Fabryka Samsunga w Teksasie stanęła… ze względu na śnieg. Tegoroczna zima na południu USA uderzyła w produkcję pamięci.
Zgodnie z doniesieniami z USA, Samsung otrzymał nakaz całkowitego zamknięcia dwóch swoich fabryk w Austin w Teksasie z powodu niedoborów prądu w stanie. Podobne ograniczenia władze „stanu samotnej gwiazdy” narzuciły na NXP Semiconductors i Infineon Semiconductors. Powodem są największe od dekad opady śniegu i niska temperatura.
Teksas nie kojarzy się z mroźną, śnieżną zimą, a raczej pustynnymi krajobrazami, kowbojami, wszechobecną bronią palną i skrajnie konserwatywnymi poglądami. W tym roku jednak natura wycięła południowym stanom USA niezły numer. Temperatura poniżej zera oraz opady śniegu przyczyniły się do problemów z dostawami prądu. W wyniku tego władze stanu nakazały wstrzymanie produkcji w zakładach, które pobierają go dużo. Jednymi z tychże są dwie wielkie fabryki Samsunga.
Samsung zbudował swoją pierwszą fabrykę w Austin dość dawno, bo jeszcze w 1996 r. Drugą w 2007 r., Którą rozszerzyła w 2017 r. Warto zauważyć, że Samsung jest w trakcie planowania budowy nowej fabryki o wartości 17 miliardów dolarów w USA w tym roku, a Teksas, Arizona i Nowy Jork ubiegają się o tę inwestycję.
Tymczasem firma musiała wyłączyć swoją produkcje w Teksasie. Skutki? Te mogą być poważne. Nieplanowane przestoje w fabrykach mogą mieć długotrwałe skutki; 30-minutowa przerwa w dostawie prądu w 2018 r. w fabryce Samsunga spowodowała aż 3% spadek globalnej podaży pamięci NAND. Nawet krótkie wyłączenie produkcji w fabrykach zaawansowanych technologii oznacza, że ponowne uruchomienie i przywrócenie pełnych mocy produkcyjnych zabiera wiele czasu, choćby ze względu na kalibrację urządzeń. Oczywiście, wyłączenie produkcji przez producenta to nie to samo, co nagłe wyłączenie prądu, ale nadal pozostanie to wydarzeniem o silnym wpływie na produkcję pamięci. Pokazuje to także skalę działań Samsunga.
Nawet stosunkowo krótkie zakłócenia w fabrykach spowodowały w przeszłości długoterminowe braki i podwyżki cen, co z pewnością nie jest dobrą wiadomością pośród trwającego globalnego niedoboru chipów. Zakłady produkujące układy scalone mają zapasowe generatory energii, aby niwelować wpływ nieplanowanych przestojów, ale te systemy są zwykle zaprojektowane do obsługi w bardzo krótkich okresach czasu. Zbyt krótkich, aby utrzymać produkcję.
https://itreseller.pl/itrnewznamy-date-premiery-huawei-p50-chinski-producent-podjal-zaskakujaca-decyzje-dotyczaca-soc-napedzajacego-te-serie/