Europejskie organizacje telekomunikacyjne rozważają wykorzystanie częstotliwości terahercowych w łączności 6G
Europejski Instytut Standardów Telekomunikacyjnych (ETSI) ujawnił nową grupę ds. specyfikacji przemysłowych (ISG), która podejmie wstępne prace nad potencjalnym wykorzystaniem częstotliwości terahercowych w komunikacji 6G.
Według ETSI, nowo utworzona ISG THz składa się już z 31 uczestniczących firm i niedawno odbyła pierwsze spotkanie, aby zdecydować o priorytetach prac nad terahercowymi pasmami częstotliwości jako technologią kandydującą dla 6G, która jest wciąż w początkowej fazie rozwoju. Grupa ma się skupić na dwóch kategoriach przypadków użycia: w aplikacjach mobilnych wymagających dużej szybkości transmisji danych, takich jak rzeczywistość wirtualna lub rozszerzona; oraz aplikacjach wymagających zarówno komunikacji, jak i zdolności wykrywania, takich jak telekonferencja i interaktywna robotyka.
Według ETSI, atrakcyjność częstotliwości terahercowych (które mogą oznaczać wszystko pomiędzy 100GHz a 10THz) polega na tym, że dostępna jest ogromna ilość pasma, przy czym Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) zidentyfikował 137GHz dostępnego widma pomiędzy 275GHz a 450GHz jako odpowiednie. Przy takich częstotliwościach możliwe jest również osiągnięcie niezwykle dużych prędkości przesyłu danych — do kilku terabitów na sekundę, jak wynika z odrębnego raportu Departamentu Energii USA — natomiast niewielka długość fali sygnałów pozwala na stosowanie kompaktowych i zminiaturyzowanych urządzeń i anten, twierdzi ETSI.
Istnieją jednak wyzwania związane z wykorzystaniem częstotliwości terahercowych do komunikacji, co przyznaje również ITU. Obejmują one, że absorpcja cząsteczkowa i straty rozprzestrzeniania są znacznie większe w przypadku transmisji w zakresie terahercowym w porównaniu z częstotliwościami fal milimetrowych (mmWave) (między 24 GHz a 40 GHz, w zależności od tego, kogo słuchasz), które zostały przyjęte dla szybkich usług 5G na wielu terytoriach. Nie jest zaskoczeniem, że obszary, na których skupi się ISG THz, będą obejmować analizę specyficznych efektów propagacyjnych dla komunikacji terahercowej, w tym absorpcji molekularnej i szczególnych rozważań dotyczących rozpraszania i odbić fal. Jej celem będzie określenie docelowych scenariuszy i konkretnych pasm częstotliwości będących przedmiotem zainteresowania.
Pomimo przeszkód, ETSI twierdzi, że kilka europejskich i międzynarodowych inicjatyw skupionych na badaniach i rozwoju 6G przewiduje obecnie, że fale terahercowe odegrają rolę w następnej generacji sieci komórkowych, a zatem grupa ISG THz będzie działać na rzecz wsparcia przyszłych prac standaryzacyjnych 3GPP.