EuroHPC JU podpisuje umowę hostingową z GENCI dla superkomputera eksaskalowego Alice Recoque
Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC JU) podpisało umowę hostingową z GENCI – francuską narodową agencją HPC – na kolejny superkomputer eksaskalowy o nazwie Alice Recoque.
Całkowity koszt systemu wynosi 544 mln euro (~582 mln USD), a projekt był współfinansowany przez EuroHPC JU, przy udziale Francji i Holandii.
System będzie obsługiwany przez konsorcjum Jules Verne i zlokalizowany w centrum obliczeniowym TGCC należącym do CEA (Francuskiej Komisji Energii Alternatywnych i Atomowych) w Bruyères-le-Châtel, na południowy zachód od Paryża.
Konsorcjum Jules Verne będzie prowadzone przez Francję poprzez GENCI i wspierane przez CEA, z udziałem Holandii poprzez Surf, stowarzyszenie holenderskich instytucji edukacyjnych i badawczych.
CEA i jej zespoły są bardzo dumne z tego, że mogą gościć superkomputer eksaskalowy Alice Recoque – powiedział Jean-Philippe Verger, dyrektor oddziału CEA w Bruyères-le-Châtel. – To dowód uznania nie tylko dla naszego doświadczenia w budowaniu dużych infrastruktur badawczych, ale także dla umiejętności zespołów HPC CEA w całym łańcuchu wartości, które będą obsługiwać maszynę i pomagać społecznościom naukowym w jej użytkowaniu.
Po raz pierwszy ogłoszony w zeszłym roku, nowy system exascale został nazwany na cześć Alice Recoque, francuskiej informatyczki i pionierki sztucznej inteligencji, która specjalizowała się w architekturach obliczeniowych, a później pracowała nad projektem pierwszych minikomputerów.
Dostawcy Alice Recoque nie zostali jeszcze ujawnieni.
EuroHPC JU to wspólna inicjatywa UE, 35 krajów europejskich i partnerów prywatnych mająca na celu rozwój ekosystemu superkomputerów w Europie.
Jej misją jest opracowanie, wdrożenie, rozszerzenie i utrzymanie bezpiecznego i połączonego ekosystemu obliczeń superkomputerowych i kwantowych, przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju kluczowych umiejętności HPC dla europejskiej nauki i przemysłu.
Instalacja pierwszego na kontynencie superkomputera eksaskalowego, Jupiter, rozpoczęła się na początku 2024 roku. System ten, będący również projektem EuroHPC JU, będzie zlokalizowany w obiektach Forschungszentrum Jülich w Niemczech i oparty na architekturze Eviden BullSequana XH3000 firmy Atos Group, chłodzonej bezpośrednio cieczą.
Obecnie jedynym superkomputerem eksaskalowym działającym w trybie online i poddanym testom porównawczym jest system Frontier o mocy 1,194 eksaflopa, znajdujący się w Narodowym Laboratorium Oak Ridge Departamentu Energii w Tennessee.