Dostępność w erze środowisk wielochmurowych – Nowa gospodarka cyfrowa zmusza firmy i ich infrastrukturę IT do ciągłej adaptacji do dynamicznie zmieniających się realiów w celu spełnienia nowych wymagań.

Jedną z największych zalet pracy w branży IT jest obserwowanie zmian zachodzących na rynku informatycznym i możliwość aktywnego oddziaływania na ten rynek. Nowa gospodarka cyfrowa zmusza firmy i ich infrastrukturę IT do ciągłej adaptacji do dynamicznie zmieniających się realiów i wdrażania nowych sposobów reagowania w celu spełnienia nowych wymagań. Równie dynamiczne są zmiany zachodzące w chmurze.

 

Z badań wynika, że 81 proc. przedsiębiorstw wprowadza strategię wielochmurową, używając kombinacji rozwiązań, które działają w chmurach prywatnych, publicznych i hybrydowych – od wielu dostawców[1]. W obliczu tej powszechnej migracji do chmury pytanie brzmi: w jaki sposób firmy mogą zagwarantować, że ich aplikacje i dane będą dostępne w nowych modelach wielochmurowych?

 

Zanim odpowiemy na to pytanie, warto poznać kilka statystyk, które obrazują wady niskiej dostępności:

  • 66 proc. przedsiębiorstw przyznaje, że ich inicjatywy transformacji cyfrowej są opóźniane przez nieplanowane przestoje[2];
  • średni finansowy koszt deficytu dostępności i ochrony w przedsiębiorstwie wynosi 21,8 mln dol.[3];
  • 60 proc. amerykańskich firm, które doświadczają ataku, zmaga się z konsekwencjami utraty danych[4].

 

Na szczęście istnieją pewne sposoby, które firmy mogą zastosować w celu zagwarantowania optymalnej dostępności. Oto trzy najlepsze praktyki, które pomagają zapewnić dostępność środowisk wielochmurowych.

 

1. Wykorzystaj chmurę do backupu lokalnych danych i przywracania ich w razie awarii

Dobrym początkiem każdej strategii dostępności jest przestrzeganie reguły 3-2-1, mówiącej o tym, że należy mieć przynajmniej trzy kopie danych, w tym dwie lokalne, ale na różnych nośnikach, oraz jedną poza siedzibą firmy. Przedsiębiorstwa ze strategią wielochmurową są w idealnym położeniu, żeby wykorzystać chmurę do realizacji podejścia 3-2-1 oraz zoptymalizowania tradycyjnych systemów backupu z wykorzystaniem chmury. Veeam pozwala wykorzystać dowolnego dostawcę chmury publicznej, w tym AWS, Microsoft Azure i IBM Cloud, albo dostawcę usług zarządzanych, aby chronić dane poza siedzibą firmy albo stworzyć rozwiązanie do usuwania skutków awarii, które spełnia wymagania w zakresie czasu i punktu przywracania (RTO i RPO).

 

2. Chroń dane, które są już w chmurze

Ważne jest kontrolowanie i ochrona danych, które już znalazły się w chmurze. Przykładowo dane poczty elektronicznej to coś, co wiele organizacji musi przechowywać przez dłuższy czas w celu spełnienia wymogów prawnych i regulacyjnych. Bez względu na to, czy używa się rozwiązania SaaS, takiego jak Microsoft Office 365, czy też firmowa aplikacja e-mail działa na platformie IaaS, potrzeba ochrony przed przypadkowym usunięciem, awarią lub złośliwym atakiem. Rozwiązania do zapewniania wysokiej dostępności, takie jak Veeam, pomagają zapewnić ochronę poprzez kopiowanie danych do innej lokalizacji – albo lokalnej, albo znajdującej się w innym chmurowym centrum danych.

 

3. Replikuj i migruj aplikacje oraz dane w swojej chmurze

W przypadku strategii wielochmurowej w Twoim środowisku najprawdopodobniej będą aplikacje „narodzone w chmurze”. Możliwość replikowania tych aplikacji w celu ochrony i przywracania danych będzie miała kluczowe znaczenie dla zapewnienia ciągłości ich działania w przypadku nieoczekiwanego przestoju. Przypuśćmy, że firmowa aplikacja chmurowa działa w centrum danych IBM Cloud w Houston w Teksasie. Dzięki rozwiązaniom Veeam użytkownik może łatwo zreplikować tę aplikację i przenieść ją do dowolnego spośród ponad 50 centrów danych IBM Cloud na całym świecie – do Dallas, São Paulo, Mediolanu, Frankfurtu, Tokio, Hongkongu – czy też do dowolnego centrum danych w swojej chmurze, aby spełnić potrzeby w zakresie ochrony i migracji danych.

 

W miarę upowszechniania się środowisk wielochmurowych przyjęcie strategii i planu dostępności staje się ważniejsze niż kiedykolwiek przedtem. Firmy zastanawiające się nad tym, jak zapewnić dostępność w swoim środowisku wielochmurowym, powinny szczególnie rozważyć powyższe sposoby. Dzięki nim będą mogły przystąpić do wprowadzania innowacji bez obaw o zakłócenie swojej działalności.

 

Źródło Veeam

Autor: Paul Mattes, dział Global Cloud Group, Veeam

 

 

[1] Źródło: ESG, 2017 Public Cloud Computing Trends, kwiecień 2017.

[2] Źródło: Veeam 2017 Availability Report.

[3] Źródło: Veeam 2017 Availability Report.

[4] Źródło: Half of U.S. Businesses Report Being Hacked.