Deloitte: programiści mogą być spokojni o popyt na ich usługi przez najbliższą dekadę
Jak wynika z raportu „Tech Trends 2024” przygotowanego przez Deloitte, popyt na pracę deweloperów oprogramowania będzie przybierał na sile. W przeciągu dekady liczba ofert pracy dla profesjonalistów z tej branży ma wzrosnąć o ¼.
Wydawać się może, że w dobie coraz szybszego rozwoju AI i postępującej automatyzacji procesów, nawet programiści nie być pewni swojej pracy. Tymczasem wyniki omawianych badań przeczą tym obawom.
„W dzisiejszym, coraz bardziej cyfrowym świecie zdolność organizacji do pozyskania deweloperów i tworzenia z nimi długofalowej relacji staje się kluczowa. Liderzy rynkowi są tego świadomi, o czym świadczą podejmowane w ostatnich latach zmiany w sposobie organizacji pracy, takie jak upowszechnienie metodyk zwinnych czy rozwój technologii chmurowych. Poprawa efektywności środowiska pracy wpływa na satysfakcję kadry specjalistycznej i docelowo wyniki finansowe firmy. Osiem na dziesięć podmiotów, które zainwestowały w rozwój DevEx odnotowało bowiem średni lub znaczący wpływ tej inwestycji na swoją rentowność” – powiedział, partner associate w zespole Strategii Technologii i Architektury, Deloitte Maciej Żwirski, cytowany w materiale.
„Produktywność pracy programistów staje się jednym z kluczowych wyzwań dla firm na całym świecie. Specjaliści ci ponad połowę swojego czasu pracy przeznaczają na poprawianie kodu i obsługę infrastruktury cyfrowej, wynika z raportu 'Tech Trends 2024′ przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Wsparciem może okazać się sztuczna inteligencja, której rosnąca popularność tworzy jednocześnie szereg wyzwań m.in. w obszarze bezpieczeństwa użytkowników” – jak dowiadujemy się w komentarzu towarzyszącym raportowi.
„Tym ważniejsza staje się więc kwestia developer experience (DevEx), czyli subiektywnych odczuć programisty dotyczących jego codziennej pracy. Wyznacznikami w tej kwestii są takie elementy jak satysfakcja z wykonywanych zadań czy produktywność zespołów IT. Mają one bowiem bezpośredni wpływ na zdolność danego podmiotu do tworzenia innowacji i bycia konkurencyjnym” – podkreślono w komunikacie.