Europa stawia na sztuczna inteligencję! Wynika z trzeciej edycji raportu firmy Microsoft „Iloraz sztucznej inteligencji. Potencjał sztucznej inteligencji w sektorze publicznym”przygotowanej z ekspertami z ośrodka THINKTANK.
Zarządzanie jednostkami służby zdrowia, diagnoza i leczenie chorób, prognozowanie procesu wypłat unijnych dotacji, konwersja i porządkowanie dokumentacji z rozpraw sądowych, czy klasyfikowanie milionów dokumentów w krajowych archiwach to wybrane działania, które pozornie nie mają ze sobą związku. To, co je faktycznie łączy to wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji do usprawnienia kluczowych procesów w administracji publicznej i przedsiębiorstwach świadczących usługi publiczne.
Do przygotowania III edycji raportu „Iloraz sztucznej inteligencji” Microsoft zaprosił ekspertów z ośrodka THINKTANK. W tym wydaniu obszar badań rozszerzono do całego regionu CEE. Opracowanie tym razem przedstawia wdrożenia wykorzystujące moc technologii w instytucjach sektora publicznego i spółkach skarbu państwa w Europie Środkowo-Wschodniej. Kolejne części dokumentu są poświęcone kwestiom aktualnego stanu regulacji prawnej technologii sztucznej inteligencji w regionie CEE i Unii Europejskiej. Ponadto jeden rozdział poświęcono wyzwaniom społeczno-ekonomicznym i etycznym.
„Potrzebujemy wielopłaszczyznowej i otwartej dyskusji o rozwoju sztucznej inteligencji, po to by nie zostać w tyle wraz z fałszywymi mitami, które narosły wokół tej technologii. Jesteśmy świadkami rewolucji cyfrowej w Europie, której towarzyszy proces formułowania strategii państw UE w obszarze SI oraz debata o etycznych wymiarach i sposobach regulacji SI oraz o jej wpływie na rynki pracy. Wszystko po to, by świadomie i z pełnym zaufaniem czerpać z możliwości tej technologii w rozwoju gospodarki, przedsiębiorstw i każdego z nas” – mówi Michał Jaworski z polskiego oddziału Microsoft.
W rozdziale zawierającym 7 przykładów wdrożeń w CEE znalazł się m.in. polski LOTOS, który stosuje sztuczną inteligencję i chmurę obliczeniową do zwiększenia opłacalności przerobu ropy naftowej. Takie przykłady można mnożyć, a rachunek końcowy jest wyrażony w postaci wzrostu konkurencyjności Polski i innych krajów UE.
„Pokazujemy, jakie kroki podejmują przedsiębiorstwa, państwa i organizacje międzynarodowe, aby uniknąć zagrożeń i sprawić, żebyśmy mieli do czynienia ze sztuczną inteligencją bezpieczną i godną zaufania. Wspomagają te dążenia duże firmy zajmujące się rozwijaniem SI oraz liczne organizacje społeczeństwa obywatelskiego. Wszyscy ważni gracze na całym świecie zaaprobowali konieczność opracowania zasad etycznych i norm prawnych dla sztucznej inteligencji” – podkreśla Zbigniew Gajewski, Partner w THINKTANK, redaktor i współautor raportu.
W „Rankingu gotowości rządów do wprowadzenia SI” za rok 2019 Polska została sklasyfikowana na 27. miejscu[1]. Na pierwszym miejscu znalazł się Singapur, dalej Wlk. Brytania, Niemcy, USA, Finlandia, Szwecja, Kanada, Francja, Dania i Japonia. W naszym regionie najwyżej uplasowała się Estonia (miejsce 23.), a za nami Czechy (32.), Łotwa (33.), Litwa (37.), Słowacja (45.) i Węgry (48.).
Dyskusja w wielu wymiarach
Szeroko rozumiany sektor publiczny: rządy, służby administracyjne, władze samorządowe i przedsiębiorstwa kontrolowane przez te podmioty coraz śmielej wykorzystuje sztuczną inteligencję dla usprawniania swojej pracy. Jest to wynik zarówno trendu technologicznego, jak i świadomych, długofalowych strategii rozwoju SI przyjętych przez niemal wszystkie państwa świata. Najsilniejsze z nich traktują SI jako wielką szansę rozwojową i mobilizują znaczące środki na badania i wdrożenia SI w administracji, edukacji i służbie zdrowia. Planują też systemowe zmiany w regulacjach prawnych i tworzą warunki do udostępniania danych publicznych sektorowi prywatnemu.
Think Tank Carnegie Endowment for International Peace w raporcie z września 2019 r. szacuje, że do końca 2019 r. rządy wszystkich państw na świecie zainwestowały w rozwój sztucznej inteligencji 152 mld USD. Komisja Europejska uznaje, że dla stworzenia solidnej bazy dla rozwoju sztucznej inteligencji w przyszłości po roku 2020 potrzebny jest wzrost inwestycji w SI na poziomie 20 mld EUR rocznie łącznych inwestycji publicznych i prywatnych.
Niewidzialny pomocnik
Już dzisiaj instytucje publiczne z regionu Centralnej i Wschodniej Europy wprowadzają rozwiązania, które nie tylko optymalizują ich codzienne zadania, ale otwierają zupełnie nowe możliwości rozwoju usług wpływających na komfort, zdrowie i życie obywateli. Na Łotwie realizowany jest projekt mający na celu opracowanie nowej, opartej na analizie dużych zbiorów danych metody wczesnego diagnozowania i leczenia raka płuc. Docelowo nowa platforma ma służyć planistom polityki zdrowotnej i władzom medycznym do opracowywania, opartych na danych, strategii leczenia i zapobiegania wielu innym chorobom. Generalnie optymalizuje jakość decyzji medycznych oraz społeczno-ekonomicznych, przyczyniając się w ten sposób do bardziej efektywnego systemu opieki zdrowotnej.
Szpital Uniwersytetu Medycznego w Pradze korzysta z technologii SI do analizy ogromnych zbiorów danych i wsparcia zarówno procesu zarządzania szpitalem, jak i diagnostyki medycznej. Lekarze klinicyści z praskiej placówki wspólnie z Microsoft prowadzą projekt mający pomóc im lepiej analizować obrazy radiologiczne pacjentów z rakiem prostaty.
Algorytmy sztucznej inteligencji pomagają również w realizacji bieżących zadań i wspierają procesy, które dotychczas wiązały się z wysiłkiem setek osób i gigantycznymi wydatkami. Rumuńska Agencja Finansowania Inwestycji Wiejskich zajmująca się rozdziałem unijnych dotacji, wykorzystuje SI do zarządzania całym procesem i prognozowania usprawniającego proces wypłat. Chorwackie ministerstwo sprawiedliwości korzysta z rozwiązania wykorzystującego SI do konwersji dokumentów dźwiękowych na edytowalne teksty z przebiegu rozpraw czy przesłuchań, co w decydujący sposób usprawnia organizację pracy prokuratur i sądów. Węgierskie Narodowe Archiwum Audiowizualne gromadzi i opisuje bogate zbiory prasowe i audiowizualne Węgier. W tym wypadku SI pomaga precyzyjnie klasyfikować miliony obiektów dokumentujących ponad 140 lat najnowszej historii kraju.
„To narządzie precyzyjnie klasyfikuje miliony obiektów, które składają się na bank historycznej pamięci zbiorowej naszego kraju. A to, co kiedyś zajmowało człowiekowi 10 minut, teraz zajmuje nie więcej niż 2 minuty” – podkreśla Lipot Répászky, dyrektor generalny Węgierskiego Narodowego Archiwum Audiowizualnego.
Moc SI dla sektora paliwowego
Sztuczna inteligencja jest również wprowadzana w polskich spółkach skarbu państwa. LOTOS to polska grupa kapitałowa o strategicznym znaczeniu dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii. Koncern wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Ma sieć ponad 500 stacji paliw i zaopatruje blisko 1/3 polskiego rynku. Pod koniec 2018 r. Grupa LOTOS podpisała z Microsoft porozumienie o współpracy mającej przygotować kolejne etapy transformacji spółki. W tym celu powołano Centrum Kompetencyjne Sztucznej Inteligencji, Cyfrowej Innowacji oraz Zaawansowanej Analizy Danych (CK).
„Dzięki powołaniu CK zyskaliśmy realną szansę wygenerowania znaczących oszczędności finansowych i to głównie dzięki wykorzystaniu już dostępnych w organizacji zasobów osobowych i narzędziowych. Dedykowani do tego pilotażowego programu pracownicy zdobyli nowe kompetencje i pierwsze doświadczenia, które umożliwią nam relatywnie szybko i w pełnej skali wykorzystywać potencjał SI do optymalizacji procesów produkcyjnych” – podsumowuje wiceprezes Jarosław Kawula.
CK ustaliło z kierownictwem firmy swój pierwszy cel: zwiększenie opłacalności przerobu ropy naftowej w gdańskiej rafinerii. Przetwarza ona stale wiele rodzajów surowca. Pierwszym etapem obróbki każdego z nich jest destylacja atmosferyczna. W jej wyniku uzyskuje się benzynę, naftę i olej napędowy, przy czym w zależności od potrzeb rafinerii proces ustawiany jest pod kątem maksymalizacji jednego z tych produktów. Sterują tym autopiloty, stale i dynamicznie optymalizujące bardzo dużą liczbę zróżnicowanych parametrów. Zespół Centrum uznał, że warto spróbować poprawić ich efektywność za pomocą SI.
„Najpierw z zespołem stworzyliśmy modele odwzorowujące chemiczne działanie instalacji przetwórczej. Dawały one obietnicę, że za pomocą platformy Microsoft Azure, korzystającej ze sztucznej inteligencji i chmury obliczeniowej, można poprawić wydajność procesu przetwarzania ropy o 1-2 proc. Na pierwszy rzut oka niewiele, ale w skali całego koncernu byłyby to już znaczące korzyści ekonomiczne” – opisuje Rafał Rumian, Architekt Cyfrowy odpowiedzialny w Microsoft za współpracę z LOTOSEM.
Oxford Insights i Międzynarodowe Centrum Badań Rozwoju (IDRC) ocenia 194 kraje i regiony świata pod względem ich przygotowania do użycia sztucznej inteligencji w świadczeniu usług publicznych. Na ogólny wynik składa się 11 wskaźników pogrupowanych w cztery dziedziny: zarządzanie, infrastruktura i dane, kwalifikacje i edukacja, usługi rządowe i publiczne.
Zapraszamy do lektury raportu w polskiej wersji językowej (kliknij tutaj).
https://itreseller.pl/itrnewdeloitte-uznana-swiatowym-liderem-uslug-dla-infrastruktury-chmury-publicznej-w-prestizowym-rankingu-garntera-magic-quadrant-for-public-cloud-infrastructure-professional-and-managed-services/