Entuzjazm biznesu wobec generatywnej AI rósł pod koniec 2023 roku – wynika z najnowszych danych

Sztuczna inteligencja to dziś zdecydowanie najgorętszy temat w branży. Nic dziwnego, że biznes upatruje w AI swojej szansy na rozwój.

Jak wynika z bazy danych Omdia Enterprise AI Contracts Database, umowy na generatywną sztuczną inteligencję wzrosły z 7% umów w pierwszej połowie 2023 r. do 38% w drugiej połowie roku. Rocznie liczba umów dotyczących GenAI wzrosła z zaledwie jednej w 2022 r. do 96 (23% umów) w 2023 r. Tendencja sugeruje, że firmy rzeczywiście korzystają z GenAI i że GenAI szybko zwiększa swój udział w rynku sztucznej inteligencji.

Chociaż umowy mogą pokazywać trendy w aktywności rynkowej, dokładniej pokazują to, czego dostawcy i użytkownicy końcowi chcą. Dostawcy chętnie pokazują sprzedaż nowych produktów GenAI. Użytkownicy końcowi chcą wykazać się swoją wiedzę cyfrową we wdrażaniu najnowocześniejszych technologii i ukazać się jako liderzy rewolucji technologicznej. Dane te wskazują, które sektory najbardziej zainteresowane są GenAI. Nic dziwnego, że największym odbiorcą jest IT. Opieka zdrowotna, usługi biznesowe, media i rozrywka, handel detaliczny i usługi finansowe również cieszą się największym zainteresowaniem GenAI.

Zdecydowanie najczęstszym przypadkiem użycia GenAI wśród tych umów są wirtualni asystenci, ułatwiający obsługę klienta i zaangażowanie. Drugim scenariuszem użycia jest inteligentna automatyzacja procesów, mająca na celu poprawę wydajności i produktywności. Inne przypadki użycia GenAI obejmujące wiele kontraktów obejmują analizę wideo i statystyk, automatyczne raportowanie i marketing spersonalizowany.