Eurostat: duży skok inwestycji w rozwiązania chmurowe w Polsce
Eurostat opublikował statystyki wykorzystania chmury obliczeniowej przez przedsiębiorstwa. Polska zanotowała w tym zestawieniu duży wzrost w przeciągu ostatnich lat.
Zasadniczo przetwarzanie w chmurze obejmuje dwa elementy: infrastrukturę i aplikacje. Pierwszy składa się z zasobów sprzętowych wymaganych do obsługi świadczonych usług w chmurze i zazwyczaj obejmuje serwer, pamięć masową oraz komponenty sieciowe. Drugi składnik odnosi się do oprogramowania i mocy obliczeniowej. Służą one do uruchamiania aplikacji biznesowych, udostępnianych za pośrednictwem Internetu przez osoby trzecie.
Z technologicznego punktu widzenia przetwarzanie w chmurze to model zapewniający przedsiębiorstwom wszechobecny, elastyczny dostęp na żądanie przez Internet do puli konfigurowalnych zasobów obliczeniowych, w tym serwerów, baz danych, aplikacji, pojemności pamięci i mocy obliczeniowej.
Ponieważ usługi przetwarzania w chmurze mogą być świadczone wyłącznie za pośrednictwem Internetu, przedsiębiorstwa muszą mieć do dostęp do sieci, aby móc z nich korzystać. W 2023 r. dotyczyło to prawie wszystkich firm w UE (99%) zatrudniających 10 lub więcej pracowników, a także prowadzących działalność na własny rachunek. Według Eurostatu, chociaż w większości państw członkowskich odsetek przedsiębiorstw posiadających dostęp do Internetu był na podobnym poziomie, bliskim nasycenia, ponad dwie piąte (45,2 %) zgłosiło, że kupiło usługi przetwarzania w chmurze, co stanowi wzrost o 4,2 punktu procentowego (p.p.) w porównaniu z 2021 r.
Jak można zauważyć na wykresie, wśród państw członkowskich, Polska w porównaniu do 2021 roku odnotowała znaczny wzrost, jeśli chodzi o zakup usług w chmurze. Tym samym po raz pierwszy nasz kraj przekroczył unijną średnią.
W Polsce następujący procent firm korzysta z podanych usług:
- 68% z elektronicznej poczty;
- 40,5% z przechowywania danych;
- 49% z oprogramowania biurowego;
- 37,9% z oprogramowania zabezpieczającego;
- 26,8% z oprogramowania finansowego lub księgowego;
- 14,3% z hostingu baz danych;
- 62,1% z platform do programowania, testowania lub wdrażania rozwiązań;
- 31,6% z systemów ERP;
- 8,5% z mocy obliczeniowej dla własnego oprogramowania w przedsiębiorstwie;
- 30,5% z oprogramowania CRM.
Komisja Europejska uważa przetwarzanie w chmurze za jedną ze strategicznych technologii, które zwiększają produktywność i pozwalają dostarczać lepsze usługi. Dodatkowo mają zapewnić szybszy wzrost gospodarczy oraz nowe miejsca pracy.
Całość raportu można znaleźć na stronie Eurostatu.