Deloitte: ponad 90% firm life sciences zakłada, że GenAI pomoże w ich dalszym rozwoju
Jak wynika z raportu Deloitte „Global Life Sciences Outlook. Driving Resiliency”, branża life sciences będzie kontynuować działania zwiększające odporność na czynniki zewnętrzne oraz nawiązywać strategiczne partnerstwa technologiczne w 2024 r., aby przyspieszyć badania i rozwój.
Większość firm o takim profilu działalności planuje skupić się na wykorzystaniu potencjału generatywnej sztucznej inteligencji. Obecnie już ponad 90% respondentów z branży biotechnologicznej i medycznej spodziewa się, że GenAI wpłynie złaszcza na działania R&D.
„Branża life sciences (do której należy zaliczyć branżę biotechnologiczną, farmaceutyczną oraz ochrony zdrowia) pod wpływem nowoczesnych technologii przechodzi znaczące zmiany, co nie zmienia faktu, że personalizacja opieki zdrowotnej i dążenie do poprawy doświadczeń pacjentów niezmiennie pozostają jej priorytetami. Z drugiej strony, sektor nadal napotyka liczne trudności. Rosnąca presja cenowa i regulacyjna, szczególnie w kontekście globalnej dostępności leków, stanowią dla niego istotne wyzwania. Dodatkowo, przez konieczność odnalezienia się w złożonym środowisku geopolitycznym i ekonomicznym, branża musi zachować elastyczne i innowacyjne podejście” – napisano w notatce przy raporcie Deloitte.
Przewidywania, że inflacja spadnie, a stopy procentowe się ustabilizują, wpłynęły na wzrost liczby fuzji i przejęć w sektorze life sciences. Już w ubiegłym roku aktywność w tym zakresie była wyższa, niż zakładano.
Raport pokazuje, że oczekiwania wobec połączenia genAI z innymi narzędziami transformacji cyfrowej dotyczą zwiększenia ogólnej efektywności i innowacyjności procesów. To z kolei ma się przełożyć na zyskowność, a eksperci Deloitte oceniają, że przy wykorzystaniu narzędzi AI firmy biotechnologiczne z pierwszej dziesiątki o średnich przychodach w wysokości 65-75 mld USD mogą zwiększyć swoją wartość o 5-7 mld USD w ciągu najbliższych pięciu lat.
„Wykorzystanie potencjału tkwiącego w sztucznej inteligencji może przynieść znaczące korzyści dla firm z sektora life sciences na każdym etapie łańcucha wartości, od badań i rozwoju po efektywność sprzedaży. Innowacyjne narzędzia AI już teraz wspierają wiodące podmioty z branży life sciences w obszarze finansów i księgowości czy optymalizacji zarządzania zapasami i prognozowania popytu. Kolejne rozwiązania mają szansę nie tylko obniżać koszty, ale również poprawiać doświadczenia pacjentów i pracowników ochrony zdrowia. Przy czym w etycznym wdrażaniu tych technologii konieczne jest uwzględnienie ryzyk związanych z ich stosowaniem oraz ochrona bezpieczeństwa i prywatności danych” – podkreślił partner associate, Deloitte Andrzej Skasko.