również streamować, nagrywać wideo i korzystać z innych aplikacji działających w tle podczas gry. Dotyczy to również innych przypadków użytkowania pamięci, np. jeśli wykonujemy wiele zadań jednocześnie lub używamy komputera do edycji zdjęć, wideo lub renderowania. Posiadanie szybkiej i dużej ilości pamięci może pomóc poprawić wrażenia użytkownika i zaoszczędzić nasz czas.
Jakie korzyści może przynieść DDR5?
Kingston FURY DDR5 charakteryzuje się znacznie lepszą przepustowością i szybkością w porównaniu z produktami poprzedniej generacji. Dla osób pracujących przykładowo nad materiałami wideo przekłada się to na płynniejsze i szybsze przetwarzanie dużych plików, co jest niezbędne przy obróbce materiałów 4K, 8K czy tworzeniu spektakularnych efektów wizualnych. Dużo łatwiej jest więc tworzyć filmy czy grafiki w niezwykle wysokiej jakości.
– Funkcje takie jak wbudowana korekcja błędów ECC (ODECC) w pamięciach Kingston FURY DDR5 zapewniają stabilność i niezawodność, które są kluczowe podczas długich sesji obróbki wideo, zwłaszcza wówczas, kiedy liczy się precyzja. Odpowiednio dobrana pamięć RAM sprawia, że aplikacja zachowuje wydajność przez wiele godzin. Ważną zaletą jest też efektywność energetyczna. Gdy obróbka materiału zajmuje naprawdę dużo czasu, mniejsze zużycie energii przekłada się na niższe koszty i mniejszą emisję ciepła – podkreśla Michał Bocheński, Business Development Manager w Kingston Technology, Poland.
Odpowiednia pamięć RAM jest kluczowa podczas korzystania z zaawansowanych programów do edycji wideo, takich jak Adobe Premiere Pro czy Final Cut Pro. Umożliwia płynną pracę z wieloma warstwami i efektami. Rozwiązania Kingston umożliwiają też overclocking, czyli dodatkowe zwiększenie wydajności systemu.
Na co zwrócić uwagę, wybierając sprzęt?
Dziś rozwój technologii stwarza warunki do tego, by w domowym zaciszu można było tworzyć materiały w najlepszej jakości. Niezbędny jest do tego nowoczesny, niezawodny i wydajny sprzęt. Operator filmowy, planujący pracować z filmami w rozdzielczości 4K lub 8K powinien zwrócić uwagę na kilka elementów. Jeśli chodzi o CPU, to dobrym wyborem będzie procesor wielordzeniowy, który zapewni wysoką wydajność przy pracy nad multimediami. Ważna jest też karta graficzna.
Edycja filmów w 4K i 8K wymaga dużo pamięci RAM. Minimalna ilość rekomendowana dla takich aplikacji to 32 GB RAM, ale znacznie lepszym wyborem jest 64 GB. A te pokrywają produkty z serii Kingston FURY. Warto zestawić je z odpowiednim dyskiem SSD. Dysk SSD PCIe Gen 4 NVMe o dużej pojemności będzie preferowaną opcją do szybkiego przesyłania dużych plików wideo. Profesjonaliści zwracają też uwagę na system chłodzenia, gdyż edycja wideo to proces intensywny obliczeniowo, co może generować dużo ciepła. Projektanci modułów pamięci Kingston FURY DDR5 również wzięli ten aspekt pod uwagę, a radiator znajdujący się w tej gamie pamięci RAM pomaga utrzymać moduły w odpowiednich temperaturach roboczych.
– Bardzo dobrą jakość materiałów wideo i foto można osiągnąć też stawiając na sprzęt o nieco niższych parametrach – zwłaszcza jeśli użytkownik pracuje już na konkretnym modelu komputera i nie planował wymiany w najbliższym czasie. Dzięki możliwości wymiany pamięci RAM na szybsze moduły pamięci, może też zwiększyć jej ilość i tym samym podnieść wydajność czy zapewnić sobie płynną pracę z programami takimi jak Adobe Photoshop czy Lightroom. Postawienie na rozwiązania takie jak seria DDR5, najnowsza generacja procesorów i płyt głównych obsługujących technologię DDR5 to najprostszy sposób na szybkie i budżetowe podniesienie jakości pracy z multimediami – dodaje Michał Bocheński.
Co poza obrazem, czyli Big Data, inżynieria i symulacje
Modernizacja systemu poprzez wdrożenie szybszego i bardziej pojemnego modułu pamięci, może ogromnie przysłużyć się specjalistom, pracującym z różnymi aplikacjami, pochłaniającymi spore ilości pamięci. Przykładem są analitycy danych i specjaliści od Big Data pracujący z narzędziami do analizy danych, takimi jak Python (z bibliotekami takimi jak Pandas czy TensorFlow), R, czy Hadoop. Poza tym „upgrade” pamięci ułatwia pracę inżynierom pracującym w popularnych rozwiązaniach typu Matlab, AutoCad czy ANSYS. Programiści i administratorzy baz danych pracujący z dużymi zbiorami danych lub rozwijający złożone aplikacje mogą skorzystać z wyższej wydajności DDR5. Systemy zarządzania bazami danych takie jak SQL Server czy Oracle oraz środowiska programistyczne takie jak Visual Studio będą pracować szybciej i efektywniej. Przykłady można mnożyć – dlatego warto rozważyć modernizację pamięci RAM. To szereg korzyści, nie tylko dla fanów gier komputerowych.