Europejski rynek: biznesowa infrastruktura sieciowa w górę, ale serwery w dół

Analitycy z Context przebadali europejski rynek urządzeń sieciowych, komponentów i serwerów – interesujące są trendy, które pojawiają się w wynikach badania.

Wydawać by się mogło, że wzrost wydatków na infrastrukturę sieciową pociągnie za sobą także inwestycje w serwery, zarówno te działające w centrach danych, jak i serwery brzegowe. Tymczasem, jak podają analitycy z Contex, europejscy resellerzy odnotowali wzrost przychodów z rozwiązań sieci korporacyjnych o 3,4%, podczas gdy przychody z serwerów i pamięci masowych spadły odpowiednio o 45% i 33,5%. Liczby te podkreślają rozbieżności trzech głównych kategorii rozwiązań biznesowych.

Najbardziej rosnącym segmentem były przełączniki. Przychody z tych produktów wzrosły o 13% rok do roku, kompensując 24% spadek liczby urządzeń bezprzewodowych, co można częściowo wytłumaczyć powrotem do normalnej sprzedaży po realizacji zamówień, które napędzały przychody od lata 2022 r. Słabszą sprzedaż serwerów natomiast tłumaczą duże realizacje pod koniec 2022 roku, co powoduje większą podstawę kalkulacji w Q3 2023 i zapewne także Q4. W minionym kwartale doszło ​​spadku wolumenu sprzedaży o 36% rok do roku.

Jeśli chodzi o pamięć masową dla przedsiębiorstw, zarówno macierze pamięci masowej, jak i infrastruktura hiperkonwergentna (HCI) wypadły słabo ze względu na niepewność gospodarczą, co zmniejszało chęć firm do inwestowania. Pewne znaczenie miał także stosunkowo gwałtowny spadek cen dysków SSD od początku 2023 roku.

Ogólny wzrost przychodów za trzeci kwartał jako całość był niższy nawet od najbardziej pesymistycznych prognoz Context we wszystkich trzech kategoriach biznesowych. Słaby popyt w dalszym ciągu wpływa na przychody firm i mniejsze inwestycje w centra danych w całej Europie, a spadające ceny komponentów wpływają na sprzedaż serwerów. Trzeba jednak pamiętać, że perspektywę zaburza bardzo wzmocniona sprzedaż serwerów w trzecim kwartale 2022 roku.