Dzięki sprzedaży zaawansowanych chipów zysk TSMC w Q4 znacząco wzrósł.

Tajwański producent chipów TSMC odnotował w czwartek 78% wzrost zysku netto w czwartym kwartale, zapisując kolejny kwartalny rekord. Imponujące wyniki sprzedaży zaawansowanych chipów pomogły przeciwstawić się szerszemu kryzysowi w branży, który uderzył w producentów tańszych chipów, podsumowuje Reuters.

 

Pozycja Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (TSMC) na rynku została wzmocniona przez globalny niedobór chipów wywołany napędzaną pandemią sprzedażą smartfonów i laptopów. Chociaż popyt zmniejszył się, analitycy twierdzą, że dominacja w produkcji niektórych z najbardziej zaawansowanych chipów na świecie sprawiła, że portfel zamówień firmy jest pełen.

TSMC, najcenniejsza azjatycka firma giełdowa, której klientami są takie firmy jak Qualcomm, wielokrotnie powtarzała, że biznes będzie nadal napędzany przez „mega-trend” w branży, wywołany popytem na wydajne chipy obliczeniowe dla sieci 5G i centrów danych, a także zwiększone wykorzystanie chipów w gadżetach i pojazdach.

Największy na świecie kontraktowy producent chipów i główny dostawca Apple, odnotował rekordowy zysk netto za okres październik-grudzień, który sięgnął poziomu 295,9 mld T $ z 166,2 mld T $ rok wcześniej. To w porównaniu ze średnią 289,44 miliarda T $ z 21 szacunków analityków opracowanych przez Refinitiv.

Przychody za kwartał wzrosły o 26,7% do 19,93 mld USD, w porównaniu z wcześniej szacowanym przez TSMC zakresem od 19,9 mld USD do 20,7 mld USD. Cena akcji TSMC spadła o 27,1% w 2022 r., ale w bieżącym wzrosła już o 8,5%, co daje firmie wartość rynkową 412,78 mld USD.

Akcje wzrosły w czwartek o 0,4% w porównaniu ze spadkiem o 0,1% dla indeksu referencyjnego. Ogólnie rzecz biorąc, sektor chipów zmaga się ze słabym popytem na gadżety, takie jak smartfony w związku z przyspieszającą inflacją i wzrostem stóp procentowych wywołanych napięciami geopolitycznymi.

W październiku TSMC obniżyło swój roczny budżet inwestycyjny o co najmniej 10% na 2022 r. i zwróciło większą niż zwykle uwagę na nadchodzący popyt, sygnalizując wyzwania związane z rosnącymi kosztami inflacyjnymi i przewidując spadek koniunktury w 2023 r.

Firma poinformowała, że wydała 36,29 mld USD na nakłady inwestycyjne w 2022 r., w porównaniu z poprzednią prognozą na poziomie około 36 mld USD.

 

Największy na świecie producent chipów TSMC traci. Dlaczego?