Dell EMC podczas konferencji ISC17, poinformowała o zawarciu umowy z firmą NVIDIA, która przyczyni się do dalszego rozwoju technologii superkomputerowych.

Firma Dell EMC stale rozwija technologie superkomputerowe, a systemy oparte na jej rozwiązaniach zajmują wysokie pozycje w rankingach TOP 500 oraz Green500. Największe instytucje naukowe świata wykorzystują wydajność sprzętu Dell EMC do prowadzenia zaawansowanych obliczeń. Teraz, dzięki nowo podpisanej umowie strategicznej między Dell EMC a firmą NVIDIA®, na rynek szybko zostaną wprowadzone najlepsze w swojej klasie rozwiązania z akceleratorami GPU.

 

Podczas konferencji ISC17 firma Dell EMC poinformowała o zawarciu umowy, która przyczyni się do dalszego rozwoju technologii superkomputerowych. Pozwoli również na rozszerzenie oferty gotowych rozwiązań o nowe produkty, tak, aby pomóc klientom w dalszej optymalizacji projektów HPC (High Performance Computing — obliczenia o wysokiej wydajności). Dell EMC tworzy superkomputery we współpracy z czołowymi naukowcami z całego świata, umożliwiając klientom dokonywanie postępów w dziedzinach takich jak analityka, nauki przyrodnicze czy przemysł.

 

 

Dell EMC i NVIDIA nowa umowa strategiczna

Dell EMC i NVIDIA rozszerzyły zakres współpracy i podpisały umowę strategiczną dotyczącą wspólnego projektowania nowych produktów i rozwiązań, mających sprostać rosnącym wymaganiom centrów przetwarzania danych. W efekcie powstaną rozwiązania z jeszcze bardziej wydajnymi GPU na potrzeby obliczeń o wysokiej wydajności, analizy danych i sztucznej inteligencji. Ponadto Dell EMC stworzy rozwiązania oparte o architekturę Volta i do końca tego roku wprowadzi je na rynek.

 

Coraz więcej systemów zbudowanych przez Dell EMC trafia do rankingów TOP500 i Green500, zestawiających najpotężniejsze lub najbardziej energooszczędne superkomputery na świecie. Są to m.in.:

  • Wdrażany przez Cambridge Research Computing Service na Uniwersytecie Cambridge nowy, warty 12 mln dolarów system, stworzony na potrzeby wymagających dużej przepustowości wejścia/wyjścia obliczeń naukowych na wielkich zbiorach danych. Wilkes-2, który zajmuje 100. miejsce na liście TOP500 i 5. w rankingu Green500, to największy system GPU w Wielkiej Brytanii i najwyżej plasujący się system Dell EMC w zestawieniu Green500. Peta4-KNL, numer 405 na liście, to z kolei największy w Wielkiej Brytanii system oparty na architekturze Knights Landing — zapewniający ogromną moc obliczeniową do wynajęcia dla instytucji naukowych oraz podmiotów komercyjnych, które wykupią czas pracy.

 

  • Niedawno rozbudowany system Stampede 2 w Texas Advanced Computing Center (TACC) zajmuje aktualnie najwyższe, 12.miejsce na liście TOP500 spośród rozwiązań Dell EMC oraz 32. W rankingu Green500. Rozbudowa objęła etapowe wdrożenie systemu o mocy około 18 petaflopów, wykorzystującego serwery Dell EMC PowerEdge z procesorami Intel® Xeon® Phi. Ponadto Stampede 2 uzyska dwa razy więcej szczytowej mocy obliczeniowej, pamięci operacyjnej, pamięci masowej i przepustowości niż system Stampede 1. Na ostatnim etapie system zostanie rozbudowany o pamięć 3D XPoint, która wkrótce pojawi się na rynku.

 

  • System należący do laboratorium Dell EMC HPC Innovation Lab, który zadebiutował na liście TOP500 w listopadzie 2016 r. z 544 węzłami z procesorami Intel Xeon i Intel Xeon Phi, obecnie znajduje się na 374. miejscu w zestawieniu TOP500 i 150. miejscu na liście Green500. Laboratorium wyposażone jest także w 32-węzłowy klaster z procesorami Intel Xeon Scalable i technologią sieciową Intel Omni-Path, który służy do testów i ewaluacji, oraz serwery Dell C4130 z układami GPU NVIDIA i InfiniBand firmy Mellanox.

 

Dell EMC pracuje również z firmą CoolIT Systems nad wprowadzeniem instalowanego fabrycznie wodnego chłodzenia procesorów, które będzie odpowiedzią na dotykające wielu klientów problemy z zasilaniem i chłodzeniem. Nowe rozwiązanie, zaprojektowane i produkowane przez CoolIT Systems, będzie dostępne w wybranych serwerach Dell EMC PowerEdge 14. generacji. Do chłodzenia procesorów użyta zostanie ciepła woda, co wyeliminuje konieczność dodatkowego chłodzenia wody i zmniejszy koszt zużywanej energii nawet o 56% (sprawność energetyczna chłodzenia). To rozwiązanie umożliwia ponadto efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni w szafach rack i instalację nawet o 23% więcej sprzętu[1].

 

 

Superkomputery Dell EMC w najlepszych instytucjach badawczych

Jūlich Supercomputing Center we współpracy z Dell EMC buduje kombinację superkomputerów, która ma być pierwszą platformą typu Cluster-Booster, wykorzystującą technologię opracowaną w ramach unijnych projektów badawczych DEEP i DEEP-ER. Rozwiązanie Cluster-Booster stanowi krok na drodze do superkomputerów modularnych — nowego paradygmatu architektury superkomputerowej, będącego odzwierciedleniem różnorodności charakterystyk wykonywania współczesnych symulacji programowych. Zastąpienie homogenicznej struktury przez paradygmat modularny umożliwia optymalne przydzielanie zasobów, dzięki czemu więcej naukowców i inżynierów będzie mogło rozwiązywać złożone problemy za pomocą symulacji. Moduł Booster będzie klastrem o mocy 5 PF złożonym z serwerów Dell EMC PowerEdge C6320p połączonych siecią fabric Dell EMC Networking H-series, która wykorzystuje technologię Intel Omni-Path®.

 

Na potrzeby Centrum Symulacji Klimatycznych NASA (NCCS) w Centrum Lotów Kosmicznych Goddard został opracowany system do analiz danych na wielką skalę, będący połączeniem technologii HPC i wirtualizacji w chmurze prywatnej. W celu zmniejszenia obciążenia nieustannie ewoluującego systemu HPC Discover, Centrum uruchomiło  lokalną chmurę prywatną Advanced Data Analytics Platform (ADAPT). Inicjatywa miała charakter ekologiczny — system ADAPT został zbudowany głównie z wycofanego z użycia sprzętu superkomputerowego, w tym setek serwerów Dell EMC PowerEdge. Naukowcy kontaktują się z zespołem ADAPT w celu alokacji zasobów i uruchomienia tymczasowych maszyn wirtualnych odpowiednio do bieżących potrzeb obliczeniowych. Zastosowanie wirtualizacji zorientowane na dane znacznie zmniejsza ryzyko dla organizacji potrzebujących dostępu do rozwiązań superkomputerowych na żądanie.

 

„W Dell EMC jesteśmy dumni, że nasza praca pomaga w badaniach naukowych i przynosi społeczności naukowej liczne korzyści. Superkomputery – od klastrów wydziałowych po systemy wysokiego szczebla – mają coraz więcej użytkowników. Stale współpracujemy z branżowymi liderami, a nasze zaangażowanie w rozwój technologii HPC umacnia pozycję firmy na rynku oraz przekłada się na znakomite produkty, światowej klasy klientów i bezproblemowe wdrożenia.” – powiedział Armughan Ahmad, wiceprezes i dyrektor generalny, Ready Solutions and Alliances, Dell EMC.

 

 

[1] Na podstawie wewnętrznej analizy firmy Dell EMC z kwietnia 2017 r., w której porównano hipotetyczne centrum przetwarzania danych chłodzone powietrzem o sprawności energetycznej chłodzenia 0,6 z hybrydowym centrum przetwarzania danych o sprawności energetycznej chłodzenia 0,26. Całemu narzutowi niezwiązanemu z chłodzeniem przypisano sprawność 0,22. Rzeczywiste wyniki będą zależeć od indywidualnych kosztów operacyjnych i innych czynników. Do obliczenia kosztów typowej infrastruktury chłodzenia i ustalenia prognozowanych oszczędności użyto bazy kosztów RS Means będącej standardem branżowym.