Demokratyzacja AI, rozwój platform edge i wzrost znaczenia Zero Trust – Dell Technologies opublikowało prognozy na 2024 r. 

Demokratyzacja AI, rozwój platform edge i wzrost znaczenia Zero Trust – Dell Technologies opublikowało prognozy na 2024 r. autorstwa Johna Roese’a, globalnego dyrektora ds. technologii w firmie Dell, odnoszące się do trendów, które będą kształtować branżę technologiczną w kolejnych latach.

 

W centrum uwagi wszystkich w 2024 roku będzie sztuczna inteligencja. Przyszły rok będzie poświęcony praktycznemu jej wykorzystaniu na brzegu sieci, dywersyfikacji puli sprzętu i zabezpieczeniu go za pomocą modelu Zero Trust. Wkraczamy w erę sztucznej inteligencji, więc musimy zdać sobie sprawę, że w dłuższej perspektywie AI będzie napędzać zmiany architektury w całym ekosystemie IT, przez wiele kolejnych lat – powiedział John Roese, globalny dyrektor ds. technologii. Trzeba myśleć o sztucznej inteligencji, ale nie w oderwaniu od innych architektur. Dzięki temu upewnisz się, że wizje i działania są ze sobą zgodne, a w długim terminie uda się osiągnąć sukces – dodaje.

 

AI przechodzi od teorii do praktyki i trafia na pierwszy plan

John Roese spodziewa się, że zmieni się dialog na temat GenAI – przejdzie od teorii do praktyki, z tematów infrastruktury treningowej i kosztów, do wniosków i kosztów operacyjnych.

 

GenAI wywołało wiele niezwykle kreatywnych pomysłów na to, jak zmieni biznes i świat, jednak konkretnych, skalowalnych aktywności generatywnej sztucznej inteligencji jest dziś niewiele. W 2024 roku zobaczymy, jak pierwsza fala projektów korporacyjnych GenAI osiągnie poziom dojrzałości, co pokaże ważne aspekty GenAI, które we wczesnych fazach nie zostały jeszcze poznane – powiedział Roese.

 

Przedsiębiorstwa będą coraz częściej przechodzić od szeroko zakrojonych eksperymentów do odgórnego, strategicznego wyboru kilku projektów GenAI, które realnie zmuszą organizację do transformacji.

 

John Roese, globalny dyrektor ds. technologii Dell Technologies

 

Patrząc dalej w przyszłość, Roese spodziewa się, że obliczenia kwantowe rozwiążą główny problem ekstremalnego zapotrzebowania na zasoby obliczeniowe wymagane dla GenAI i większości modeli sztucznej inteligencji działających na dużą skalę. Przewiduje on, że obliczenia kwantowe przyniosą ogromny skok w możliwościach systemów AI. Roese spodziewa się, że podstawą obliczeniową nowoczesnej sztucznej inteligencji stanie się ostatecznie hybrydowy system kwantowy, w którym praca nad AI jest rozłożona na zestaw różnych architektur obliczeniowych, w tym jednostek przetwarzania kwantowego.

 

Ekspansja nowoczesnego środowiska edge i dalszy prymat multicloud

Ponieważ dane nadal są decydujące dla naszej przyszłości, pozyskiwanie z nich wartości będzie miało kluczowe znaczenie dla odblokowania przełomowych możliwości biznesowych. Roese powiedział, że przedsiębiorstwa widzą dwa sposoby na zbudowanie nowoczesnego środowiska edge – rozpowszechnienie mono-edge’ów lub jako wielochmurowa platforma brzegowa. Wybór tej drugiej opcji, podejścia „platformy edge”, w której nowoczesne brzegi stają się rozszerzeniem infrastruktury wielochmurowej, jest drogą naprzód.

 

Zero Trust wzmocni ochronę

Wraz z demokratyzacją AI, a także z przesuwaniem się większej ilości danych i mocy obliczeniowej na brzeg sieci, zarządzanie danymi stanie się jeszcze ważniejsze. W rezultacie rozszerzona powierzchnia zagrożenia podnosi znaczenie tworzenia architektur Zero Trust i wprowadzania modelu Zero Trust.

 

Zero Trust stanie się domyślnym punktem końcowym, celem, do którego zmierzamy – powiedział Roese. To właściwa odpowiedź na pytanie, jak zmienić krzywą cyberprzestępczości, więc spodziewamy się, że zasady i wymagania dotyczące stosowania modelu Zero Trust będą się upowszechniać na całym świecie.

 

Roese wskazał również, że projekt Fort Zero firmy Dell zostanie wprowadzony na rynek w 2024 r. jako pierwszy komercyjny system chmury prywatnej oparty na pełnym modelu Zero Trust, co otworzy drogę do wdrożenia Zero Trust w różnych branżach.

 

Organizatorzy ISE 2024 zapowiadają największe wydarzenie w historii