Ericsson Spectrum Sharing to rozwiązanie, które ma łączyć kontynenty, sieci 5G i wykorzystujące je urządzenia. Testowe połączenie uruchomiono między szwajcarskim Bernem i Gold Coast w Australii za pośrednictwem komercyjnych sieci 5G i komercyjnych smartfonów 5G.

Przejście na komercyjne pasma 5G w przypadku Ericssona nadal nabiera tempa. Producent wskazuje przy tym na najnowsze smartfony OPPO. Spectrum Sharing ma dać możliwość błyskawicznych połączeń pomiędzy kontynentami. 

Po raz pierwszy 29 listopada połączenie danych z technologią Ericsson Spectrum Sharing połączyła Berno (Szwajcaria) i Gold Coast (Australia). Całość odbyła się dzięki komercyjnym sieciom 5G Swisscom i Telstra w odpowiednich lokalizacjach. Połączenie zostało zrealizowane przy użyciu współdzielenia widma w paśmie dupleksowym z podziałem częstotliwości 3GPP (FDD). Na obu końcach połączenia zastosowano smartfony 5G OPPO, posiadające układy Qualcomm Snapdragon X55 5G. OPPO jest pierwszym producentem urządzeń 5G, który wdrożył Ericsson Spectrum Sharing w swoich smartfonach.

Sukces transmisji danych potwierdza obsługę Ericsson Spectrum Sharing w ekosystemie 5G, od mikroukładów po urządzenia 5G, a także produkty i rozwiązania sieciowe dostawców usług komunikacyjnych. Wzmocnienie ekosystemu jest także krokiem w kierunku komercyjnego wprowadzenia Ericsson Spectrum Sharing. Ericsson Spectrum Sharing, część Ericsson Radio System, to kompletne rozwiązanie do dynamicznego współdzielenia widma, oparte na standardzie 3GPP z dodatkowymi inteligentnymi algorytmami planowania. Pozwala to na wdrożenie zarówno 4G, jak i 5G w tym samym paśmie, poprzez aktualizację oprogramowania. Jednocześnie system dynamicznie przydziela widmo na podstawie zapotrzebowania użytkownika. Przełączanie między nośnikami 4G i 5G odbywa się w ciągu milisekund, minimalizując marnotrawstwo widma i zapewniając najlepszą wydajność użytkownika.

Ta innowacja firmy Ericsson umożliwi dostawcom usług szybkie uruchomienie usług 5G na dużym obszarze i sukcesywne rozszerzanie zasięgu 5G w sposób dostosowany do potrzeb poprzez ponowne wykorzystanie istniejącej infrastruktury sieci i wykorzystanie wcześniejszych inwestycji w widmo. Dostawcy usług komunikacyjnych mogą zatem świadczyć komercyjne usługi 5G i przechodzić na 5G stand-alone bez konieczności ponoszenia kosztownych inwestycji w jednym, krótkim czasie.

Fredrik Jejdling, wiceprezes wykonawczy i dyrektor ds. Sieci, Ericsson, powiedział: „To pierwsze w branży podkreślenie wartości, jaką Ericsson Spectrum Sharing ma dla dostawców usług komunikacyjnych przy wdrażaniu i rozszerzaniu sieci 5G. Dzięki temu kamieńniowi milowemu osiągniętemu z naszymi partnerami ekosystemu 5G: OPPO, Qualcomm Technologies, Swisscom i Telstra, pokazaliśmy, że nasze unikalne rozwiązanie nie tylko pozwoli dostawcom usług na ponowne wykorzystanie ich zasobów widma 4G dla 5G, ale będzie również wspierać wszystkie urządzenia 5G. Jest to najbardziej ekonomicznie osiągalny sposób uruchomienia 5G na istniejących pasmach, umożliwiając ogólnokrajowy zasięg 5G i ułatwiając dostęp do 5G na całym świecie.”

Ericsson ma tu sporo racji. 5G jest świetną technologią, ale w swoim pełnym wydaniu, czyli stand-alone 5G, wymaga poniesienia potężnych inwestycji przez operatorów. Biorąc pod uwagę, że we wdrażaniu sieci nowego typu Ericsson jest o pół kroku za Huawei, nietrudno zrozumieć dlaczego szwedzka firma decyduje się na promowanie rozwiązania korzystającego z infrastruktury 4G.

Andy Wu, wiceprezes i dyrektor ds. oprogramowania w dziale inżynierii oprogramowania, OPPO, powiedział: „Jako wiodąca firma technologiczna, OPPO aktywnie działa na rzecz przyspieszenia komercjalizacji 5G na dużą skalę. Nasza współpraca z Ericsson, Qualcommem, Swisscom i Telstrą w celu ułatwienia komercyjnego wykorzystania technologii Dynamic Spectrum Sharing (DSS) jest częścią dogłębnej współpracy między pięcioma firmami w erze 5G. Smartfony 5G obsługujące tę technologię zapewnią bardziej stabilne, bezproblemowe i szybkie połączenia, a tym samym lepsze wrażenia użytkownika w przyszłości. ”

Enrico Salvatori, starszy wiceprezes i wiceprezes Qualcomm EMEA, powiedział: „Pokrycie to kolejna aplikacja do zabijania 5G i jest to kolejny znaczący kamień milowy i krok w kierunku powszechnego zasięgu 5G. Dynamiczne współdzielenie widma przyniesie kluczowe korzyści operatorom i konsumentom na całym świecie, a nasz modem RF drugiej generacji Snapdragon X55 5G jest kompleksowym rozwiązaniem zaprojektowanym, aby umożliwić producentom OEM szybkie opracowywanie globalnych urządzeń wielomodowych 5G na nową erę połączonych doświadczeń. ”

Tymczasem właśnie do korzystania z rozwiązań m.in. Ericssona namawiał kraje UE będący z wizytą w Wielkiej Brytanii amerykański Sekretarz Stanu, Mike Pompeo. Można przeczytać o tym poniżej:

https://itreseller.pl/itrnew5g-w-europie-mike-pompeo-wzywa-europejskich-dostawcow-do-uruchomienia-unijnej-sieci-5g-sekretarz-stanu-usa-wezwal-narody-ue-do-unikania-huawei-i-zte/