Do 2030 roku przemysł robotyczny ma osiągnąć wartość 218 mld USD

Przemysł robotyczny osiągnie wartość 218 miliardów dolarów do 2030 roku. Analitycy upatrują w nim szansy m.in. dla sektora rolnego, gdzie maszyny pomogą ze zmianami klimatycznymi i niedoborem siły roboczej.

Globalny sektor produkcji rolnej staje w obliczu różnorodnych wyzwań, w tym wpływu zmian klimatycznych i niedoboru siły roboczej. Robotyka może pomóc firmom rolniczym radzić sobie z tymi problemami poprzez automatyzację maszyn i wspieranie rolnictwa pionowego. W tej sytuacji przemysł robotyczny ma wzrosnąć z tempem rocznym wynoszącym 17%, z 63 miliardów dolarów w 2022 roku do 218 miliardów dolarów w 2030 roku, prognozuje GlobalData, firma zajmująca się danymi i analizami.

Najnowszy raport GlobalData, „Robotyka w rolnictwie”, ujawnia, jak robotyka pomaga w osiąganiu precyzyjnego rolnictwa i wspieraniu pracowników w nowej rewolucji rolniczej. Precyzyjne rolnictwo polega na stosowaniu środków agrochemicznych w sposób zalecany, aby zminimalizować straty i zanieczyszczenia. Jest to szczególnie ważne wobec jednoczesnych problemów zwiększonego popytu na żywność i wzrostu cen siły roboczej oraz innych nakładów na rolnictwo.

Holly Anness-Bradshaw, analityk ds. inteligencji tematycznej w GlobalData, komentuje: „Roboty mogą wykonywać trudne i monotonne zadania, które prowadzą do kontuzji i zmęczenia. Przemysł rolniczy inwestuje i innowuje w wielu obszarach przemysłu robotycznego, w tym w drony, roboty polowe i sztuczną inteligencję robotów. Roboty można znaleźć w winnicach, gdzie roboty firmy Burro pomagają pracownikom przenosić do 500 funtów plonów po polach i z powrotem do domów sortujących.”

Przyszłość rolnictwa będzie oparta na robotach, które wspomogą siłę roboczą tego sektora. Roboty będą wspierać pracowników w sektorze rolniczym, a nie ich zastępować.

Anness-Bradshaw dodaje: „Tradycyjne firmy rolnicze, takie jak John Deere i Cargill, oraz startupy rolnicze, wszystkie zatrudniają i inwestują w robotykę. Sektor rolniczy coraz bardziej zdaje sobie sprawę z potencjału i potrzeby wykorzystania robotyki do wsparcia siły roboczej i zwiększenia produktywności rolniczej. Tradycyjne firmy nawiązują partnerstwa ze startupami, jak to miało miejsce między John Deere a Blue River Technologies, co doprowadziło do wprowadzenia na rynek technologii See & Spray. See & Spray to robot, który za pomocą czujników i sztucznej inteligencji precyzyjnie celuje w chwasty i rozpyla pestycydy. Roboty będą wspierać ludzkich pracowników, automatyzując powtarzalne i trudne zadania, takie jak orka, ale także będą uczyć się zdrowia upraw i wzorców ich wzrostu.”

Dzięki integracji sztucznej inteligencji z robotami rolniczymi te dane są wykorzystywane do poprawy strategii zarządzania gospodarstwem rolnym.