Europa musi przejąć kontrolę nad swoim cyfrowym przeznaczeniem i wzmocnić suwerenność technologiczną. Poznaj 4 kluczowe filary wspierające europejski ekosystem cyfrowy.

Paneuropejska konferencja, zorganizowana przez OVHcloud w ramach francuskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2022 r., zgromadziła kluczowych przedstawicieli branżowych oraz instytucjonalnych podmiotów, a także liderów technologicznych, którzy dyskutowali o 4 kluczowych filarach rozwoju – niezbędnych, by pchnąć cyfrową suwerenność Europy na kolejny, wyższy poziom.

Założeniem rzymskiego porozumienia, inicjowanego przez OVHcloud, było przyjęcie konkretnego planu działania, który umożliwi cyfrowej suwerenności zakorzenienie się w całym ekosystemie. Koncentrując się na zasadach i przepisach, badaniach i rozwoju, finansowaniu i przetargach oraz edukacji i szkoleniach, Rome Consensus wyznacza czytelną strategię, która ma służyć realizacji rosnących ambicji dotyczących strategicznej autonomii Europy.

 

Holistyczne podejście w duchu partnerstwa z europejskimi użytkownikami, liderami rynku i instytucjami

Przez ponad rok OVHcloud angażowało przedstawicieli rządów i przemysłu w szereg debat, aby lepiej zrozumieć różne wizje cyfrowej suwerenności Europy. Uwzględniając rosnące zapotrzebowanie na zaufane rozwiązania przetwarzania danych, a także wzmacniającą się świadomość i coraz liczniejsze inwestycje, inicjatywa zapoczątkowana w Rzymie w maju 2021 r. nabrała większego rozmachu z chwilą przejęcia przez Francję prezydencji Rady Unii Europejskiej w 2022 r., gdy suwerenność cyfrowa została przyjęta jako priorytet. Inicjując dialog na Starym Kontynencie, od Paryża przez Berlin, Rygę, Warszawę, Madryt, Tallin, aż po Tuluzę, OVHcloud konsekwentnie angażuje się w tworzenie cyfrowego ekosystemu, by wytyczyć plan działania, który pomoże spełnić wymagania rozrastających się cyfrowych rynków.

 

„Kwestia wzmocnienia naszej suwerenności, która jest głównym tematem francuskiej prezydencji w Radzie UE, jest również bardzo ważna w dziedzinie technologii cyfrowych, a zwłaszcza chmury. Dostrzegając to wyzwanie, Francja i Włochy chciały pracować wspólnie w ramach inicjatywy IPCEI (Important Project of Common European Interest), poświęconej temu kluczowemu sektorowi, aby z udziałem przemysłu wzmocnić naszą autonomię i połączone siły, by sprostać zbliżającym się wyzwaniom” – stwierdził Christian Masset, ambasador Francji we Włoszech.

 

Rome Consensus: 4 kroki do zapewnienia organicznego i harmonijnego skalowania gospodarki cyfrowej w Europie

W cieniu rzymskiego porozumienia pojawiło się znacznie głębsze wyzwanie: Europa musi przejąć kontrolę nad swoim cyfrowym przeznaczeniem i wzmocnić suwerenność technologiczną. Zważywszy na znaczny postęp – począwszy od DSA (Digital Services Act), DMA (Digital Markets Act), przez ustanowienie ram certyfikacji ENISA, po wprowadzenie Data Act czy IPCEI (Important Projects of Common European Interest) – Europa znalazła się w wyjątkowym położeniu, by przyśpieszyć drogę ku większej autonomii cyfrowej. Aby przenieść ją na kolejny, wyższy poziom, wspólnie zaprojektowano cztery kluczowe filary, rozwijane w trzech fazach: krótkoterminowej (najbliższe trzy miesiące), średnioterminowej (do połowy 2023 r.) i długoterminowej (po połowie 2023 r.):

  • Zasady i regulacje: fundament wspólnego, bezpiecznego i opartego na regułach środowiska oferującego równe zasady dla wszystkich uczestników, zwłaszcza w zakresie suwerenności danych. Przyjęte ramy mogą stać się wyznacznikiem dla globalnych trendów, ustanawiając zasady uniwersalne na całym świecie.
  • Badania i rozwój: to kolejny etap, zakładający osiągnięcie suwerenności technologicznej poprzez aktywizację istniejącej i prężnej europejskiej społeczności badawczo-rozwojowej. Stanie się ona jeszcze silniejsza dzięki synergii sektora publicznego i prywatnego.
  • Finansowanie i przetargi: wdrożenie strategicznego, zrównoważonego i długoterminowego finansowania, które umożliwi wyłonienie globalnych liderów, operujących w Europie.
  • Edukacja i szkolenia: Inwestycja w wiedzę ułatwi obywatelom, liderom biznesu i podmiotom sektora publicznego dokonywanie bezpiecznych i skutecznych wyborów, które zapewnią suwerenność cyfrową.

 

Od początku OVHcloud plasuje pojęcie ekosystemu w centrum swojego DNA. Podczas prac nad inicjatywą, naszym celem było zachowanie paneuropejskiego podejścia względem suwerenności cyfrowej i lepsze dopasowanie projektowanych przepisów do potrzeb przemysłu. Ponieważ założeniem działań jest uwolnienie pełnego potencjału Europy w cyfrowym świecie, Rzymskie Porozumienie musi być traktowane jako punkt wyjścia, stąd zobowiązujemy się do dalszej współpracy z naszymi europejskimi partnerami, aby wspólnie pchnąć je na kolejny, wyższy poziom” – deklaruje Michel Paulin, CEO OVHcloud.

 

Silniejsza i spójniejsza wizja zapewniająca lepszą, szybszą i silniejszą cyfrową przyszłość dla obywateli Europy

Nawet jeśli 70% europejskiego rynku chmury znajduje się dziś w rękach 3 amerykańskich graczy, Europa jest w wyjątkowej pozycji. Może ponownie zrównoważyć siły i korzystać z potencjału rynku chmury, który powinien przewyższać pod względem wartości sektor telekomunikacyjny już w 2027 roku.

Przyśpieszenie procesów i podążanie strategią obraną w ramach rzymskiej konferencji stanie się kluczem do zaprojektowania etycznej oferty cloud, wspieranej przez silniejsze społeczności. By osiągnąć ten cel niezbędne są ambitne, zrównoważone cele, poczucie obowiązku społecznego, zgodność z najwyższymi poziomami certyfikacji czy wspieranie rozwoju najbardziej obiecujących rozwiązań cyfrowych, takich jak e-zdrowie, IoT, sztuczna inteligencja, Quantum, a nawet inteligentne miasta.

W procesie odzyskiwania kontroli w zakresie regulacji i zasad zarządzania danymi, Europa znajduje się obecnie w punkcie, gdzie nadal może zapewnić sobie czołową pozycję w dziedzinie gospodarki opartej na danych. Sprostanie ów wyzwaniu pozwoli europejskim liderom cyfrowym zaoferować swoje najnowocześniejsze, wydajne i oryginalne usługi na całym świecie oraz promować europejski cyfrowy styl życia.

 

„Przyjęcie RODO stanowiło kamień milowy w ochronie praw cyfrowych. Dzięki temu rozporządzeniu nie tylko diametralnie wzrosła ochrona prywatności obywateli UE, ale zarazem zmusiło to amerykańskich dostawców usług chmurowych do ewolucji i zaoferowania nowych usług zgodnych z europejskim prawem. W epoce po przyjęciu Schrems 2 organy regulacyjne muszą umożliwiać obywatelom odzyskanie kontroli nad swoimi danymi. Poziom ochrony gwarantowany przez RODO powinien dać się przeszczepić na inne pola.” – skomentowała Marie-Laure Denis, przewodnicząca francuskiej Komisji Nationale Informatique et Libertés (organ ochrony danych).

 

IT Champions 2022 – Prestiżowe nagrody branżowe, wydawnictwa IT Reseller zostały wręczone! Na gali gościła czołówka branży IT!