Dostawcy treści Google i YouTube kontra amerykańskie pozwy dotyczące prywatności dzieci
Jak podaje Reuters, sąd apelacyjny w USA wznowił w środę pozew oskarżający Alphabet i kilka innych firm o naruszenie prywatności dzieci poniżej 13 roku życia poprzez śledzenie ich aktywności na YouTube bez zgody rodziców po to, by wysyłać im sprofilowane reklamy.
9. Okręgowy Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych w Seattle orzekł, że Kongres nie zamierza zapobiegać roszczeniom dotyczącym prywatności opartym na prawie stanowym, przyjmując federalną ustawę o ochronie prywatności dzieci w Internecie. Prawo to daje Federalnej Komisji Handlu (FTC) i stanowym prokuratorom generalnym – jednak nie prywatnym powodom – uprawnienia do regulowania internetowego gromadzenia danych osobowych dzieci poniżej 13 roku życia.
W pozwie twierdzi się, że gromadzenie danych przez Google naruszyło przepisy stanowe, a dostawcy treści YouTube, tacy jak Hasbro Inc, Mattel Inc, Cartoon Network i DreamWorks Animation zwabiły dzieci na swoje kanały, wiedząc, że będą śledzone.
W październiku 2019 roku Google zgodziło się zapłacić 170 milionów dolarów, w ramach zadośćuczynienia zarzutom FTC i prokurator generalnej Nowego Jorku Letitii James mówiącym, że platforma YouTube nielegalnie gromadziła dane osobowe dzieci bez zgody rodziców.
W lipcu 2021 r. sędzia okręgowa Stanów Zjednoczonych Beth Labson Freeman w San Francisco oddaliła pozew, twierdząc, że federalne prawo dotyczące prywatności uprzedza roszczenia powodów na mocy prawa Kalifornii, Kolorado, Indiany, Massachusetts, New Jersey i Tennessee.
Jednak sędzia okręgowa Margaret McKeown orzekła, że sformułowanie prawa federalnego sprawia, że „bezsensowne” jest zakładanie, że Kongres zamierza zabronić powodom powoływania się na prawa stanowe dotyczące tego samego domniemanego niewłaściwego postępowania. Sprawa wróciła do Freeman, by ta rozważyła inne powody, dla których Google i dostawcy treści mogą być zmuszeni do jej odrzucenia.
Powodowie w sprawie San Francisco twierdzą, że Google zaczął przestrzegać COPPA dopiero w styczniu 2020 r. W pozew domagają się odszkodowania dla użytkowników YouTube’a w wieku 16 lat i młodszych obejmującego okres od lipca 2013 do kwietnia 2020.