Do 2027 roku większość komputerów PC będzie wyposażona w układy AI, wynika z przewidywań firmy badawczej Canalys
Według przewidywań firmy badawczej Canalys, w ciągu najbliższych 4 lat 60% sprzedawanych komputerów osobistych będzie sprzedawana z wbudowanymi układami do obliczeń AI, co przyspieszy rozwój sztucznej inteligencji.
Obecnie jedynie co dziesiąty komputer PC jest sprzedawany ze specjalnymi układami, które są przeznaczone do obliczeń związanych z AI. Co prawda już teraz większość urządzeń jest wyposażona w dużą moc obliczeniową zapewnianą przez procesory i karty graficzne, jednak mówimy w tym wypadku o układach projektowanych specjalnie w celu przyspieszenia działania algorytmów sztucznej inteligencji. Wśród istniejących już na rynku rozwiązań warto wymienić takie układy jak akceleratory AI, w które wyposażono najnowsze procesory produkowane przez Qualcomm i Apple, a także układy Movidius VPU Intela oraz platformę XDNA rozwijaną przez AMD.
Przełomowy może okazać się rok 2024, w którym pojawi się wiele nowych układów z akceleracją AI, zapowiedzianych przez głównych graczy rynku PC. Wtedy to powinniśmy spodziewać się pierwszych układów scalonych wyposażonych w akcelerację na poziomie ponad 30 TOPS (ang. tera operations per second), takich jak procesorów Meteor Lake Intela, Ryzen 8050 AMD i Snapdragonów 8cx Gen 4, a także nowych komputerów Apple z procesorami M3.
Jednocześnie eksperci Canalys zwracają uwagę, że wraz z rozwojem technologii i miniaturyzacją elektroniki, coraz bardziej zacierają się granice pomiędzy różnymi kategoriami sprzętu. Układy działające na brzegu sieci, ktorych głównych zadaniem jest wstępne przetwarzanie informacji, muszą być z jednej strony wyspecjalizowane w przetwarzaniu danych w czasie rzeczywistym, z drugiej zaś muszą zapewniać niskie opóźnienia i odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Konieczne zatem stanie się zredefiniowanie tego czym jest „komputer osobisty”, tak jak dziś do tej kategorii zaliczamy nie tylko desktopy, ale również laptopy, tak w przyszłości ten katalog będzie się rozszerzał wraz z miniaturyzacją i zwiększaniem mocy obliczeniowej.
Zapotrzebowanie na układy wyspecjalizowane w obliczeniach AI rośnie wraz z pojawiającymi się nowymi zastosowaniami tej technologii. Coraz częściej nie są to już tylko uruchamiane w chmurze obliczeniowej aplikacje takie jak ChatGPT, ale rozwiązania działające również offline i w trybie hybrydowym. Tak będzie chociażby w przypadku OneDrive i pakietu biurowego Microsoftu. Wraz z kolejnymi aktualizacjami Microsoft udostępni funkcję Copilot, która pozwoli w bardziej spersonalizowany sposób korzystać z programów, poprzez analizę danych z różnych dokumentów. Microsoft 365 Copilot ma być dostępny dla klientów korporacyjnych od 1 listopada, jednak wszystko zależy od tego, czy amerykański producent zdąży dostosować swój produkt do wymagań Komisji Europejskiej.