Debata o „sprawiedliwym podziale” zdominuje spotkanie w Barcelonie

Spór między firmami Big Tech i firmami telekomunikacyjnymi z Unii Europejskiej o to, kto będzie zabezpieczał infrastrukturę sieciową, zdominuje dyskusję na największej na świecie konferencji telekomunikacyjnej w tym tygodniu, jak przewiduje Reuters. 

 

GSMA, stowarzyszenie reprezentujące ponad 750 operatorów telefonii komórkowej i organizator Mobile World Congress (MWC) stoją na czele debaty. „Ta dyskusja na temat ‘sprawiedliwego podziału’ lub tego, co czasami nazywamy ‘luką inwestycyjną’, będzie kwestią progową” – powiedział John Giusti, dyrektor ds. regulacyjnych GSMA.

 

Krytycy sprawiedliwego podziału lub modelu „SPNP” (Sending Party Network Pays) ostrzegają, że tak zwany „podatek drogowy” może skłonić platformy oparte na treści do kierowania swoich usług przez dostawców usług internetowych (dostawców usług internetowych) poza UE.

 

Ponad 80 000 osób, w tym dyrektorzy ds. technologii, innowatorzy i regulatorzy, pojawi się na tegorocznym Mobile World Congress w Barcelonie. Szef przemysłu unijnego, Thierry Breton, rozpoczął w czwartek 12-tygodniowe konsultacje w sprawie propozycji „sprawiedliwego podziału”, zgodnie z którymi platformy Big Tech pokryłyby więcej kosztów systemów, które zapewniają im dostęp do konsumentów.

 

Oczekuje się, że przedstawiciele firm BigTech, w tym Alphabet, Meta i Netflix, wykorzystają konferencję jako platformę do wyrażenia sprzeciwu wobec propozycji UE. Dostawcy treści, tacy jak Netflix, który zorganizował spotkanie swojego dyrektora generalnego Grega Petersa z Bretonem na konferencji, twierdzą, że ich firmy już dużo inwestują w infrastrukturę. Mówią, że płacenie dodatkowych opłat odciągnie uwagę od inwestycji w produkty, które przynoszą korzyści konsumentom. Natomiast Deutsche Telekom, Orange, Telefonica i Telecom Italia aktywnie lobbują, aby to Big Tech uiszczał opłaty.

 

Na targach MWC, które rozpoczynają się w poniedziałek, pojawią się również nowe produkty firm, w tym Huawei, Xiaomi, HMD Global, Honor i RealMe. Inne gorące tematy to wskaźnik adopcji 5G, który rozczarował niektórych dyrektorów oraz potencjalne zastosowania generatywnych systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT firmy OpenAI.