Ericsson stawia na automatyzację sieci dzięki strategii rApp
Ericsson wprowadza nowe rozwiązania w zakresie otwartych sieci radiowych (Open RAN), ogłaszając uruchomienie rApp – aplikacji wspierających zarządzanie sieciami. Te aplikacje mają pomóc operatorom w automatyzacji procesów, optymalizacji sieci oraz przyspieszeniu wdrażania nowych usług. W miarę jak operatorzy rozwijają swoje sieci Open RAN, Ericsson stawia na to, by otwarta architektura stała się platformą do innowacji zarówno dla dostawców pierwszo-, jak i trzeciopartyjnych aplikacji.
Rozwiązania rApp oferują szereg funkcji, które mają ułatwić zarządzanie siecią, w tym automatyzację opartą na sztucznej inteligencji, procedury wdrażania sieci, ewolucję infrastruktury oraz tzw. „leczenie sieci” – czyli szybkie rozwiązywanie incydentów i zapewnienie ciągłości usług.
Katalog rApp, który jest dostępny od lata tego roku, obecnie obejmuje 28 zarejestrowanych członków oraz ponad 20 komercyjnych aplikacji, zintegrowanych z platformą zarządzania usługami i orkiestracją Ericsson Intelligent Automation Platform (SMO). Jak podaje Ericsson, katalog rApp będzie cennym zasobem dla niezależnych deweloperów oraz dostawców usług telekomunikacyjnych, wspierając ich w dążeniu do innowacji i wzrostu poprzez automatyzację sieci RAN.
Jak w praktyce wygląda popularyzacja Open RAN wśród operatorów? AT&T, jeden z największych globalnie klientów Ericsson w zakresie Open RAN, zawarł w zeszłym roku pięcioletnią umowę o wartości 14 miliardów dolarów. Firma planuje do końca 2026 roku przenieść 70% swojego ruchu sieciowego na platformy Open RAN.