DJI wprowadza na rynek nowe drony przemysłowe dla rolnictwa i nowe usługi dla klientów przemysłowych. Chiński producent angażuje się także w rozwiązania na rzecz bezpieczeństwa.

DJI ogłosiło dwa nowe drony i inicjatywę wspierania akcji ratowniczych podczas klęsk żywiołowych i misji poszukiwawczych przy pomocy dronów, dążąc do umocnienia swojej pozycji wiodącego dostawcy technologii dronów.

Firma zaprezentowała swój nowy model jako pierwszy na świecie w pełni zintegrowany dron multispektralny do obrazowania, aby umożliwić bardziej wydajne zarządzanie gruntami, oraz Agras T16, który jest dronem opryskowym do aplikacji nawozów i pestycydów na uprawy polowe i sady. Opryski prowadzone za pomocą dronów mogą być dużo tańsze w realizacji niż te realizowane za pomocą tradycyjnych samolotów rolniczych. To świetny przykład jak nowoczesna technologia może zastąpić dotychczasowe rozwiązania w dziedzinach, które niespecjalnie kojarzą się z high-tech. DJI produkuje drony rolnicze już od pewnego czasu, jak choćby ubiegłoroczny MG-1P widoczny na filmie poniżej.

Najnowsze rozwiązanie produkcji chińskiej firmy, dron nazwany P4 Multispectral, dysponuje kamerami działającymi w różnych spektrach, co pozwala np. na nagrywanie obrazu termowizyjnego, łączonego z normalnym obrazem.

W przypadku programu wsparcia na rzecz bezpieczeństwa, DJI także wydaje się wychodzić nieco przed szereg innych producentów dronów. Firma współpracuje ze wstępnie wybranymi amerykańskimi partnerami, aby wyposażyć stanowe i lokalne agencje bezpieczeństwa publicznego w sprzęt i oprogramowanie. Początkowo DJI współpraca z instytucjami publicznymi i wolontariackimi, takimi jak Straż Pożarna w Los Angeles, Menlo Park Fire Protection District, Biuro Szeryfa Hrabstwa Alameda oraz ochotniczy Zespół Bezpieczeństwa Publicznego Bezzałogowej Reakcji w północnym Teksasie. Firmy dystrybuujące i zarządzające usługami to FlyMotion i Axon (wcześniej znany jako Taser International).

„Program ten opiera się na rosnącym zaangażowaniu DJI w branżę bezpieczeństwa publicznego, ponieważ ponad 900 organizacji bezpieczeństwa publicznego w Stanach Zjednoczonych, w tym straż pożarna w Los Angeles, wdraża drony DJI w celu ratowania życia” – powiedział Romeo Durscher, dyrektor ds. Bezpieczeństwa publicznego w DJI. „Do tej pory co najmniej 278 osób na całym świecie zostało uratowanych dzięki dronom, a nasz program zapewni, że uratuje się o wiele więcej istnień ludzkich, zmniejszając ryzyko dla ratowników, na pierwszej linii klęsk żywiołowych”.

Partnerstwa te są kontynuowane, nawet mimo decyzji wojska. Armia USA oficjalnie zakazała używania dronów DJI ze względów bezpieczeństwa od 2017 roku. Wojsko nadal kupuje drony DJI indywidualnie dla konkretnych zadań, ale znajduje się tu wiele różnych obwarowań. Nie jest tajemnicą, że restrykcje wynikają z tego, że DJI jest firmą chińską.

Sprzęt i oprogramowanie dronów dystrybuowane w ramach programu będą zawierać najbardziej zaawansowane technologie DJI, w tym drony serii DJI Matrice 200 i drony Mavic 2 Enterprise, akcesoria i baterie, wydajne kamery wizualne i termiczne, oprogramowanie do zarządzania flotą dronów DJI FlightHub oraz DJI AeroScope do zarządzania przestrzenią powietrzną oraz nieautoryzowane wykrywanie dronów i łagodzenie ich. Ponadto DJI zapewni wsparcie techniczne, usługi naprawcze i siłę roboczą na miejscu, aby pomóc organizacjom bardziej efektywnie i wydajnie wdrażać technologię dronów w razie potrzeby.