Europejski rynek oprogramowania będzie stale rósł przez lata – prognozuje IDC
To prawda, że w ostatnim czasie widzimy małe „trzęsienie ziemi” w softwarehouse’ach. Zwolnienia (na ogół mające jednak formę „zakończenia kontraktu”) wydają się sugerować, że kondycja branży się pogarsza. Tymczasem badanie IDC dotyczące europejskiego rynku oprogramowania wskazuje na coś zgoła innego.
Europejski rynek oprogramowania wzrósł o 15% rok do roku w 2022 r., pomimo zawirowań gospodarczych i globalnej niestabilności. Stanowiło to najwyższy wzrost w ciągu ostatnich 20 lat, co świadczy o odporności popytu na oprogramowanie w obliczu głównych czynników makroekonomicznych. Wzrost był napędzany głównie wyższymi cenami licencji na oprogramowanie (odzwierciedlające wysoką inflację), klientami związanymi z dotychczasowymi partnerami oraz kontraktami podpisanymi na dłuższe okresy czasu niż w poprzednich latach. Jednak w 2023 r. przewiduje się, że europejski rynek oprogramowania wzrośnie „tylko” o 11,7%, ze względu na ogólną ostrożność we wszystkich sektorach.
Chociaż oczekuje się, że pięcioletnia złożona roczna stopa wzrostu (CAGR) w latach 2022-2027 wyniesie 12% dla całego europejskiego rynku oprogramowania, przewiduje się, że trzy obszary będą rosły znacznie szybciej. Platformy sztucznej inteligencji mają oczekiwany CAGR na poziomie 41%, następnie oprogramowanie pośrednie do integracji i orkiestracji z CAGR na poziomie 24% oraz narzędzia do jakości oprogramowania i cyklu życia z CAGR na poziomie 20%.
Oprócz tych trzech głównych segmentów, przewiduje się, że ogólny rynek tworzenia i wdrażania aplikacji (platforma jako usługa) osiągnie CAGR na poziomie 18%, co czyni go kluczowym motorem wydatków. Jeśli chodzi o oprogramowanie zabezpieczające, spodziewany jest znaczny wzrost wydatków w okresie objętym prognozą, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na narzędzia wykorzystywane przez programistów i specjalistów ds. integracji.
„Integracja aplikacji, transakcje biznesowe i zautomatyzowane podejmowanie decyzji, w tym analizy predykcyjne i preskryptywne, to obecnie obszary wzrostu i spodziewamy się, że popyt utrzyma się na stałym poziomie lub wzrośnie w ciągu najbliższych pięciu lat, wspierany przez masowe udostępnianie sztucznej inteligencji” — mówi Tomas Doktor , kierownik naukowy w IDC European Software. „Nowe możliwości i usługi oparte na GenAI otworzą możliwości zróżnicowania konkurencyjnego i wzrostu przychodów dla dostawców, którzy mogą dostarczać te rozwiązania z odpowiednimi zabezpieczeniami i zarządzaniem”.