Dell Technologies Forum 2022: Największe wydarzenie branży IT w Polsce za nami!

Około 2000 uczestników, dziesiątki partnerów, stoisk i wystąpień. Do tego potężna porcja wiedzy dostarczanej na sesjach tematycznych. Dell Technologies Forum w Warszawie skupiło olbrzymią część polskiej branży IT, wracając, po trzech latach przerwy. Dla firmy była to okazja także do ogłoszenia istotnej nowości.

Wydarzenie Della miało w tym roku niecodzienny motyw przewodni: port lotniczy. Wprawdzie bez stresujących przesiadek, spóźnionych i odwołanych lotów, za to z lotniczą terminologią np. Sale, w których odbywały się panele tematyczne były określane mianem terminali, a główna przestrzeń; halą odlotów. Pomysł ciekawy, chociaż skojarzenia budzi dwojakie; zwłaszcza w roku, w którym tak powszechne były problemy w przewozach lotniczych. Niemniej, to tylko motyw; Dell Technologies samolotów nie produkuje, chociaż z chmurami ma niemało wspólnego.

 

Dell Technologies Forum otworzył General Manager firmy w Polsce, Dariusz Piotrowski. Na początku podziękował uczestnikom za liczne przybycie:

 

„2200 osób zarejestrowało się na naszą konferencję. W social mediach co chwilę jakaś firma ogłasza, że to największa konferencja w Polsce czy w regionie. Rozejrzyjmy się. Nie ulega wątpliwości, dlaczego tu jesteśmy, nareszcie fizycznie.” – powiedział, witając gości Piotrowski. Warto zauważyć, jak szef firmy w Polsce zdefiniował zadania, stające przed Dell Technologies – „Rolą Dell Technologies, nie jest sprzedaż do Państwa jednego, określonego produktu. Rolą Dell Technologies, jest dziś dyskusja z Państwem, jakie szerokie rozwiązania, jakie nowe rodzaje architektury, jaka platforma dla tworzenia nowoczesnych rozwiązań biznesowych, jest najbardziej skuteczna i najważniejsza. To jest naszą rolą, i tym będziemy się z Państwem dzielić (…) Nie jesteśmy już vendorem, który sprzedaje serwer, komputer, czy rozwiązanie. Jesteśmy firmą, która dzięki swojemu doświadczeniu i kompetencji, obecności na świecie i zaufaniu, za które dziękujemy serdecznie, tak naprawdę, może kreować wspólnie z Wami przyszłość”

 

Jego wystąpienie było znakomitym wprowadzeniem do ponad dwóch godzin w świecie technologicznych wizji, które determinują dzisiejsze środowisko biznesowe. Odniesienie się na wstępie do skali wydarzenia było zasadne, bo trudno mi przywołać inne wydarzenie w naszej branży w mijającym roku, które mogłoby konkurować pod względem liczby uczestników z Dell Technologies Forum.

 

Na scenie Dariusza Piotrowskiego zastąpił Aongus Hegarty, President, International Markets Dell Technologies. Jego wystąpienie skupiało się na znaczeniu innowacyjności, rozwiązań, które są narzędziami cyfrowej transformacji, chociaż rozpoczął lokalnym wątkiem.

 

„Cieszę się, że jestem ponownie w Polsce, w Warszawie. (…) Wielkie podziękowania dla naszych klientów, dla naszych partnerów, oraz dla zespołu Dell Technologies, prowadzonego przez Dariusza (…) Kochamy nasz zespół w Polsce (…) Jesteśmy zadowoleni z dalszych inwestycji tutaj, w Polsce.” – rozpoczął energiczne wystąpienie Hegarty

 

Wystąpienie Aongusa Hegarty było podzielone na cztery główne segmenty: multicloud, praca hybrydowa, edge i bezpieczeństwo, określane jako „modern security”. Prezes działu International Markets opowiadał nawet nie tyle o samych technologiach z konkretnych obszarów, ile o tym, co zmieniają we współczesnym świecie i jaka jest moc ich oddziaływania nie tylko, chociaż przede wszystkim, na biznes.

 

Następnie na scenę wrócił Dariusz Piotrowski. Znany z dobrze przygotowanych wystąpień, nawiązał do ostatniego, przedpandemicznego Dell Technologies Forum, które miało miejsce jeszcze w 2019 roku. Wówczas przedstawiono kilka koncepcji trendów kreujących przyszłość, a które w jakimś sensie będą powiązane ze światem technologii. Ledwie trzy lata później jesteśmy w stanie zaobserwować już kilka z nich, oczywiście z pacą zdalną i hybrydową, wówczas nazwaną cyfrowym nomadyzmem, na czele. Zjawiska, jakim była pandemia, grupa ekspertów z zawiązanego przez Dell zespołu Future Thinkers przewidzieć nie zdołała.

 

„Trzy lata temu rozpoczęliśmy program Future Thinkers. Projekt Future Thinkers był realizowany z InFuture Inistitute, Natalią Hatalską, oraz zespołem CIONET. Tam wymyśliliśmy wiele koncepcji, związanych z naszym życiem społecznym, technologią, środowiskiem. Pojawiło się wówczas wiele ciekawych sformuowań, jak chociaż „Silver Tsunami”, albo „Life After Plastic”. Wątków było dużo, raport miał 150 stron. (…)”– powiedział Dariusz Piotrowski – „Wiele rzeczy, które wymyśliliśmy w tym gronie, okazało się niestety proroczo prawdziwych w cięgu tych trzech lat. Chciałbym zwrócić uwagę na cztery elementy, które były początkiem rozmowy o kolejnej fazie projektu. Było to cybersecurity awarness, on demand, on cloud i nomadic workstyle. Wówczas mówiliśmy, o nomadycznym stylu pracy, że młode pokolenie będzie chciało się przemieszczać, więc musimy to środowisko dać im wszędzie. Bardzo szybko okazało się, że pandemia, niezależnie od tego czy się chcemy przemieszczać  czy nawet nie możemy tego zrobić, zmusiła nas do tego workplace, które miało charakterystykę tego nomadycznego stylu.”

 

Oczywiście, obecności tzw. czarnego łabędzia, jakim bez wątpienia była pandemia, a obecnie wojna w Ukrainie, nie udało się przewidzieć. Koncepcje określone wówczas przez grupę zawiązaną przez Dell Technologies wymagają z dzisiejszej perspektywy przebudowy nieraz przewartościowania. Stąd firma założyła „Future Bilders”, grupę, która ma zajmować się zagadnieniami z czterech obszarów, nazwanych: cyber resiliance, stack redefiniction, data inducted everything i entagled worlds.

 

„Future Builders jest projektem realizowanym przede wszystkim przez parę firm, ale w oparciu o naszą radę programową, w której uczestniczą Zuznna Skalska i prof. Piotr Płoszajski” – powiedział Dariusz Piotrowski, również członek Rady Programowej „Future Builders” – „Naszymi ekspertami, w tych czterech filarach, oprócz profesora, są również, Mirosław Maj, z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń oraz Krzysztof Dąbrowski, CIO mBank oraz Sebastian Hutny z Credit Agricole. Praktycy, eksperci, którzy znają się na określonych obszarach technologicznych.”

 

Interesująca, ale i inspirująca była także rozmowa, jaką Generał Manager Dell Technologies Polska przeprowadził z CEO banku BNP Paribas, Przemysławem Gdańskm. Prowadzona przez niego firma znana jest ze środowiskowej świadomości i etyki biznesowej, co w sektorze finansów oczywistością nie jest. BNP Paribas nie tylko zasila się zieloną energią, ale też nie współpracuje z firmami, które Gdański nie bał się określić mianem „trucicieli”. Mowa o spółkach powiązanych z wydobyciem i eksploatacją energetyczną paliw kopalnych.

 

 

Na scenie pojawił się także Krzysztof Jonak, EMEA Territory Sales Director w firmie Intel, który opowiedział o nowościach oferowanych przez „niebieskich”, ale także nakreślił wizję rozwoju firmy. Podkreślił także znaczenie współpracy z Dell Technologies, która trwa już ponad trzy dekady.

 

„Chciałbym podziękować firmie Dell Technologies, za zaproszenie nas do udziału w Forum i za współpracę. Z jednej strony, tę na poziomie globalnym, gdzie nasze firmy świętują 35 lat współpracy. Chciałbym podkreślić, że firma Dell jest od 2001 roku naszym największym partnerem na świecie, za co bardzo dziękujemy. Z drugiej strony, podziękowania dla lokalnego oddziału firmy, Dell technologies, za współpracę przy wielu projektach edukacyjnych, promocji nowych technologii, czy wspólnych akcjach marketingowych.” – powiedział Krzysztof Jonak z firmy Intel. Następnie nawiązał do sytuacji na rynku półprzewodników, ale też do korporacyjnych koncepcji, do których przywiązanie deklaruje Intel – „W firmie Intel wierzymy w kilka założeń dotyczących ekosystemu. Po pierwsze, wraz z dynamicznym wzrostem ilości rozwiązań przetwarzających dane, wierzymy, że będziemy mieli do czynienia ze stałym wzrostem zapotrzebowania na półprzewodniki, pomimo zawirowań, jakie widzimy teraz. Po drugie, prawo Moore’a jest cały czas aktualne. Przypominam, że zostało ono sformułowane w 1965 roku przez współzałożyciela firmy Intel (…) Po trzecie, wierzymy w otwarte standardy, otwarte systemy, czyli rozwiązania, które umożliwiają współpracę między różnego rodzaju urządzeniami, systemami, tak, aby Państwo i Państwa kliencie, mieli wybór. Po czwarte, dostrzegamy jak ważne są łańcuchy dostaw (…). W latach 80, niemal całość produkcji półprzewodników odbywała się w USA i Europie. W ostatnich kilku latach trendy te odwróciły się kompletnie i tylko około 21% produkcji półprzewodników odbywa się dziś w Stanach Zjednoczonych i Europie. W czasie pandemii wszyscy odczuliśmy, co to oznacza.”

 

 

W trakcie wystąpienia na scenie głównej, przy okazji świętowania 30-lecia Dell w Polsce i 15-lecia uruchomienia łódzkiej fabryki, ogłoszono oficjalnie kolejną inwestycję Dell Technologies w Polsce. Tym razem chodzi o centrum badawczo-rozwojowe. Zgodnie z duchem czasu, nie jest to jednak budynek, a struktura organizacyjna. Pracownicy tworzący zespół (docelowo ma to być ponad 500 osób) będą pracowali w pełni zdalnie, co otwiera firmie drogę do rekrutowania w całym kraju. Szefową zespołu R&D została Agnieszka Pietryja.

 

„Ogromnie się cieszę, że mogę być tu dziś na Dell Technologies Forum i przekazać informację o tej nowej inwestycji”– powiedziała Agnieszka Pietryja, Head of Research and Development Center w Dell Technologies Polska – „To będzie duże centrum. Planujemy zatrudnienie ponad 500 specjalistów w zakresie inżynierii oprogramowania. W tym roku otworzyliśmy już ponad 370 pozycji, i mamy ponad 170 pokrytych. Rekrutujemy w całej Polsce, na pracę w pełni zdalną (…) Bardzo dziękuje kolegom za ciepłe przyjęcie w rodzinie Dell Technologies.”

 

Po wystąpieniach na głównej scenie, przyszedł czas na część programu, którą organizator, wraz z partnerami, przygotował w salach tematycznych, nazwanych tu, zgodnie z przyjętym motywem przewodnim Dell Technologies Forum 2022, terminalami. Łącznie było ich aż siedem, a w każdym z nich odbywały się prelekcje o innej tematyce. Przykładowo, terminal 1 odpowiadał za tematykę multicloud i as-a-service, a w terminalu 3 mogliśmy dowiedzieć się więcej o działaniach Dell Technologies i partnerów w obszarze data center. Szczególnie interesująca, chociaż z założenia mniej techniczna, była treść prezentowana w terminalu nr 6. Ta linia tematyczna została nazwana „Ludzie i Technologie” i dotyczyła przede wszystkim wpływu technologii na człowieka i środowisko.

Dla mediów przygotowano kameralna spotkanie z przedstawicielami Dell, w tym także z Dariuszem Piotrowskim. Omawiane były tematy związane ze zrównoważonym rozwojem, stosowaniem przez amerykańską firmę tworzyw pochodzących z recyclingu, ale pojawiły się także tematy związane z rozwojem firmy w Polsce, w tym z powstaniem działu R&D.

Omówienie Dell Technologies Forum 2022 nie byłoby pełne bez wspomnienia zajmującego najwięcej miejsca fragmentu wydarzenia: sali, w której skupiono wszystkie stoiska i strefy prezentacyjne. Na miejscu mogliśmy zobaczyć wiele urządzeń z portfolio Della, od Chromebooków, przez normalne laptopy, desktopy, monitory, aż po serwery i rozwiązania dla biznesu enterprise.

Obecni byli także liczni partnerzy Della: dwóch największych, strategicznych, jakimi bez wątpienia są Intel i Microsoft, ale także czołowe firmy dystrybucyjne (np. AB, ALSO/S4E, TD-Synnex, Ingram Micro). Wśród partnerów nie zabrakło także Logitecha, którego rozwiązania wideokonferencyjne świetnie uzupełniają portfolio amerykańskiego giganta.

 

 

 

Jedno z pewnością można powiedzieć podsumowując tegoroczne Dell Technologies Forum: „Dell ma rozmach”. Skala imprezy właściwie sprawia, że impreza amerykańskiego producenta na polskim podwórku właściwie gra we własnej lidze. Dość powiedzieć, że, jeśli chodzi o skalę, organizatorzy nie za bardzo mają możliwość by wielkość wydarzenia zwiększać w kolejnych latach. Powód tego jest dwojaki: po pierwsze DTF w swojej obecnej formie wyczerpuje możliwości Centrum EXPO XXI, a większego obiektu w samej Warszawie raczej nie ma. Po drugie; DTF nie musi być już większe pod względem liczb. Może natomiast ewoluować w formie, by jeszcze lepiej odpowiadać na zapotrzebowanie firm współpracujących z Dell Technologies.