EY: praca zdalna po polsku

Jak pokazują wyniki badania EY przeprowadzonego pod hasłem “Praca zdalna po polsku”, praca zdalna lub hybrydowa jest wciąż poszukiwanym sposobem świadczenia pracy. Aby taki model funkcjonował dobrze dla obu stron, pracodawca powinien jasno wytyczyć jego zasady.

Po zniesieniu obowiązku zdalnego świadczenia pracy wciąż 88% organizacji korzysta z hybrydowego modelu organizacji pracy. Jak czytamy w raporcie, 46% z tych przedsiębiorstw zobowiązuje pracowników do pracy z biura przez trzy lub więcej dni w tygodniu, a 43% jako minimum pracy stacjonarnej wskazuje dwa dni.

Praca biurowa pozwala na jasne rozgraniczenie między pracą a życiem domowym, które znika niekiedy w trybie pracy zdalnej. Niemniej wszystko zależy od wewnętrznej organizacji firmy i branży, w której prosperuje.

„Z naszych doświadczeń wynika, że adekwatne zasady i regulacje dotyczące pracy zdalnej, również w modelu hybrydowym, są istotne dla skutecznego funkcjonowania nowoczesnych organizacji. Tego typu regulacje stanowią mechanizm, który pomaga ograniczyć potencjalne problemy interpretacyjne i eliminuje niejasności związane z oczekiwaniami dotyczącymi pracy nieodbywającej się w konwencjonalnym miejscu pracy. Ograniczone zostają w ten sposób potencjalne spory z pracownikami i organami. Dodatkowym, ale równie ważnym atutem jest fakt, że odpowiednio skonfigurowany model pracy zdalnej ma ogromny potencjał podnoszenia efektywności pracowników. Osiągnięcie tego celu wymaga jednakże zarówno dobrze zaprojektowanego systemu komunikacji, jak i zaangażowania pracowników” – wskazuje Dagmara Leonik, EY Polska, People Advisory Services, Manager.

Za pracą stacjonarną zwyczajnie przemawiają też korzyści wynikające z komunikacji bezpośredniej. sprzyja ona choćby wdrażaniu nowych pracowników czy budowaniu kultury organizacyjnej firmy. Nie bez znaczenia są też natychmiastowy dostęp do zasobów firmy oraz element budowania relacji zespołowej.

Pełną wersję raportu można pobrać tutaj.