Europa w tyle jeśli chodzi o rozwój 5G?
Badania GSMA nad 5G w Europie wskazały, że technologia ta osiągnie 80% poziom adopcji i zwiększy gospodarkę kontynentu o 164 miliardy euro do 2030 r., ale instytucja branżowa ostrzegł, że jej wykorzystanie nadal będzie niższe niż w kilku innych regionach.
Pod koniec 2024 r. 5G stanowiło 30% połączeń w Europie w porównaniu ze średnią światową wynoszącą 24%, jak stwierdziła GSMA w swoim raporcie „Mobile Economy Europe”. Jednak wskaźnik adopcji został uznany za niższy od innych rozwiniętych regionów, w tym Ameryki Północnej, Azji Wschodniej i państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej. W tych obszarach GSMA zauważyła, że operatorzy już przenoszą uwagę na następną generację sieci. Stowarzyszenie branżowe stwierdziło, że „pilne reformy polityki” są wymagane, aby „doprowadzić do radykalnej zmiany w dostępie do inwestycji w całej” Europie i utrzymać konkurencyjność regionu.
GSMA podała, że wezwała Komisję Europejską do ukończenia polityki jednolitego rynku cyfrowego obejmującej usługi transgraniczne; „zapewnić uczciwość w łańcuchu wartości w Internecie” oraz dokonać przeglądu przepisów dotyczących fuzji.
Oczekuje się, że do 2026 r. 5G stanie się dominującą generacją technologii mobilnej w Europie. Stanowi ona już większość połączeń w Niemczech i Szwajcarii, a Dania, Finlandia, Norwegia i Wielka Brytania mają stawki powyżej 40%. Samodzielny wariant 5G został uruchomiony przez 18 europejskich operatorów we wrześniu 2024 r., chociaż GSMA odnotowało zwiększoną proliferację tego i 5G-Advanced, co byłoby utrudnione, gdyby obecne wyzwania regulacyjne nie zostały rozwiązane w celu zachęcenia do inwestycji w infrastrukturę cyfrową.
„Europa znajduje się na rozdrożu w rozwoju infrastruktury cyfrowej, której jej przedsiębiorstwa i obywatele będą potrzebować, aby odnieść sukces. Niepokojące jest to, że coraz bardziej pozostaje w tyle za innymi dużymi rynkami na całym świecie” – powiedział John Giusti, dyrektor ds. regulacji GSMA.
Podkreślając ponad 1 bilion euro, jaki przemysł mobilny wnosi do gospodarki, argumentował, że konieczna jest szybka reforma polityk, aby „wspierać silne, trwałe innowacje sieciowe i odzyskać pozycję lidera na globalnym rynku technologii do 2030 r.”.